امروز8ارديبهشت؛نخستين شرح‌دهنده "فلج بل" درگذشت

۱۳۸۶/۰۲/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2886
امروز8ارديبهشت؛نخستين شرح‌دهنده "فلج بل" درگذشت

وي نخستين شرح‌دهنده "فلج بل" (بلز پالسي) و كاشف كاركرد حركتي شاخ قدامي نخاع و كاركرد حسي شاخ خلفي آن است.

فلج بل عبارت است از فلج يا ضعف در يك طرف صورت. شروع اين فلج ممكن است ناگهاني باشد يا اينكه پس از چندين روز اتفاق بيافتد.

دراكثر بيماران، پيش از بروز آن مشكلي مانند استرس،خستگي، سرماخوردگي، يا خشكي گردن يا شانه در طرفي كه فلج صورت قرار است صورت گيرد، ديده شده است. در اين فلج، عصب هفتم جمجمه‌اي و آن دسته از عضلات صورت كه توسط آن عصب‌دهي مي‌شوند، دچار مشكل شده‌اند.

فلج ناگهاني در يك طرف صورت، از جمله فلج عضلات پلك، درد در پشت گوش در طرف مبتلا، از بين رفتن خطوط طبيعي و بي‌حالت شدن يك طرف صورت، هماهنگ نبودن دوطرف صورت به هنگام خنده يا اخم كردن، سرازير شدن آب دهان، تغيير در حس چشايي و ترشح بزاق يا اشك (گاهي) از علايم شايع اين فلج است.

در چنين روزي در سال ‪ ۱۹۳۲‬واكسني عليه تب زرد نيز توسط " ويلبراي ساير ري دي ام لويد" و "استوارت اف كيچن" ، ابداع شد.

بيماري تب زرد يك عفونت ويروسي است كه در زمان كوتاهي عارض شده و به سختي قابل درمان است. احتمال ابتلا به اين بيماري هم در مناطق شهري و هم در مناطق جنگلي وجود دارد كه در هر دو صورت، از طريق ويروسي از خانواده ‪ Flaviviridar‬به انسان سرايت كرده و موجب عفونت مي‌گردد.

اين بيماري از طريق نيش پشه‌هايي كه در مناطق آلوده زندگي مي‌كنند، به انسان سرايت مي‌كند. اين نوع پشه‌ها معمولا در طول روز فعال بوده و انسان را نيش مي‌زنند. اين بيماري در مناطق مرطوب و گرمسيري از جمله در كشورهاي جنوب آمريكا و آفريقا شايع است.

‪ ۱۴۹‬سال پيش در چنين روزي، "يوهانس پيتر مولر" فيزيولوژيست‌و آناتوميست آلماني درگذشت.

مولر كاشف يك طرفه بودن جريان انتقال پيام در اعصاب حسي ،محسوب مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.56972s, 19q