با كنترل فشار خون، از سكته مغزي جلوگيري كنيد

۱۳۸۶/۰۲/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2887
با كنترل فشار خون، از سكته مغزي جلوگيري كنيد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، "انجمن سكته" بريتانيا فشار خون ‪ ۱۹‬هزار و ‪ ۳۱۸‬نفر را در سراسر بريتانيا اندازه‌گيري كرد.

به طور متوسط ‪ ۲۴‬درصد از اين افراد از اينكه مبتلا به فشار خون بالا هستند، خبر نداشتند.

كارشناسان مردم را ترغيب مي‌كنند كه هر چند وقت يك بار فشار خون خود را اندازه بگيرند تا در دام اين بيماري كه در محافل پزشكي به "قاتل بي‌سر و صدا" معروف است، قرباني نشوند.

طبق ارزيابي‌هاي انجام شده هر ساله ‪ ۱۵۰‬هزار نفر در بريتانيا دچار سكته مغزي مي‌شوند كه عمدتا ناشي از اختلال در جريان خون به مغز در نتيجه لخته خون است.

حدود يك سوم از اين افراد احتمالا در ‪ ۱۰‬روز نخست جان مي‌بازند، يك سوم طي يك ماه بهبود مي‌يابند و يك سوم ديگر نيز احتمالا معلول مي‌شوند و به بازپروري نياز خواهند داشت.

اما اگر مردم فشار خون خود را با ترك سيگار، كاهش مصرف نمك و چربي، ورزش كردن و زير نظر داشتن وزن پايين بياورند مي‌توان از موارد زيادي سكته جلوگيري كرد.

"جو كورنر" مدير "انجمن سكته" مي‌گويد: "هيچ شكي نيست كه اندازه‌گيري فشار خون واقعا مي‌تواند باعت نجات جان‌ها شود."
"هر پنج دقيقه يك نفر در بريتانيا به سكته مغزي مبتلا مي‌شود اما مي‌توان از بروز بيش از ‪ ۴۰‬درصد اين سكته‌ها با كنترل فشار خون بالا پيشگيري كرد."
وي افزود همچنين مي‌دانيم كه ميليونها نفر بطور كلي از ميزان فشار خون خود بي‌خبرند. بسياري از اين افراد اصلا نمي‌دانند كه فشار خونشان بالا است و اينكه خطر سكته مغزي در آنان به شدت افزايش مي‌يابد.

كورنر گفت: فشار خون بالا را مي‌توان با دارو و تغييرات كنترل شده در رژيم غذايي و سبك زندگي كاهش داد.

كارشناسان مي‌گويند خبر خوب اين است كه فشار خون بالا قابل معالجه و اغلب قابل پيشگيري است اما تنها راه پي‌بردن به اين كه كسي فشار خون دارد يا نه، اندازه‌گيري آن است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.45255s, 18q