بارداری بعد از سرطان پستان

آیا می‌توان بعد از سرطان پستان باردار شد؟

۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 303021
آیا می‌توان بعد از سرطان پستان باردار شد؟

سلامت نیوز: سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان سنین بالاست. اما اگر شما زن جوانی هستید که دچار سرطان پستان شده‌اید، ممکن است سؤال‌هایی در مورد تأثیر سرطان پستان بر توانایی بارداری‌تان داشته باشید و اینکه آیا بارداری شما با خطراتی همراه خواهد بود یا نه.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، خیلی از خانم‌ها می‌توانند بعد از درمان سرطان پستان باردار شوند؛ اما برخی از درمان‌ها می‌توانند باردار شدن را سخت‌تر کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است روزی بخواهید باردار شوید، یا اینکه فقط می‌خواهید در مورد امکان بچه‌دار شدنتان بیشتر بدانید، بهترین زمان برای صحبت در این مورد با پزشک، پیش از شروع درمان سرطان سینه‌تان است.

آیا می‌توانم بعد از سرطان پستان باردار شوم؟
بعضی از درمان‌ها برای سرطان پستان ممکن است بر توانایی باروری یک زن اثر بگذارند. مثلاً شیمی‌درمانی برای سرطان پستان ممکن است به تخمدان‌ها آسیب بزند که گاهی می‌تواند سبب ناباروری کوتاه‌مدت یا بلندمدت شود. اما باز هم خیلی از خانم‌ها می‌توانند بعد از درمان سرطان پستان باردار شوند. بهترین زمان برای مشورت با پزشک درباره‌ی بارداری، پیش از شروع درمان سرطان پستان است.

آیا بارداری و شیردهی می‌تواند باعث شود سرطان پستان عود کند؟
خیلی از سرطان‌های پستان به استروژن حساس‌اند، بنابراین این نگرانی برای خانم‌هایی که سرطان پستان دارند وجود دارد که بالا رفتن سطح هورمون استروژن در اثر بارداری باعث شود احتمال عود سرطان پستان افزایش یابد؛ اما مطالعات نشان داده‌اند بارداری، ریسک برگشت سرطان پستان بعد از درمان موفقیت‌آمیز سرطان را افزایش نمی‌دهد.
همچنین شواهدی وجود ندارد که شیردهی بعد از درمان سرطان پستان، ریسک عود سرطان را افزایش دهد. در واقع برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند داشتن سابقه‌ی شیردهی ممکن است بتواند ریسک عود سرطان را پایین بیاورد.

چه مدت بعد از درمان سرطان پستان باید صبر کنید و باردار شوید؟
اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید، بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند بعد از درمان موفقیت‌آمیز سرطان پستان، باید دست‌کم دو سال بعد از پایان درمان صبر کنید و سپس باردار شوید. بهترین مدت زمان برای این انتظار کاملاً معلوم نیست، اما گفته می‌شود دو سال کافی است تا خیالتان راحت شود سرطانتان عود نکرده است.

شواهدی وجود ندارد که زنانی که سابقه‌ی سرطان پستان دارند، این سابقه باعث شود سلامت کودکشان به خطر بیفتد. محققان دریافتند زنانی که سابقه‌ی سرطان پستان داشتند، کوکانشان بیشتر در معرض نقص‌های مادرزادی یا مشکلات آتی در سلامتی خود نبوده‌اند
برای زنانی که سرطان سینه‌شان نسبت به گیرنده‌های هورمون مثبت است، هورمون درمانی کمکی معمولاً به مدت 5 تا 10 سال بعد از درمان اولیه توصیه می‌شود. در مورد زنانی که می‌خواهند طی این دوره بچه‌دار شوند، اغلب توصیه می‌شود دست‌کم به مدت دو سال پیش از توقف هورمون درمانی و تلاش برای بارداری، هورمون درمانی را انجام دهند (و سپس دوباره بعد از زایمان، هورمون درمانی را از سر بگیرند).
یادتان باشد که توصیه به انتظار دو ساله، بر اساس اطلاعات تست‌های کلینیکی نیست. برخی از سرطان‌های پستان می‌توانند بعد از دو سال عود کنند، بنابراین هر موردی متفاوت است. تصمیم شما باید بر اساس یک سری فاکتورها باشد، از جمله سن‌تان، تمایلتان به بارداری‌های بیشتر، نوع سرطان پستان و ریسک عود زودهنگام سرطان پستان.

اگر باردار شوم، آیا سابقه‌ی سرطان پستان باعث می‌شود سلامت کودکم به خطر بیفتد؟
شواهدی وجود ندارد که زنانی که سابقه‌ی سرطان پستان دارند، این سابقه باعث شود سلامت کودکشان به خطر بیفتد. محققان دریافتند زنانی که سابقه‌ی سرطان پستان داشتند، کوکانشان بیشتر در معرض نقص‌های مادرزادی یا مشکلات آتی در سلامتی خود نبوده‌اند.

آیا درمان سرطان پستان بر سلامت جنین در رحم مادر اثر می‌گذارد؟
اگر در حال دریافت هر نوعی درمان بابت سرطان پستان خود هستید، از جمله شیمی‌درمانی، هورمون درمانی یا درمان هدفمند، پیش از اقدام به بارداری با پزشکتان مشورت کنید. این داروها می‌توانند بر جنین در حال رشد اثر بگذارند، بنابراین بهتر است صبر کنید تا درمان شما کاملاً به اتمام برسد. همچنین باید یادتان باشد که توقف زودتر از موعد درمان سرطان می‌تواند ریسک رشد و پیشرفت و عود سرطان را افزایش دهد.

آیا بعد از درمان سرطان پستان می‌توانم به کودکم شیر بدهم؟
اگر سینه‌تان تحت عمل جراحی یا رادیوتراپی قرار گرفته باشد، ممکن است با مشکلاتی در شیردهی بربخورید. مطالعات نشان داده‌اند کاهش تولید شیر در پستان مورد نظر و ضمناً تغییرات ساختاری در آن پستان می‌تواند سبب شود شیردهی برایتان دردناک شود یا کودک به‌سختی بتواند این پستان را بمکد؛ اما در بیشتر موارد خانم‌هایی که درمان سرطان پستان را انجام داده‌اند قادر به شیردهی هستند.
اگر هنوز دارویی برای درمان سرطان پستان خود مصرف می‌کنید (مثلاً هورمون درمانی)، خیلی مهم است که پیش از شیردهی با پزشک مشورت نمایید. برخی از داروها می‌توانند وارد شیر مادر شده و بر کودک اثر بگذارند.

با پزشک خود صحبت کنید
اگر سرطان پستان دارید یا قبلاً داشته‌اید و به بچه‌دار شدن فکر می‌کنید، در مورد تأثیر درمان سرطان بر احتمال توانایی باروری‌تان با پزشک حرف بزنید. در این گفتگو باید ریسک عود سرطان پستان مطرح شود. در خیلی از موارد، مشاوره پزشکی می‌تواند به شما کمک کند برنامه‌ریزی بهتری برای بچه‌دار شدن خود بکنید و بارداری‌تان در ایمن‌ترین حالت ممکن خود باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.96513s, 19q