تنبيه ‌تر و خشک در 43 شهرستان

بازگشت محدوديت‌های نوروزی برای اصناف در مقابله با كرونا

۱۳۹۹/۰۸/۰۵ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 301942
بازگشت محدوديت‌های نوروزی برای اصناف در مقابله با كرونا

سلامت نیوز:از امروز و با تصميم ستاد ملي مقابله با كرونا و به دنبال تاييد رييس‌جمهوري، محدوديت‌هاي صنفي گروه 2 و 3 و 4 براي 43 شهرستان با وضعيت قرمز از بابت شيوع كوويد 19 آغاز مي‌شود و تا يك هفته هم ادامه دارد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،ديروز سخنگوي دولت گفت اگر شرايط 43 شهرستان محل اجراي اين محدوديت‌هاي صنفي، از بابت بستري و فوت كوويد 19 بهبود نيافته و وضعيت اين شهرستان‌ها همچنان نگران‌كننده باشد، اين محدوديت‌ها به مدت دو هفته پياپي تمديد مي‌شود. محدوديت‌هاي صنفي گروه 2 و 3 و 4، همان‌هايي است كه در تعطيلات نوروز و در كل كشور شاهد بوديم؛ ممنوعيت فعاليت هرگونه مشاغل غير ضروري كه صرفا، ترددهاي تفريحي و خطرآفرين در سطح خيابان‌ها را دامن مي‌زند و خطر انتقال ويروس و بيماري بر اثر ناديده گرفتن پروتكل‌هاي بهداشتي را افزايش مي‌دهد.

شهروندان به ياد دارند كه در طول تعطيلات 15روزه نوروز امسال، شهرها و خيابان ها؛ غير از نهادهاي دولتي كه به روال معمول هر سال، بايد از روز 4 يا 5 فروردين بازگشايي شود، چه سوت و كور بود و جز عده معدودي قانون شكن كه در همه زمان‌ها و در همه شهرها و كشورها و فارغ از رياست هر دولت و هر حكومت، پيدا مي‌شوند، اغلب مردم ايران، تعطيلات نوروزي را پشت درهاي بسته منزل‌شان و به خوش آمدگويي و تبريك تلفني فرا رسيدن سال نو و تماشاي برنامه‌هاي خسته‌كننده و بي‌رمق تلويزيون و جنجال‌آفريني شبكه‌هاي فارسي زبان خارج از كشور سپري كردند.

رعايت و احترام مردم به تصميم‌هاي ستاد ملي مقابله با كرونا - كه با توجه به اعضاي اين ستاد، در واقع بايد بخشي از بدنه دولت تلقي شود - چنان بود كه پس از پايان تعطيلات نوروز، رييس‌جمهوري و اعضاي كابينه بارها از مردم بابت حرمت گذاشتن به تصميمات دولت، سپاسگزاري كردند گرچه بخشي از اين رعايت، متوجه فرار از جريمه‌هاي نقدي بود كه دولت براي تخلف از ممنوعيت سفرهاي بين استاني و ورود به پارك‌ها قائل شده بود.

اما به هر حال هرچه بود دولت اعلام كرد و ملت هم رعايت كرد و يك همراهي ارزشمند شكل گرفت و دولت با غرور از شكست عنقريب ويروس كرونا مي‌گفت و از اينكه مردمي فهيم، او را در اين مسير همراهي مي‌كنند بر خود مي‌باليد. حالا، بعد از گذشت 6 ماه از پايان اين محدوديت‌ها، با وجود آنكه در اين فاصله، گاهي ممنوعيت‌هاي موقت براي برخي صنوف و در برخي شهرها از جمله تهران اجرا شد با اميد به اينكه تحميل فشار اقتصادي از محل تعطيلي صنف، اخطاري باشد براي آن تعداد از متخلفاني كه با ناديده گرفتن پروتكل‌هاي بهداشتي، سلامت باقي مردم را هم به خطر مي‌اندازند،

اما محدوديت‌ها چندان فراگير نبود كه به نظر مي‌رسد هيچ اراده يكدستي براي اجراي يك محدوديت سختگيرانه وجود نداشت و به همين دليل هم دولت ترجيح به اين داد كه صرفا با تعطيلي موقت برخي اصناف كه احتمال انتقال آلودگي در آنها بيشتر بود، اخطار نانوشته‌اي به باقي مردم بدهد كه اگر توصيه‌هاي بهداشتي را رعايت نكنند و خطر انتقال ويروس را جدي نگيرند، دولت ناچار به اعمال سخت‌گيري‌هاي بيشتر مي‌شود. اما در نهايت، هيچ كدام از اين اخطارها فايده‌اي نداشت.

هنوز يك هفته از ركوردشكني آمار فوت كرونا و پشت سر گذاشتن محدوده فوت 370 نفر و 350 نفر در روز به علت بي‌توجهي به پروتكل‌هاي بهداشتي نگذشته بود كه ظرف تعطيلات سه روزه اخير، باز هم جاده‌هاي منتهي به شمال، ترافيك سنگين و نفس‌بر داشت و تعداد بسيار زيادي از مردم نشان دادند كه در قاموس و وجدان و تفكرشان، به هيچ قانوني و به هيچ توصيه‌اي و به هيچ مقام و جايگاهي احترام نمي‌گذارند.

اين رفتارها كه نتيجه‌اي جز پر شدن تخت‌هاي بستري و به خطر افتادن جان صدها پزشك و پرستار در بيمارستان‌هاي محل بستري مبتلايان كرونا و فرسودگي تجهيزات پزشكي آن هم در اين شرايط بي‌پولي دولت و شدت يافتن تحريم‌ها ندارد، دولت را واداشت اين‌بار نه به عنوان جلب حمايت و همراهي مردم بلكه با قصد تنبيه متخلفان و كساني كه جاهلانه هنجار‌شكني مي‌كنند و ديگران را هم وا مي‌دارند كه با آنها در پرداخت تاوان اين بي‌مسووليتي سهيم شوند.

اين‌بار اين محدوديت‌ها، تنبيهي است كه خشك و ‌تر را با هم مي‌سوزاند اگرچه كه به نظر مي‌رسد اعضاي ستاد ملي مقابله با كرونا، با در نظر گرفتن بعضي مصالح، جرات نكرده‌اند اين محدوديت‌ها را در برخي كلان‌شهرها اعمال كنند چنانكه در فهرست نام 43 شهرستان با وضعيت قرمز و دچار محدوديت‌هاي صنفي گروه 2 و 3 و 4، هيچ سراغي از اهواز، مشهد، اصفهان، كرج، شيراز، تبريز، اهواز و قم نمي‌توان گرفت و تنها محدوديت اعمال شده براي تهران، اينكه 50 درصد كارمندان ادارات دولتي و دستگاه‌هاي اجرايي تا پايان اين ماه با دور كاري كار خواهند كرد و گروه صنفي 3 و 4 هم از فعاليت به مدت يك هفته منع شده‌اند.

به نظر مي‌رسد اين‌بار به دليل بدتر شدن شرايط اقتصادي كشور، ستاد ملي مقابله با كرونا جرات نكرده در مناطقي كه بازارهاي تصميم‌گيرنده براي دخل وخرج اقتصادي كل كشور دارند؛ همچون بازار بزرگ تهران و بازار بزرگ تبريز و بازار اصفهان، حتي نجوايي از احتمال اجراي محدوديت‌هاي صنفي داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.72625s, 19q