درمان سکته مغزی شیرخوار ۱۰ ماهه در بیمارستان امام حسین(ع)

۱۳۹۹/۱۰/۰۱ - ۱۵:۲۳ - کد خبر: 304940
درمان سکته مغزی شیرخوار ۱۰ ماهه در بیمارستان امام حسین(ع)

سلامت نیوز:متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص نورواینترونشن بیمارستان امام حسین(ع) از درمان موفقیت آمیز شیرخوار ۱۰ ماهه لرستانی که دچار سکته و خونریزی مغزی شده بود به روش اینترونشنال مغزی در این مرکز خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سید حسین آقامیری متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص نورواینترونشن دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که برای اولین بار در سطح دانشگاه یک شیرخوار ۱۰ ماهه تحت آنژیوگرافی مغز و عمل اینترونشنال قرار گرفته است، نتایج این عمل و حال عمومی شیرخوار را رضایت بخش اعلام کرد.

به گفته وی، دیانا آزادی شیرخوار ۱۰ ماهه‌ای است که هفته قبل با تشنج، ضعف اندام و افت سطح هوشیاری به بیمارستانی در لرستان مراجعه کرده بود و پس از انجام CT-scan و MRI با تشخیص خونریزی و سکته مغزی در حیطه شریان مغزی خلفی سمت چپ به بیمارستان امام حسین(ع) ارجاع داده می‌شود.

وی با اشاره به نادر بودن این نوع سکته و خونریزی مغزی در سن ۱۰ ماهگی خاطرنشان کرد: درمان این بیماری به شیوه اینترونشنال در کل کشور ندرتا انجام می‌شود و در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز برای اولین بار است که یک شیرخوار ۱۰ ماهه تحت آنژیوگرافی مغز و عمل اینترونشنال قرار می‌گیرد.

این متخصص مغز و اعصاب دانشگاه یادآور شد: شیرخوار دوشنبه ۲۴ آذرماه پس از مراجعه به بیمارستان امام حسین(ع) بلافاصله تحت انژیوگرافی مغزی تشخیصی قرار گرفت. در آنژیوگرافی، اختلال عروقی آنوریسم از نوع کاذب در شیرخوار تشخیص داده شد که موجب خونریزی و سکته مغزی در این شیرخوار شده است.

وی فقدان جدار واقعی را از ویژگی‌های این نوع آنوریسم‌ها برشمرد و گفت: این نوع آنوریسم دارای جداری فوق العاده نازک است که به راحتی دچار پارگی مجدد می‌شود. خطرات پارگی مجدد به مراتب بیش از خونریزی اولیه است و حتی ممکن است حیات بیمار را تهدید کند.

به گفته این فوق تخصص نورواینترونشن دیانای شیرخوار کاندید عمل اینترونشنال شده و روز پنجشنبه ۲۷ آذرماه ۹۹ توسط تیم تخصصی مغز و اعصاب بیمارستان امام حسین(ع) تحت درمان قرار گرفت.

وی با بیان این که در عمل مذکور با تکنیک کویل گذاری آنوریسم و شریان مقصری که موجب سکته و خونریزی طفل شده بود را بستیم، افزود: این مداخله درمانی باعث می‌شود تا خطر خونریزی مجدد و تهدید حیات شیرخوار از بین برود و کودک چند روز پس از عمل مرخص شود.

این متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص نورواینترونشن دانشگاه با اشاره به نتیجه موفقیت آمیز عمل خاطرنشان کرد: نتیجه آنژیوگرافی عمل بسیار عالی و حال عمومی نوزاد رضایت بخش است. در سی تی اسکن های بعد از عمل عارضه جدید و یا سکته و خونریزی جدیدی مشاهده نشد و شیرخوار نیز عارضه نورولوژیک جدیدی پیدا نکرد.

دکتر آقا میری با اشاره به بهبودی کامل دیانای شیرخوار، از ترخیص او در روز سه شنبه دوم دی ماه خبر می‌دهد که می‌تواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یک طفل شیرخوار ۱۰ ماهه تحت عمل اینترونشنال قرار گرفته است، از کمک و حمایت ریاست بیمارستان و همکاران گروه‌های مختلف بیمارستان امام حسین (ع) نظیر کت لب، دکتر سهراب سلیمی متخصص بیهوشی و ... در انجام آنژیوگرافی و عمل اینترونشنال قدردانی کرد.

وی با اشاره به بالاترین آمار درمان بیماران سکته مغزی حاد به روش مکانیکال ترومبوکتومی در بیمارستان امام حسین(ع) در کل کشور، خاطرنشان کرد: درمان اینترونشنال مغزی در این مرکز در حال گسترش است و در آینده خبرهای جدیدی را از این بیمارستان خواهید شنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.15203s, 19q