اقدام جهانی دربرابر کووید ۱۹ باید پاسخگوی حقوق و نیازهای زنان و دختران باشد

۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 293461
اقدام جهانی دربرابر کووید ۱۹ باید پاسخگوی حقوق و نیازهای زنان و دختران باشد

سلامت نیوز: در هفته ای که به برخی ازمردم جهان دلیلی برای خوش بینی داده شده نسبت به اینکه اوج بیماری همه گیر کووید-19 را پشت سر گذاشته اند، شاهد هستیم که چگونه اقدامات خارق العاده افراد می تواند مسیررا برای یک ملت تغییر دهد.

پزشکان بازنشسته که خود را به خط مقدم می رسانند، پرستارهایی که ماسک صورت خود را خود درست می کنند تا بتوانند بیماران را درمان کنند، والدینی که از فرزندان خود جدا شده اند تا بتوانند از افراد مبتلا به ویروس مراقبت کنند.

بیشتر اوقات این زنان هستند. در سطح جهان ، زنان 70 درصد از نیروی کار بهداشت را تشکیل می دهند. آنان همچنین بیشترین نقش های مراقبتی را در خانه ها و جوامع دارند. زنان علیرغم موانع و نابرابری ها ، این کار اساسی و ضروری را انجام می دهند.

به همین دلیل "برنامه واکنش جهانی بشردوستانه" به روز شده ما برای مبارزه با ویروس کورونا که در ۷ ماه می منتشر شده زنان را درمرکز خود دارد. تجربه به ما نشان داده که سرمایه گذاری برای زنان و دختران برای همگان سودمند است. ما دوباره صحت این موضوع را درمقابله با کووید ۱۹ می بینیم.

در بیمارستان ها و خانه ها ، زنان در مبارزه با کووید ۱۹ در خط مقدم قرار دارند. می دانیم که اقدامات محلی به سود جهانی منجر می شود. اگر یک چیز در مورد این بیماری همه گیر آموخته باشیم، این است که همه جهان در این همه گیری با هم هستند و تنها اگر همگی به عنوان یک واحد رفتار کنیم، می توانیم آن را شکست دهیم.

براساس آمار سازمان بین المللی کار، در سطح جهان زنان 76 درصد از کل ساعات مراقبت های بدون حقوق را انجام می دهند. آنان مسئولیت بیشتری از مراقبت از بیماران را به دوش می کشند و به ریشه کن شدن ویروس کمک می کنند.

ما باید زنان را به آنچه نیاز دارند مجهز کنیم. بیایید آنان را توانمند سازیم تا در امنیت ومورد حمایت باقی بمانند. نه تنها این کار درستی است بلکه کاری هوشمندانه است تا بتوانند به بهبود و نجات زندگی ادامه دهند.

با گسترش نظام های بهداشتی، بسیاری از افراد مبتلا به کووید ۱۹نیاز به مراقبت در خانه دارند. این مسئله حجم کار خانم ها را افزایش داده آنان را در معرض خطر بیشتری در مقابل آلوده شدن قرار می دهد.

از آنجا که جهان درحال مبارزه با بیماری همه گیرکووید۱۹ است، باید بر یک همه گیری دیگر غلبه کنیم - خشونت علیه زنان و نابرابری هایی که باعث می شود آنان بیشتر در فقر و بدون دسترسی به خدمات ضروری زندگی کنند.

می دانیم که قرنطینه برای سرکوب کووید ۱۹ضروری است. با این حال این امکان وجود دارد که زنان دردام همسران خشن و بد رفتار قرارگیرند. طی چند هفته گذشته، بسیاری از کشورها شاهد بروز خشونت های خانوادگی شده اند. در برخی کشورها، تعداد زنانی که خدمات حمایت کننده را فرا می خوانند، دو برابر شده است.

ساختارکمک های بشردوستانه و تجربه سال ها فشار جنگ و فقر متفاوت نخواهدبود در حالیکه مکان های دریافت گزارش های سوءاستفاده وپناهگاه های کمی وجود دارند تا زنان و فرزندانشان بتوانند درآنجا در امان باشند.

اگر برای شکست این ویروس جدی هستیم، باید سلامتی و حقوق زنان را، برای رفاه حال خودشان ارتقا بخشیده و از آنان محافظت کنیم تا بتوانند به پیشرفت و محافظت از سلامت دیگران ادامه دهند.

به همین دلیل برنامه واکنش جهانی بشردوستانه سازمان ملل متحد برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ اقدامات خاصی را برای دستیابی به این هدف در آسیب پذیرترین وضعیت ها برنامه ریزی می کند.

این برنامه جهانی در حال حاضر به ساخت مکان ها با امکانات شستشوی دست که دسترسی آن برای زنان و دختران بی خطر است وفراهم نمودن و تحویل دادن تمهیدات و تجهیزات پزشکی حیاتی برای سلامت زنان وبه کارگیری افراد کمک رسان و تجهیزات مورد نیاز آنها درمکان هایی که آسیب پذیرترهستند کمک کرده است.

این برنامه تأثیر نابرابر این بیماری همه گیر بر زنان و دختران را مورد شناسائی قرار داده ودرعین حال قدرت آنان در از بین بردن ویروس را مورد توجه قرار می دهد. صندوق جمعیت ملل متحد با استفاده ازمنابع خود برای اولویت بخشیدن به نیازهای زنان و دختران از جمله کار با گروه های زنان در زمینه های مربوطه برای ایجاد فضاهای امن استفاده خواهد کرد.

همه اینها با سخاوت کشورهای اهدا کننده مالی امکان پذیر است. فعالیت های بیشتری باید انجام گیرند. ما روی کمک های این کشورها برای برنامه های بشر دوستانه پاسخ به اپیدمی کووید ۱۹ و همچنین ثبات بخشیدن به برنامه های موجود بشردوستانه و پناهندگان حساب می کنیم

و از همه دولت ها می خواهیم كه پیشگیری و مقابله با خشونت علیه زنان را بخشی اساسی از برنامه های پاسخ ملی خود به کووید ۱۹ قرار دهند.

هر روز، زنان برای درمان و مراقبت از مبتلایان به ویروس، بر سختی و نابرابری غلبه می کنند، برای مهار ویروس بسیار سخت تلاش می کنند و به خانواده ها و جوامع خود کمک می کنند تا از خود محافظت کنند.

ما به این زنان مدیون هستیم تا ابزار و خدمات مورد نیاز آنان و عدالت و برابری را که حق آنان است - در بیمارستان ها ، خانه ها و جوامع - به ایشان بدهیم.

مصمم هستیم که برای مقابله با این ویروس کشنده هر کاری که در توانمان است انجام دهیم، و این یعنی رفع نابرابری هایی که در صورت عدم حذف آن ها، همگی از پیشرفت باز خواهیم ماند.

نویسندگان:

*دکتر ناتالیا کانم، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد

*مارک لوکاک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده کمک ها و امداد های اضطراری، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.67855s, 18q