سلامت اعصاب و تنظیم فشار خون با مصرف شیر

۱۳۹۹/۰۸/۰۶ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 302032
سلامت اعصاب و تنظیم فشار خون با مصرف شیر

سلامت نیوز-*پریسا زارعی شرق: شیر یک نوشیدنی کامل و دارای ارزش غذایی بالا می باشد. شیر گاو عمده ترین نوع مصرفی آن در ایران می باشد با این حال مصرف شیر گوسفند، بز و شتر نیز در بعضی مناطق متداول است.

بیش از 89 درصد شیر از آب تشکیل شده و با توجه به نوع آن معمولا از صفر تا 7 درصد چربی دارد.

این نوشیدنی یکی از منابع خوب پروتئین حیوانی می باشد و حاوی ویتامین های آ، ب2، ب12 و کلسیم و فسفر می باشد . این ماده بالاترین جذب کلسیم را دارد و در رشد و سلامت استخوان ها و دندان ها موثر است و توصیه می شود همه افراد جامعه به ویژه نوجوانان، سالمندان و کودکان حداقل روزانه یک لیوان شیر مصرف کنند .

فسفر و منیزیوم شیر با خنثی نمودن سموم در شرایطی که آلودگی هوا بالاست از دستگاه تنفس و قلب و عروق حفاظت می کند. علاوه بر آن کلسیم شیر در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک بدن مثل انعقاد خون، سلامت اعصاب، انقباض طبیعی عضلات و تنظیم فشارخون موثر است. وجود اسیدآمینه تریپتوفان در شیر آن را به نوشیدنی مناسبی جهت تسهیل خواب در افرادی که دچار بی خوابی هستند تبدیل کرده است.

اگرچه آلرژی به پروتئین شیرگاو در برخی افراد (معمولا کودکان) وجود دارد، اما اغلب کسانی که بعد از خوردن شیر دچار علایم گوارشی می شوند به عدم تحمل قند شیر مبتلا هستند. این افراد می توانند از انواع شیر بدون لاکتوز ، شیر موز و شیر عسل یا جایگزین های شیر مانند ماست، پنیر و کشک برای تأمین لبنیات خود استفاده کنند و یا اینکه از مقادیر بسیار کم شیر جهت ایجاد عادت در دستگاه گوارشی شروع کنند و سپس آن را افزایش دهند.

فرآیندهای حرارتی که برروی شیر جهت افزایش زمان نگهداری آن انجام می شود شامل پاستوریزاسیون ( حرارت دادن شیر تا دمای 72 درجه به مدت 15 تا 20 ثانیه و سردکردن آن) و استرلیزاسیون ( حرارت شیر تا دمای 135 درجه به مدت 3ثانیه و سرد کردن آن ) می باشد.

افزودن هرگونه مواد نگهدارنده، مواد خنثی کننده، آنتی بیوتیک، وایتکس و مواد شوینده و جوش شیرین به شیر غیر مجاز است. تشخیص هر یک از این موارد در آزمایشگاه کنترل کیفیت شیر امکان پذیر است بنابراین برخلاف تصور عمومی اگرچه ممکن است کارخانه لبنی در این زمینه تخلف داشته باشد، اما احتمال آلودگی شیر با این موارد در شیرهای فله ای توزیع شده در سطح جامعه بیشتر است.

*عضو هیات مدیره تاش خراسان رضوی

*هیات علمی گروه تغذیه مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.90504s, 19q