یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹

طی روزهای گذشته بازار کالاهای مصرفی در نابسامانی به‌سر می‌برند و درحالی‌که اکثر این بازارها در رکودتورمی گرفتار آمده‌اند، آمارها از کاهش 35 درصدی تقاضا برای مواد غذایی حکایت دارند.

مردم نباید در «صف» معطل شوند

سلامت نیوز: طی روزهای گذشته بازار کالاهای مصرفی در نابسامانی به‌سر می‌برند و درحالی‌که اکثر این بازارها در رکودتورمی گرفتار آمده‌اند، آمارها از کاهش 35 درصدی تقاضا برای مواد غذایی حکایت دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، به همین منظور، روز گذشته جلسه کارگروه تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری و با حضور وزرای صمت و جهاد کشاورزی، معاونان دو وزارتخانه و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد. از آنجایی‌که هراس از کمبود کالاهای اساسی سبب شده تا طی سال‌جاری در چند نوبت شاهد تجمع مردم و تشکیل صف‌های طویل برای خرید کالا باشیم، اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس‌جمهوری- هم در جلسه دیروز به این مهم اشاره داشت و در این باره با بیان این مطلب که گاهی نحوه نامناسب توزیع کالا باعث اجتماع مردم و صف‌های طولانی برای دریافت کالا شده است، از کارگروه تنظیم بازار و دستگاه‌های مسئول در امر تولید و توزیع کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم خواست تدابیر و راهکارهای لازم را به‌کار گیرند تا با نحوه صحیح توزیع کالاها، مردم برای دریافت اقلامی همچون مرغ و روغن در صف معطل نشوند.

در ابتدای جلسه دیروز،‌ قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی وضعیت بازار میوه، روغن و شکر را با ثبات اعلام کرد. محمدصادق مفتح، با تاکید بر شرایط مناسب بازار میوه، گفت: در حال حاضر میوه با کیفیت مناسب و قیمت متعادل در حال توزیع است و طبق گزارش‌های میدانی، هیچ ازدحام جمعیتی در مراکز توزیع و عرضه وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به ایجاد شبکه توزیع مستقیم افزود: در مورد میوه شب عید هیچ کمبود و مشکلی وجود ندارد و بازرسی‌ها بر این بازار به صورت ویژه در حال انجام است؛ در مورد روغن نیز میزان تولید در کشور در حد مطلوب است. او با اشاره به افزایش قیمت جهانی روغن خام آفتابگردان و روغن پالم تصریح کرد: به‌منظور جلوگیری از قاچاق این کالا به خارج از کشور تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

مفتح تعیین گروه‌های هدف و تامین کالای مورد نیاز آنها از طریق شبکه‌های توزیع موازی بازار را یکی از راهکارهای مناسب برای تنظیم بازار و جلوگیری از قاچاق روغن به خارج از کشور دانست و گفت: با استفاده از ظرفیت شبکه‌های موازی بازار، نه تنها اقلام مورد نیاز جامعه هدف تامین می‌شود، که با خروج نیاز آنها از بازار، مراجعه به بازار نیز کاهش می‌یابد.

صبح دیروز همچنین، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از میدان میوه و تره‌بار آزادگان تهران بازدید کرد. عباس قبادی، در این بازدید با اشاره به اینکه قیمت میوه در میادین میوه و تره‌بار متعادل است، گفت: در روزهای آینده عرضه میوه به میادین میوه و تره‌بار افزایش می‌یابد و امیدواریم شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار به واسطه این عرضه گسترده باشیم. معاون وزیر صمت در ضمن با اشاره به کمبود روغن در بازار افزود: برای جبران این کمبود، از روز یکشنبه روغن در سراسر کشور به‌صورت گسترده عرضه می‌شود. گفتنی است، در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای تنظیم بازار ارائه کرد و گفت:

«با توجه به حساسیت ایام عید و ماه مبارک رمضان، ذخیره‌سازی میوه و کالاهای اساسی به میزان مناسب انجام شده و با افزایش توزیع در روزهای آینده وضعیت بازار بهبود پیدا خواهد کرد.» وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست با بیان اینکه مهم‌ترین شبکه توزیع در کشور میادین میوه و تره‌بار هستند، گفت: «تمام مکان‌ها و فروشگاه‌های متعلق به وزارت جهاد کشاورزی در تمام استان‌ها در اختیار تولیدکنندگان است تا بتوانند محصولات خود را در بازار عرضه کنند. امیدوارم با توزیع مناسب مرغ در هفته جاری شاهد شکسته‌شدن قیمت‌ها و ایجاد آرامش در بازار باشیم.»

در این جلسه، همچنین وزیر دادگستری از آمادگی کامل سازمان تعزیرات حکومتی در تمام استان‌ها خبر داد و گفت: «مجموعه ظرفیت سازمان تعزیرات حکومتی تا پایان ماه مبارک رمضان در اختیار تنظیم بازار است و همکاری‌های لازم از سوی این سازمان با وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی انجام خواهد شد.»

در ادامه این جلسه که رئیس کل گمرک، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، روسای اتاق های بازرگانی و اصناف ایران، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان نیز حضور داشتند، دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار گزارشی از دلایل افزایش قیمت برخی اقلام نظیر مرغ، تخم‌مرغ و روغن ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته برای توزیع گسترده میوه و کالاهای اساسی در میادین میوه و تره‌بار و سایر مراکز تعیین‌شده پرداخت. 

دستور جهانگیری به کارگروه

 معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه گاهی نحوه نامناسب توزیع کالا باعث اجتماع مردم و صف‌های طولانی برای دریافت کالا شده است، از کارگروه تنظیم بازار و دستگاه‌های مسئول در امر تولید و توزیع کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم خواست تدابیر و راهکارهای لازم را به‌کار گیرند تا با نحوه صحیح توزیع کالاها، مردم برای دریافت اقلامی همچون مرغ و روغن در صف معطل نشوند.

اسحاق جهانگیری در جلسه کارگروه تنظیم بازار که صبح دیروز برگزار شد، با بیان اینکه دود اختلاف نظرها میان دستگاه‌های مختلف به چشم مردم می‌رود، گفت: امروز که به نظر می‌رسد فشارها و سختی‌ها رو به پایان است، باید تلاش کنیم برادرانه، همدلانه و با انسجام و وحدت اجازه ندهیم که فشارهای مضاعف و سختی‌های بیشتر بر مردم تحمیل شود.

او با قدردانی از کارگروه تنظیم بازار و دستگاه‌های عضو این کارگروه، اظهار کرد: وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دادگستری و نمایندگان سایر دستگاه‌های عضو کارگروه تنظیم بازار در طول سال 99 مسئولیت سنگینی برعهده داشتند و بانک مرکزی نیز عملکرد مطلوبی در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی از خود نشان داد که لازم است از همه آنها قدردانی کنم. او با تاکید بر اینکه باید نسبت به تامین کالاهای اساسی در ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان حساسیت ویژه داشته باشیم، افزود:

وظیفه و مسئولیت همه ما این است که کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان با قیمت مناسب تامین و در اختیار آنها قرار گیرد. جهانگیری با بیان اینکه اولویت‌ها و سیاست‌های اصلی هر دولت متناسب با شرایط روز کشور تغییر می‌کند، خاطرنشان کرد: از سال 1397 که آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شد،‌ دولت تصمیم گرفت تامین معیشت مردم را در نخستین اولویت خود قرار دهد چرا که می‌دانستیم آمریکا تلاش دارد زندگی و معیشت مردم را با فشار و سختی مواجه کند، به همین دلیل همه امکانات دولت و کشور بسیج شد تا فشار کمتری بر زندگی مردم وارد شود. معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در همین راستا یکی از سیاست‌های دولت تعیین ارز با نرخ ترجیحی 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی بود تا اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم با قیمت مناسب در اختیار آنها قرار گیرد.

این سیاست در مجموع موفق بود البته هر سیاستی ممکن است با حواشی و یا سوء‌استفاده‌هایی همراه باشد. او از همه دستگاه‌های اجرایی خواست همانطور که در سه سال اخیر با تمام ظرفیت برای کاهش فشار بر مردم وقت گذاشته‌اند، در این ایام نیز با تلاش هر چه بیشتر برای بهبود وضعیت معیشتی جامعه تلاش کنند.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه هر نوع صادرات رسمی و یا غیررسمی کالاهای اساسی ممنوع است، تصریح کرد: صادرات تمامی کالاهایی که با ارز 4200 تومانی تامین شده ممنوع است و استانداران باید به شدت با قاچاق اینگونه اقلام برخورد کنند. وقتی کالایی با قیمت ارز 4200 تومانی تامین می‌شود و قیمت ارز در بازار آزاد چند برابر این رقم است، طبیعی است که عده‌ای تلاش خواهند کرد تا از طریق قاچاق، این‌گونه کالاها را در کشورهای اطراف بفروشند. این گونه کالاها فقط برای ملت ایران با این قیمت ارز تامین شده و لازم است سازمان تعزیرات نیز برخوردی قاطع داشته باشد تا کسی جرات قاچاق کالاهای اساسی را نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برخی گزارشات مبنی بر گرانی محصولاتی نظیر سیب و مرکبات، اظهار کرد: در جلسه‌ای که اخیرا با مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی برگزار شد، استاندار آذربایجان غربی تاکید داشت که به هر میزان که نیاز باشد سیب با قیمت مناسب در انبارهای استان موجود است. وقتی مردم این مطالب را می‌شنوند و می‌دانند که میزان تولید در کشور بالاست اما قیمت‌ها پایین نمی‌آید دلخور می‌شوند.

او با اشاره به گزارش ارائه‌شده در جلسه مبنی بر وفور میوه در میادین میوه و تره‌بار با قیمت‌های مناسب، تصریح کرد: هنر مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این باشد که با توزیع گسترده میوه و کالاهای اساسی، شرایطی را فراهم کند که در هفته پیش رو و ایام عید نوروز این کالاها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد. جهانگیری افزود: البته گاهی حرف‌های ناروا در خصوص عملکرد کارگروه تنظیم بازار زده می‌شود اما نباید به دل بگیرید. شما برای مردم و خدا کار می‌کنید و نباید به اینگونه رفتارها توجه کنید.

این روزها در تاریخ ثبت خواهد شد که در شرایطی که شما گرفتار جنگ اقتصادی بودید و برای کاهش فشار بر مردم تلاش می‌کردید، عده‌ای که مسئولیت خاصی هم نداشتند فقط به دنبال این بودند که چوب لای چرخ شما قرار دهند. او افزود: امروز شاهد بی‌انصافی‌ها از سوی مخالفان هستیم اما ما پذیرفته‌ایم که در شرایط سخت کار کنیم و باید مشکلات را به‌خاطر مردم تحمل کنیم. معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی مبنی بر آمادگی توزیع کالاهای اساسی در 140 مرکز در تهران و مراکزی متعدد در استان‌های مختلف، گفت: استانداران کشور در این مقطع هیچ وظیفه‌ای مهمتر از این ندارند که برای برگزاری مناسب ایام عید مردم تلاش کنند.

او همچنین با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص دلایل گرانی مرغ، گفت: به نظر می‌رسد برخی ناهماهنگی‌ها میان دستگاه‌های اجرایی باعث گرانی مرغ شده که لازم است وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و دادگستری گروه‌هایی را مشخص کنند تا نظارت مشترک بر فرآیند تولید و توزیع مرغ در استان‌های مختلف داشته باشند تا از ناهماهنگی‌های موجود جلوگیری شود.

جهانگیری همچنین با تاکید بر ضررت تکمیل سامانه جامع تجارت و ثبت تمامی فرآیندهای زنجیره تجارت از سوی دستگاه‌های مختلف در این سامانه، خاطرنشان کرد: ایجاد و راه‌اندازی اینگونه سامانه‌ها کمک بزرگی برای سیستم مدیریتی کشور است. در گذشته وقتی فردی ارز دریافت می‌کرد، عملکرد وی قابل پیگیری نبود اما امروز به‌واسطه راه‌اندازی سامانه‌های مختلف، عملکرد دریافت‌کنندگان ارز در تمامی مراحل قابل بررسی و ارزیابی است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در خصوص تصمیم مهمی که در دولت برای واردات،‌ بازارچه‌های مرزی و واردات برخی کالاهای اساسی و ضروری از کشورهای همسایه اتخاذ شد، لازم است استانداران و دستگاه‌های اجرایی همه تلاش خود را برای اجرای این تصمیم به‌کار گیرند. او به گزارش‌های ارائه شده در جلسه مبنی بر افزایش قیمت جهانی برخی مواد اولیه نظیر روغن خام پالم و روغن خام آفتابگردان که طی یک سال گذشته 135 درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: گاهی افزایش قیمت کالاها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه تولید است که باید این موضوعات به شکل مناسب به اطلاع جامعه رسانده شود.

جهانگیری افزود: در همین راستا برخی کشورهای تولیدکننده محصولات اصلی کشاورزی و غذایی به دلیل شرایط کرونایی، صادرات محصولات خود را به کشورهای دیگر محدود و یا ممنوع کردند اما به فضل الهی با تلاش‌های انجام شده، میزان واردات در سال 99 بیش از میزان مصوب بوده است. جهانگیری خاطرنشان کرد: لازم است همه استانداران پای کار تنظیم بازار بیایند و با توزیع گسترده و مناسب کالاها و اقلام ضروری مردم در میادین میوه و تره‌بار و سایر اماکن توزیع کالا،‌ فضای روانی جامعه را آرام کنند تا مردم دغدغه‌ای نسبت به کمبود کالا نداشته باشند.

  تاکید بر نظارت مستمر بر بازار 

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: لازم است از هم‌اکنون تا پایان ماه مبارک رمضان نظارت مستمر بر وضعیت بازار وجود داشته باشد و فعالیت بازرسان و سازمان تعزیرات تشدید شود. البته اصناف همواره پشتیبان دولت بوده‌اند اما گاهی عده‌ای به دنبال سوء‌استفاده هستند که باید با تشدید نظارت‌ها از سوء‌استفاده و دلالی جلوگیری شود. جهانگیری با تاکید بر اینکه گمرک جمهوری اسلامی ایران باید هماهنگی لازم را از نظر تبادل اطلاعات با وزارت جهاد کشاورزی انجام دهد، گفت: دولت آمادگی دارد مصوبات مورد نیاز کارگروه تنظیم بازار را در اختیار این کارگروه قرار دهد و همه دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند همراهی و همکاری لازم را با کارگروه تنظیم بازار داشته باشند.

 افزایش توزیع روغن 

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از استمرار افزایش توزیع روغن در بازار تا پایان ماه مبارک و استفاده از سامانه جامع تجارت در شبکه توزیع مرغ خبر داد. به گزارش شاتا، علیرضا ‌رزم‌حسینی در این جلسه گفت: دو  قلم کالای سیب و پرتقال به‌عنوان کالاهای پرمصرف این ایام مورد نظر وزارت صمت بود که با اقدامات صورت گرفته در این زمینه، شرایط عرضه این دو قلم کالا در بازار هم از نظر کیفیت و هم قیمت، شرایط مطلوبی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تاکید بر اینکه وزارت صمت تنها مسئول تنظیم بازار کالاهایی است که یارانه از دولت دریافت می‌کنند، گفت: طبق قانون، وزارت صمت تنها مسئول قیمت‌گذاری کالاهایی است که از یارانه دولتی برای تامین و تولید استفاده می‌کنند و با توجه به حساسیت بازار شب عید، مانند سنوات گذشته نسبت به تنظیم بازار میوه شب عید اقدامات لازم صورت پذیرفت و حدود ۴۰ هزار تُن میوه برای این ایام خریداری شد.

رزم‌حسینی با بیان اینکه محموله میوه‌ها با توجه به اعلام نیاز هر استان، به مقصد مورد نظر ارسال شده است، آغاز توزیع میوه‌های خریداری‌شده را ۲۵ اسفند ماه اعلام کرد.

 استفاده از سامانه جامع تجارت

 او در ادامه بازار تخم مرغ را آرام توصیف کرد و گفت: در خصوص بازار مرغ با توجه به تجربیاتی که وجود دارد، به نظر می‌رسد استفاده از سامانه جامع تجارت می‌تواند در ایجاد آرامش در بازار بسیار کمک‌کننده باشد.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه این سامانه ۷۰ درصد کارآمد است، تصریح کرد: اگر بتوان ترتیبی اتخاذ کرد که عرضه مرغ در این شبکه صورت بگیرد کنترل و تنظیم بازار مرغ بهتر خواهد شد و ان‌شاا... برای ماه مبارک رمضان، شاهد آرامش در این بازار خواهیم بود. رزم‌حسینی در بخش دیگر صحبت‌های خود به افزایش ۲۵ درصدی توزیع روغن در دو ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در بحث نظارت با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد به‌رغم بازرسی‌های مستمر، جرایم بازدارنده نیست و باید در این زمینه بررسی‌هایی لازم انجام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha