اولین پاسگاه محیط بانی شبانه‌روزی در ایلام افتتاح شد

۱۳۹۹/۰۳/۲۵ - ۱۵:۵۹ - کد خبر: 295113
اولین پاسگاه محیط بانی شبانه‌روزی در ایلام افتتاح شد

سلامت نیوز:فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: سال گذشته 5200 قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد.سرهنگ «جمشید محبت‌خانی» در مراسم افتتاح پاسگاه محیط‌بانی شبانه روزی «تنگ تاریکه» واقع در منطقه حفاظت شده«کولگ» در مهران، اظهار کرد: باید با کمک همدیگر تلاش کنیم محیط زیست را از حالت سیستمی به موضوع اجتماعی تبدیل کنیم که 80میلیون محیط‌بان در کشور به یاری محیط زیست بیایند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،وی به دیدار اخیر خود و جمعی از همکاران محیط‌بان با فراکسیون محیط زیست مجلس اشاره و تصریح کرد: بحث همسان سازی حقوق محیط بانان با توجه به اینکه کارمندی استخدام می شوند ولی اشل حقوقی آنها باید لشکری دیده شود چون هم درجه، لباس و هم مسلح هستند، توان خودرویی و افزایش بیسیم ها از مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه بحث شد.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح اولین پاسگاه محیط بانی شبانه روزی در ایلام هستیم، تصریح کرد: منطقه حفاظت شده کولگ، یکی از مهمترین زیست گاه های گرمسیری استان است که در مرز کشور عراق قرار گرفته و از تنوع زیستی غنی برخوارد بوده و جمعیت قابل ملاحظه ای از گونه های شاخص جانوری در این منطقه زیست می کنند که جهت مدیریت و حفاظت اصولی، بایستی تمهیدات لازم از جمله احداث پاسگاه محیط بانی اندیشیده شود.


محبت خانی تصریح کرد: از اصلی ترین چالش ها در این منطقه، تردد شکارچیان غیرمجاز، دامداران و وجود اراضی مستثنیات که موجبات تردد افراد به منطقه مذکور را فراهم آورده است که اگر اگر با ایجاد پاسگاه و استقرار نیروهای یگان حفاظت اقدام جدی صورت نگیرد منطقه دچار تخریب های غیرقابل جبران می شود.
وی تصریح کرد: سال گذشته 5200 قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام نیز در این آیین، استقرار پاسگاه محیط‎ بانی در این منطقه برای حفاظت موثر از، چشم‎اندازهای طبیعی و حیات وحش منطقه را ضروری دانست و گفت: ساختمان این پاسگاه در زمینی به مساحت 650 متر مربع و زیربنای 75 متر احداث شده که برای ساخت این پاسگاه 3میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.


منطقه حفاظت شده کولگ با مساحت بیش از 58800 هکتار از زیستگاه های با ارزش شهرستان مهران، دارای گونه های با ارزش جانوری کل و بز، قوچ و میش ارمنی، کاراکال، سیاهگوش، پلنگ و انواع پرندگان شکاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52009s, 18q