نتایج یک مطالعه نشان می دهد، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به فشار خون بالا یا دیابت مبتلا هستند، بیشتر به عوارض مهم عصبی از جمله خونریزی و سکته مغزی دچار می‌شوند.

دیابت و پرفشاری خون آسیب مغزی را در کرونایی‌ها افزایش می‌دهد

سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه نشان می دهد، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به فشار خون بالا یا دیابت مبتلا هستند، بیشتر به عوارض مهم عصبی از جمله خونریزی و سکته مغزی دچار می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه «پنسیلوانیا» در آمریکا در این مطالعه، بیماران مبتلا به کرونا را که از ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰ (دی ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹) در سیستم سلامت خود یک «سی.تی اسکن» یا ام آی آر از سر خود داشتند ، مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس،۸۱  نفر از هزار و ۳۵۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ مورد مطالعه این محققان یک اسکن مغزی داشتند؛ این اسکن مغزی معمولا به این دلیل گرفته شده بود که این بیماران به یک وضعیت روانی و یا مشکلاتی در رابطه با بینایی و گفتاری مبتلا شده بودند.

دکتر کلبی فریمن نویسنده اصلی این تحقیق و رییس بخش رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در این مورد توضیح داد: اثرات ناشی از کووید-۱۹ بسیار فراتر از قفسه سینه است .

وی گفت: در حالی که عوارض ناشی از کووید-۱۹ در مغز نادر است ، اما این عوارض به طور فزاینده ای گزارش و از پیامدهای بالقوه ویرانگر عفونت کووید-۱۹ محسوب می شوند.

این محقق یادآور شد: مطالعه این اسکن های مغزی نشان داد که از این ۸۱ بیمار که دست کم یک اسکن مغزی داشتند، ۱۸ نفر آنها (یعنی بیش از ۲۰ درصد آنها) دارای مشکلات بحرانی و یا اضطراری مغزی بودند.حداقل نیمی از آنها سابقه فشار خون بالا یا دیابت نوع ۲ داشتند.سه نفر از این بیماران در بیمارستان فوت کردند.

فریمن همچنین در خبرنامه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA) نوشت: کووید-۱۹ با تظاهرات عصبی مرتبط است و فشار خون بالا و دیابت نوع دو در افرادی که به این تظاهرات مبتلا می شوند، شایع است.

وی افزود: این افراد ممکن است با خطر بالای ابتلا به عوارض عصبی مواجه باشند و باید از نزدیک تحت نظر قرار گیرند.

به گفته این محقق، ممکن است التهاب دلیل اثرات عصبی مشاهده شده باشد. نشانگرهای خونی التهاب در افرادی که این تظاهرات عصبی را داشتند،  زیاد بود.

فریمن توضیح داد: هنگامی که بدن در یک وضعیت التهابی قرار می گیرد، بدن تمام  این مولکول ها را که«سیتوکین» نام دارند برای کمک به عملکرد سیستم ایمنی تولید می کند. اما متأسفانه ، اگر سیتوکین ها بیش از حد تولید شوند ، واکنش ایمنی در واقع آسیب می رساند.

به گزارش ایرنا، طوفان سیتوکین (cytokine storm) یک واکنش غیرطبیعی ایمنی است. این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می‌تواند با علایم مانند تب، خستگی، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد.

در بیماران مبتلا به کرونا این عارضه می‌تواند به تورم بافت ریه منجر شود.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =