عبارت اشتباه «پساکرونا»

۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 293837
عبارت اشتباه «پساکرونا»

سلامت نیوز:يک روانشناس اجتماعي ضمن انتقاد نسبت به بي‌توجهي مردم به فاصله‌گذاري اجتماعي گفت: در حال حاضر برخي از عبارت پساکرونا استفاده مي‌کنند، بايد به اين موضوع توجه داشت که باتوجه به پيش‌بيني‌هاي جهاني مبني بر بازگشت مجدد ويروس کرونا استفاده از اين عبارت اشتباه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،زماني که از اپيدمي نوعي ويروس صحبت مي‌شود بايد توجه داشت که تا زماني که حتي يک نفر هم مبتلا به کروناويروس مي‌شود، آن دوران پساکرونا ناميده نمي‌شود. مهرداد فلاطوني درباره تاثيرات کرونا بر روان جامعه بيان کرد:

زماني که در جامعه اتفاقي به صورت گسترده رخ مي‌دهد، يعني جامعه با معضلي اجتماعي درگير است که عموما معضلات اجتماعي تاثيرات روحي و رواني بر جامعه مي‌گذارد، به طور مثال اگر به موضوع جنگي که چند دهه قبل کشور را با خود درگير کرد گريزي داشته باشيم، مي‌بينيم که کودکان آن دوران که اکنون جوانان جامعه را تشکيل مي‌دهند، از دوران جنگ صدماتي ديده‌اند و همچنان از صداهايي شبيه به صداهاي دوران جنگ ترس دارند، حتي اگر به موضوع سيلي که سال گذشته کشور را با خود درگير کرد نيز نگاهي کنيم مي‌بينيم که سيل همچنان ابعاد مختلف منطقه را تحت‌تاثير قرار داده است.

وي با بيان اينکه بلايا و اتفاقات گسترده منجر به بروز بيماري PTSD ( اختلال پس از آسيب) مي‌شود، ادامه داد: اختلال پس آسيب در دوران کرونا در جامعه ما به‌نحوي بروز يافته است که اکنون اگر فردي در خانواده، فضاي اداري و جامعه سرفه‌ يا عطسه‌اي داشته باشد مردم دچار ترس مي‌شوند اما به طور کلي بررسي تاثيرات کرونا بر مردم از ابعاد مختلف اجتماعي، اقتصادي، رواني و ... قابل بررسي است، بررسي کرونا بر ابعاد رواني جامعه حاکي از آن است که مردم در ادامه زندگي‌شان با ترس خاصي زندگي مي‌کنند.

اين روانشناس اجتماعي در ادامه به عبارت «دوران پساکرونا» اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برخي از عبارت پساکرونا استفاده مي‌کنند، بايد به اين موضوع توجه داشت که باتوجه به پيش‌بيني‌هاي جهاني مبني بر بازگشت مجدد ويروس کرونا استفاده از اين عبارت اشتباه است. فلاطوني با اشاره به آمارهاي رسمي روزهاي اخير وزارت بهداشت درباره ابتلا و مرگ و مير ناشي از کرونا در استان خوزستان، افزود: آمارها حاکي از آن است که هنوز اتفاق خاصي در اين رابطه نيفتاده است.

زماني که از اپيدمي نوعي ويروس صحبت مي‌شود بايد توجه داشت که تا زماني که حتي يک نفر هم مبتلا به اين ويروس مي‌شود، آن دوران پساکرونا ناميده نمي‌شود. وي همچنين نسبت به بازگشايي برخي اماکن و بي‌توجهي مردم نسبت به فاصله‌گذاري اجتماعي انتقاد کرد و گفت: اگرچه نبايد موضوع کرونا را پيچيده تلقي کرد اما ساده‌ کردن اين موضوع بر زندگي مردم جامعه هم بي‌تاثير نيست. اکنون شاهد بازگشايي مدارس، بازارها، ترافيک و... هستيم.

پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد اگر قرار باشد با وجود اينکه اپيدمي کروناويروس از بين نرفته به اين رفتارها ادامه دهيم، ممکن است با توفان سهمگين‌تري از اين بيماري مواجه شويم.

قطعا مردمي که عاقل‌تر و عالم‌ترند و بيشتر اخبار را دنبال مي‌کنند، زندگي با احتياطي را طي مي‌کنند. اين روانشناس گفت: البته در اين ميان افرادي هم هستند که به دليل مشکلات مالي، صورت روزانه کسب درآمد مي‌کنند؛ واقعيت اين است که شرايط اقتصادي در جامعه ما به گونه‌اي نيست که فکر کنيم همه اقشار پس‌اندازهاي آنچناني دارند و برخي مجبورند به دليل نداشتن پول نسبت به موضوع کرونا سهل‌انگاري کنند، اما مسبب اين سهل‌انگاري سياست‌هايي است که در اين زمينه اتخاذ مي‌شود؛ اکنون که به سطح شهر نگاه مي‌کنيم گويي کرونا فراموش شده است و به نظر مي‌رسد تا مدتي ديگر سينماها هم بازگشايي مي‌شوند.

بايد نشاط به جامعه بازگردد اما براي ايجاد نشاط نبايد بهاء را فداي بهانه کرد. وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به اين سوال که مردم چطور بايد در مورد رعايت اجراي پروتکل‌ها و دستورات بهداشتي به افرادي که مسائل بهداشتي را رعايت نمي‌کنند، تذکر دهند؟ توضيح داد: باتوجه به اينکه صحبت از عوام است، برخي افراد ممکن است چندان شناختي نسبت به مسائل اپيدميولوژي و ويروس نداشته باشند و بخش بزرگي از اين مسائل از کنترل مردم خارج است، اما رسانه‌هاي گروهي بايد موثر عمل کنند. وزارت بهداشت بايد به صورت مداوم برنامه‌هاي آموزشي در صداوسيما پخش کند، چراکه جاي اين گونه برنامه‌ها در برنامه‌هاي تلويزيوني خالي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.2927s, 18q