بارداری همیشه یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی مشترک است که علاوه بر در نظر گرفتن عوامل مختلف در دو طرف، سلامت جسمی مادر همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌است.

صحبت های مشاور وزیر بهداشت درباره سن بارداری چقدر با نظر متخصصان مطابقت دارد؟

سلامت نیوز:بارداری همیشه یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی مشترک است که علاوه بر در نظر گرفتن عوامل  مختلف در دو طرف، سلامت جسمی مادر همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،با توجه به آن‌چه گفته شد صحبت های مشاور عالی وزیر بهداشت درباره سن مناسب بارداری  به تازگی واکنش های زیادی را در پی داشت. دکترمحمد اسماعیل اکبری در برنامه دست خط شبکه پنج سیما، گفت: «زن از زمانی که تخمدانش فعال می‌شود تا زمانی که تخمدانش دیگر فعال نیست می‌تواند باردار شود ... ایران قانون وضع کرد و ۱۳ سالگی را مبنا قرار داد.»

او همچنین مهر ماه گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه دو سیما گفته بود: «بهترین و زیباترین بارداری‌ها از نظر علمی در سنین زیر ۲۰ است!» چنان چه متخصصان  بهترین سن بارداری را دهه سوم ( 20 سالگی) می دانند . در خصوص شفاف سازی آن‌چه در باره سن مناسب بارداری گفته می‌شود،  نکاتی وجود دارد که توجه شما را به آن جلب می کنیم :

در کشورهای در حال توسعه سالانه حدود 2.5 میلیون زن زیر 16 سال و 16 میلیون زن 15 تا 19 ساله بچه دار می شوند و در سراسر جهان ، عوارض مربوط به بارداری ، شایع‌ترین علت مرگ در زنان 15 تا 19 ساله است.طی صحبتی که با چند پزشک متخصص زنان داشتیم همگی متفق القول هستند که  بهترین سن برای بارداری بین 20 تا 35 سالگی است و سنین باروری زیر 19 و بالای 34 سال به عنوان حاملگی‌های پرخطر تلقی می‌شوند. یعنی امکان بارداری در این بازه ها وجود دارد اما برای مادر و کودک خطرناک است.

طبق آمار مرکز ملی بهداشت، حاملگی‌های بین 15 تا 19  سال به اصطلاح حاملگی نوجوانی نامیده می‌شود. علاوه بر عوارض روحی شدید مادران زیر 20 سال، احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان در مادران نوجوان 15 تا 19 ساله دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زیر 15 سال احتمال مرگ پنج برابر زنان بالای 20 سال اعلام می‌شود و دو برابر بیشتر از مادران بالغ دچار افسردگی پس از زایمان خواهند شد.

فاطمه ناهیدی، دکترای بهداشت باروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این باره گفت:«از نظر جسمی، دختر نوجوان در حال رشد است و اندام‌های تولید مثل و تناسلی وی از رشد کافی برخوردار نیست، بنابراین مادر شدن در این سنین فرد را در معرض کمبود انرژی و تغذیه مناسب قرار می‌دهد و حاملگی نه تنها به مادر بلکه می تواند به جنین هم آسیب وارد ‌کند. عوارض قبل از زایمان در سنین زیر 20 شامل زایمان زودرس، فشارخون بالای مادر، کم‌خونی،  مرگ مادر،  مرگ جنین،  رشد ناکافی جنین داخل رحم،  عوارض حین زایمان و در نهایت جمع نشدن رحم است و  همین طور از جمله عوارض پس از زایمان می‌توان به افزایش فشار خون و ابتلا به دیابت حاملگی و عفونت (ناشی از مراقبت‌های ناکافی و کم‌خونی) وخون‌ریزی  اشاره کرد.همچنین خوب نچرخیدن جنین احتمال سزارین و تشکیل جنین خارج از رحم درلوله ها و دهانه رحم را بالا می‌برد.

خطراتی مانند پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس یا سقط در سنین نوجوانی بیشتر است و در سزارین های سخت خون ریزی هم بیشتر می‌شود.با توجه به آن چه گفته شد به علت آماده نبودن رحم برای پذیرش جنین متخصصان سن زیر ۲۰ سال را برای بارداری توصیه نمی کنند .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =