مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به HIV با نرخ بالاتر ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) مواجه هستند.

افزایش خطر انسداد مزمن ریوی در مبتلایان به HIV

سلامت نیوز:مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به HIV با نرخ بالاتر ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) مواجه هستند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  مهر، به گفته محققان بیمارستان سنت‌میشل تورنتو کانادا، سیگار کشیدن می‌تواند یکی از علل اصلی این مسئله باشد.


«تونی آنتونیو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «درحالیکه فاکتورهای دیگری در ابتلاء به COPD در افراد مبتلا به HIV نقش دارد، اما یافته‌های ما بر اهمیت ترک سیگار در افراد مبتلا به HIV به عنوان اولین گام پیشگیری از COPD تاکید دارد.»


در این مطالعه، نرخ ابتلاء به COPD در بین افراد ۳۵ سال به بالا بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ در اونتاریو کانادا بررسی شد. بیش از ۴۰ درصد کانادایی‌های مبتلا به HIV در اونتاریو زندگی می‌کنند.


در مقایسه با افراد بدون ویروس عامل ایدز، افراد مبتلا به HIV 34 درصد بیشتر با نرخ ابتلاء به COPD روبرو هستند و بیماری شأن حدود ۱۲ سال زودتر تشخیص داده می‌شود.


به گفته آنتونیو، « COPDبیماری ای است که به طورکلی به مرور زمان تشدید می‌شود، می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر گذارد و ارتباط قوی ای با سیگار کشیدن دارد.»


بیش از ۳۸۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به COPD هستند و پیش بینی می‌شود این بیماری تا سال ۲۰۳۰ تبدیل به چهارمین عامل اصلی مرگ در جهان شود. این بیماری ارتباط قوی ای با سیگارکشیدن دارد و قابل پیشگیری است.


به نظر می‌رسد نرخ بالاتر سیگارکشیدن در افراد مبتلا به HIV، علت افزایش ریسک COPD در آنها باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =