شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
کد خبر: 302258

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به غفلت شهروندان از مخاطره مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و گازگرفتگی در بحبوحه کرونا هشدار داد.

شباهت برخی علایم مسمومیت گازی با کرونا

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به غفلت شهروندان از مخاطره مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و گازگرفتگی در بحبوحه کرونا هشدار داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،سید جلال ملکی در خصوص حادثه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و اینکه همه حواس ها به سمت کرونا رفته نگرانی وجود دارد که متاسفانه از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن غافل شویم و آمار حوادث مثل سال های قبل بالا برود. 


وی ادامه داد: برخی علایم بیماری کرونا هم همچون آنفلوانزا شبیه به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و ممکن است همین موضوع مردم را به اشتباه بیندازد. 


ملکی اظهار کرد: امسال در سازمان آتش نشانی تهران به این فکر افتادیم که کارگروهی را با همکاری اورژانس، شرکت ملی گاز و... تشکیل دهیم که همکاری بسیار مناسبی با ما داشتند. همه سازمان ها را مطلع کردیم که نگران هستیم به خاطر کرونا مردم حواسشان به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نباشد و در نتیجه مخاطرات زیادی برایشان داشته باشد. 


وی گفت: در حالی که به خاطر کرونا هم بر گردش هوا تاکید می شود، از نظر جلوگیری برای مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هم بسیار درست است. در این موضوع هم می گوییم که باید هوا در گردش باشد تا هوایی تازه به بخاری برسد. 
ملکی گفت: باید به مسئله گاز مونوکسید کربن اهمیت دهیم. 


وی با تاکید بر لزوم رعایت کردن ایمنی هنگام راه اندازی وسایل گرمایشی اظهار کرد: بی احتیاطی و عدم توجه به ایمنی کافی این دسته از وسایل، می تواند منجر به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و حتی مرگ شود. 


وی ادامه داد: این دسته از حوادث بر اثر کاهش اکسیژن در محیطی که در آن قرار گرفته ایم اتفاق می افتد. باید به این موضوع توجه کرد که صرفا ناشی از بخاری نیست و آبگرمکن، اجاق گاز، شومینه و.. نیز ممکن است چنین شرایطی داشته باشند. 
ملکی با اشاره به اینکه گاز مونوکسید بی بو است، اظهار کرد: این گاز به سرعت در هوا پخش شده و پس از ورود به بدن موجب احساس ضعف می شود که ناشی از کمبود اکسیژن است. 


سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به لزوم دقت در نصب دودکش های مناسب اظهار کرد: دودکش ها باید حتما از هر طبقه تا پشت بام کشیده شده باشد و یک متر بالاتر از سطح پشت بام نیز کلاهک H نصب شود، این کلاهک از ورود ذرات معلق جلوگیری کرده و خروج آلاینده ها را نیز ساده تر انجام می دهد. 
ملکی در خصوص شیوه صحیح نصب لوله های وسیله گرمایشی مثل بخاری ادامه داد: بهترین وضعیت این است که زاویه ٩٠ درجه باشد. 


وی گفت: همچنین ممکن است که لانه سازی پرنده ها روی پشت بام موجب گرفتگی و انسداد مسیر دودکش شده باشد. بنابر این باید این مسایل بررسی شود. 


ملکی ادامه داد: سرد بودن قسمت فوقانی لوله های بخاری و وسایل گرمایشی نیز نشانه عدم خروج گاز مونوکسید کربن بوده و در صورتی که متوجه این اتفاق شدیم باید به سرعت بخاری را خاموش کرده و این عیب را برطرف کنیم. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =