رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از پیوند موفق قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران خبر داد.

هفتمین انتقال هوایی موفق قلب پیوندی در سال جاری

سلامت نیوز: رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از پیوند موفق قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش در خصوص این پیوند قلب گفت: در شرایط بحرانی و حساس کنونی و همزمان با انتشار موج سوم ویروس کرونا در کشور، عملیات پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران با حساسیت و تلاش بسیار زیاد با موفقیت صورت گرفت.

وی افزود: در این انتقال قلب خانم ۲۱ ساله که بر اثر تشنج دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعلام رضایت خانواده، با رعایت تمام موارد پروتکل بهداشتی از بیمارستان منتصریه مشهد به بیمارستان شهید رجایی تهران انتقال یافت.

وی در تکمیل این خبر گفت: از دو روز قبل، که بیمار دچار مرگ مغزی شده و خانواده وی رضایت بر اهدای اعضا داده بود، فرایند انتخاب بیمار برای انجام پیوند آغاز و با توجه به اینکه فرد گیرنده بیماری تهرانی بوده و وضعیت نامناسبی داشته و دچار نارسایی کبد و کلیه بود و همچنین دچار نارسایی قلبی شده بود، عملیات انتقال قلب از مشهد به تهران آغاز شد.

شادنوش ادامه داد: از آنجایی که بیمار نیاز ویژه‌ای برای ادامه حیات به قلب پیوندی داشته این عملیات با حساسیت ویژه‌ای آغاز شد. در ابتدا پروازی راس ساعت ۸ صبح( پنجشنبه ۲۴ مهرماه) برای دریافت قلب، از تهران به سمت مشهد صورت گرفت، اما به دلیل نقص فنی این پرواز به تهران بازگشت.

وی ادامه داد: از آنجایی که در این فرایند، زمان انجام پیوند بسیار مهم است با تلاش مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت پرواز دیگری راس ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه هماهنگ و هواپیما از تهران به مشهد عازم شد. این پرواز بعد از یک ساعت به فرودگاه مشهد رسیده و قلب پیوندی که توسط تیم جراحی بیمارستان منتصریه مشهد جدا شده بود توسط اورژانس مشهد به فرودگاه منتقل و در هواپیما قرار گرفته و به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت افزود: با یاری خداوند متعال و با همکاری تیم‌های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و ایران، سازمان اورژانس کشور  و اورژانس هوایی، انتقال عضو پیوندی این پیوند با موفقیت در ساعت ۱۳:۵۵ صورت گرفت و هم اکنون حال بیمار مساعد است. کبد، کلیه و پانکراس قهرمان اهدا کننده نیز در شهر مشهد به دیگر بیماران نیازمند پیوند زده شد.

بر اساس گزارش وبدا، وی باتشکر از عوامل اجرایی موثر انتقال عضو، تاکید کرد: دکتر خالقی رییس مرکز فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر علی اکبریان پزشک برداشت کننده کبد، کلیه و پانکراس  و دکتر عباسی برداشت کننده قلب قهرمان پیوند ما، همراه با همکاران مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بسیار تلاش کردند تا عمل با موفقیت صورت گیرد. این مورد، هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در سال جاری و اولین انتقال قلب هوایی از مشهد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha