کمین کرونا در دورهمی‌های شب یلدا چند روزی است که به مهم‌ترین دغدغه مسئولان و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بدل شده است، اگرچه محدودیت‌های تازه‌ای برای توقف دورهمی یلدایی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته به تصویب رسید اما کماکان از مردم درخواست می‌شود به میهمانی‌های مرگ «نه» بگویند.

شب یلدا دور همدیگر جمع نشویم تا کم نشویم

سلامت نیوز:کمین کرونا در دورهمی‌های شب یلدا چند روزی است که به مهم‌ترین دغدغه مسئولان و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بدل شده است، اگرچه محدودیت‌های تازه‌ای برای توقف دورهمی یلدایی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته به تصویب رسید اما کماکان از مردم درخواست می‌شود به میهمانی‌های مرگ «نه» بگویند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،چرا که اگر هم در چند روز گذشته وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور از قرمز به نارنجی تغییر کرده و آمار مبتلایان و فوتی‌های این بیماری کاهش نسبی یافته است اما آن‌طور که اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گویند این وضعیت بسیار شکننده است و دورهمی‌های خانوادگی شب یلدا می‌تواند بار دیگر ورق را به نفع کرونا برگرداند. امشب ایرانیان یلدای متفاوتی را تجربه خواهند کرد بلندترین شب سال را دور از هم اما دور هم به یاد هم جشن می‌گیریم تا حسابی حواس‌مان به مراقبت از سالمندان و اعضای خانواده‌های‌مان باشد. در این شرایط متخصصین حوزه سلامت از دو هفته گذشته بارها از مردم خواستند امسال یلدا را از طریق فضای مجازی و تلفن برگزار کنند.

در این باره متخصصان حوزه سلامت شعارشان این است؛ «شب یلدا جمع نشوید تا کم نشوید». مسئولان بهداشت و سلامت و همچنین اعضای کادر درمان با نزدیک شدن به شب یلدا و همزمانی با تداوم شیوع ویروس کرونا، توصیه کرده‌اند و هشدار داده‌اند که یلدای امسال در خانه بمانیم و از حضور در مجالس و میهمانی پرهیز کنیم. دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم با هشدار‌هایی که طی روز‌های قبل داده این بارهم از مردم خواست برای جلوگیری از خستگی و فرسودگی کارکنان بهداشت و درمان با رعایت موازین بهداشتی باعث کاهش بار بیماری و شکستن زنجیره ویروس شوند.

دکتر روحانی با تبریک روز پرستار و قدردانی از تلاش همه پرستاران کشور، از مردم خواست برای حمایت از پرستاران و سلامت بزرگان خانواده‌ها، امسال برگزاری دورهمی‌های یلدایی را متوقف کنند. وی با اشاره به کاهش آمار مبتلایان به کرونا و تغییر رنگ همه شهرهای قرمز به نارنجی و زرد بر این نکته تأکید کرد که مردم باید کماکان پروتکل‌های بهداشتی را دقیق رعایت کنند و از اجتماعات و دورهمی‌ها پرهیز کنند.

همچنین رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر مراقبت از افراد سالمند و آسیب‌پذیر گفت: رعایت دو هفته قرنطینه کامل برای مبتلایان به بیماری بسیار ضروری است و همچنین اعمال جریمه افراد متخلف از عدم رعایت دوره قرنطینه باید با جدیت اعمال شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آمارها و گزارش‌های ارائه شده در مورد وضعیت بیماری کرونا در کشور گفت:

با اقدامات انجام شده در اجرای محدودیت‌ها و همکاری خوب مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی امروز در روزهای پایانی ماه آذر هیچ شهر قرمزی در سراسر کشور نداریم البته به این معنی نیست که این وضعیت پایدار و دائمی است و بی‌اعتنایی و کم‌توجهی به مقررات بهداشتی قطعاً ما را دوباره با مشکل مواجه خواهد کرد.رئیس جمهوری در ادامه گفت:

ایران از جمله معدود کشورهایی بوده است که رشد اقتصادی‌اش مثبت بوده و در ۶ ماهه اول امسال همه آمارها نشان‌دهنده مثبت بودن رشد اقتصادی ماست و امید و انتظار این است که در۶ ماهه دوم سال نیز، این رشد اقتصادی تداوم خواهد داشت.رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برای پرداخت کمک معیشتی به کسانی که حقوق و درآمد ثابت ندارند و از کرونا متضرر شده‌اند، گفت:

با هماهنگی‌های به عمل آمده با مجلس شورای اسلامی و تلفیق دو مصوبه مجلس و ستاد کرونا برای کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا، مصوبه ستاد ملی در این زمینه اصلاح و مقرر شد به گروه‌هایی همچون افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به جای ماهانه ۱۰۰ هزار تومان به هر فرد ۱۲۰ هزار تومان پرداخت شود.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به در پیش بودن ایام فاطمیه و افزایش کمک‌های مؤمنانه به افراد نیازمند افزود: بر‌اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد مقررات و پروتکل‌های لازم برای برگزاری مراسم فاطمیه طراحی و پیش‌بینی شود. رئیس جمهوری همچنین تصویب برگزاری آزمون استخدامی برای استخدام 100هزار نفر از متقاضیان شغل را از دیگر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد و گفت:‌

براساس مصوبه امروز ستاد این آزمون با رعایت مقررات و پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به کسانی که همواره از شنیدن خبر موفقیت‌های ملت ایران عصبانی می‌شوند و مدام علیه ایران تلاش می‌کنند، گفت: در بخش برق و گاز کارهای بسیار بزرگی انجام شده به طوری که سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات به تولید برق کشور افزوده شده و تا پایان این دولت تولید برق به ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید و با این توانمندی ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور که مصرف‌شان پایین است، از دی ماه برق‌شان مجانی خواهد بود و تقریباً همین تعداد نیز از گاز مجانی استفاده خواهند کرد، زیرا تولید گاز در کشور برای اولین بار به یک میلیارد متر مکعب رسیده است.

پروتکل شب یلدا پرهیز از دورهمی است

همچنین دیروز سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه هیچ شهری با وضعیت قرمز کرونا نداریم و فقط ۴ شهر کردکوی، بافق، آمل و گلوگاه نیازمند توجه ویژه هستند و در آستانه قرمز شدن قرار دارند در ادامه صحبت‌هایش از مردم خواست از برگزاری دورهمی‌های شب یلدا پرهیز کنند.دکتر علیرضا رئیسی، روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور و مصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در کشور ما خبرهای خوبی وجود دارد و در ۳۰ استان روند بیماری نزولی شده و تنها در استان مازندران هنوز روند نزولی آغاز نشده است، این روند نزولی بیماری نیازمند مراقبت است و باید از ساده‌انگاری در مورد این بیماری جلوگیری کنیم.

اگر غفلت شود، موج جدید بیماری در فصل سرما آغاز می‌شود. وی ادامه داد: مهم‌ترین عامل بیماری در این فصل، دورهمی‌های خانوادگی است و اکیداً توصیه می‌شود از دورهمی خانوادگی در شب یلدا پرهیز کنیم، اگر این دورهمی‌ها ادامه یابد، بیماری قطعاً دو هفته دیگر صعودی می‌شود، وضعیت حال حاضر بسیار خوب است و اولین آمار فوت زیر ۲۰۰ نفر را دیروز داشتیم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند و کمتر شود. معاون وزیر بهداشت گفت: میزان بستری هم بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و در اکثر استان‌ها روند نزولی را طی می‌کنیم.

رئیسی اظهار داشت: برخی می‌گویند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شب یلدا برگزار می‌کنیم، اما پروتکل شب یلدا این است که دور هم جمع نشویم. بقیه صحبت‌ها که رعایت می‌کنیم و از هم فاصله می‌گیریم، قطعاً مؤثر نیست. وی بیان کرد: در سطح کشور هیچ شهر قرمزی نداریم و ۲۰۵ شهر نارنجی و ۲۴۳ شهر زرد شدند و این نشان‌دهنده وضعیت مطلوب است که امیدواریم این ۲۰۵ شهر نارنجی هم تبدیل به زرد شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: منع ترددهای درون‌شهری برای ۲۹ و ۳۰ آذر از ساعت ۲۰ اجرا می‌شود و همه مشاغل بجز گروه شغلی یک از ساعت ۱۸ تعطیل هستند. بعد از شب یلدا، منع ترددها در شهرهای نارنجی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه پیدا می‌کند. منع تردد بین شهری هم مطابق قانون شهرهای نارنجی اجرا می‌شود و اگر انجام نشود، مشمول جریمه خواهد بود.

رئیسی گفت: درباره بازگشایی مدارس برای پایه‌های اول و دوم ابتدایی و مشکلات آموزش مباحثی مطرح شده که موافقان و مخالفانی داشت و قرار بر این شد که در قرارگاه مطرح شده و دو هفته دیگر در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =