" به مشهد سفر نکنید" این تیتری است که با عکسی به همین مضمون در صفحه اول روزنامه "شهرآرا" تنها روزنامه شهری مشهد کار شده است. گزارشگر این روزنامه شرایط شهر را دقیق تشریح کرده است تا بدانیم "به مشهد سفرنکنید" یک تیتر جذاب و جنجالی نیست بلکه ده ها دلیل پزشکی و متقن پشت آن است.

شرایط از قرمز فراتر رفت، لطفا به مشهد سفر نکنید!

سلامت نیوز: " به مشهد سفر نکنید" این تیتری است که با عکسی به همین مضمون در صفحه اول روزنامه "شهرآرا" تنها روزنامه شهری مشهد کار شده است. گزارشگر این روزنامه شرایط شهر را دقیق تشریح کرده است تا بدانیم "به مشهد سفرنکنید" یک تیتر جذاب و جنجالی نیست بلکه ده ها دلیل پزشکی و متقن پشت آن است.

به گزارش سلامت نیوز،انتخاب نوشت:  " به مشهد سفر نکنید" این تیتری است که با عکسی به همین مضمون در صفحه اول روزنامه "شهرآرا" تنها روزنامه شهری مشهد کار شده است. گزارشگر این روزنامه شرایط شهر را دقیق تشریح کرده است تا بدانیم "به مشهد سفرنکنید" یک تیتر جذاب و جنجالی نیست بلکه ده ها دلیل پزشکی و متقن پشت آن است. یکی اش همین که؛ آمارهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبنی بر افزایش دوبرابری تعداد بستری شدگان در بیمارستان های مشهد و همچنین روند صعودی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹، نشان دهنده وضعیت نگران کننده در شهر است.

دومی هم یک مسئله کاملا جدی است؛ " تماس های کادر درمان با روزنامه شهرآرا، حکایت از خستگی مفرط و کاهش توان بسیاری از پرستاران برای پاسخ گویی به تعداد زیاد بیماران کرونایی در این شهر دارد."

سومین دلیل هم در همین گزارش چنین طره شده است؛ "با ادامه روند فعلی و افزایش نگران کننده آمار ابتلا به کرونا و فوتی های ناشی از آن، در صورت حضور بیشتر زائران در مشهد، باز هم شاهد افزایش آمار ابتلا خواهیم بود. " چهارمی هم این که ظرفیت های درمانی مشهد برای جمعیت مشخص خود شهر طراحی شده است و سرانه درمانی آن نیز ناظر به همین جمعیت است و این یعنی ظرفیت خاصی برای دیگران تعریف نشده است. پنجمی نیز این باشد که دوستان من در دانشگاه پزشکی مشهد که میاندار مقابله با کرونا هستند بارها و بارها از طریق رسانه های متعدد با بیان اوضاع، از هموطنان خواسته اند سفر های خود به مشهد را تا عادی شدن شرایط، به تاخیر بندازند.

خبرنگاران مشهدی از جمله همین آقای گزارشگر شهر آرا که خود مدتی قرنطینه نشین کرونا بود و مصائب تنفس سخت در شرایط بیماری را درک کرده است و از نیمه راه رفتن – به لطف خدا- باز گشته است می گویند که خودروهایی با شماره پلاک غیر مشهد خیلی زیاد شده است و این یعنی خطر از همیشه بیشتر است برای مشهد که به گواه اعلام دستگاه های مربوطه شرایط قرمز را هم رد کرده است. منطق حکم می کند همان طور که عبور از چراغ قرمز خطر آفرین است، قدم نهادن به شهری که شرایط قرمز را رد کرده هم بسیار پر خطر است. پرهیز از خطر و نیافتادن به مهلکه هم حکم دین و فرمان عقل و زیستن به قاعده خردمندی است. "مهدی عسکری" همان گزارشگر از نیمه راه رفته برگشته ما در گزارش خود یک روایت واقعی و ملموس ناظر به پیام های دریافتی هم دارد؛ "در بسیاری از این پیام ها، پرستاران و برخی اعضای کادر درمان، از نامعلوم بودنِ زمان پایان کرونا، استرس و نگرانی از احتمال ابتلای خود و خانواده و نیز دست و پنجه نرم کردن با مرگ می گویند." حق هم دارند. خودمان را جای آن ها بگذاریم، شرایط آنان را درک کنیم و سفر ها را به تاخیر بیاندازیم. شهروندان هم حتما با رعایت پروتکل های بهداشتی هم از خود حفاظت کنند و هم با این رعایت، قدردانی خود را از مدافعان سلامت به زبان عمل بیان کنند. فقط و فقط با رعایت باید های بهداشتی و با توکل به لطف خدا می توان به آرامش رسید و از این بحران عبور کرد. در شهر خود بمانید و بایستگی های زیستن در شرایط کرونایی را رعایت کنید. همه سه میلیون و چند صد هزار نفر مشهدی ها نایب الزیاره و دعا گوی شما خواهند بود پس لطفا" به مشهد سفر نکنید"!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha