معيشت مردم را گروگان نگيريد

۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۰:۳۸ - کد خبر: 310310
معيشت مردم را گروگان نگيريد

سلامت نیوز:رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت اظهار کرد: ظالمان معیشت مردم را گروگان گرفته‌اند و حتی در تهیه واکسن ما را اذیت می‌کنند و بیش از سه سال است که این فشار را ادامه می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،حسن روحانی در ادامه افزود: در این شرایط ما باید تلاش کنیم دست شان را قطع کنیم چرا از مذاکرات می‌ترسیم؟ کسی این حرفها را در سر ما فرو کرده است چرا از حرف زدن می‌ترسیم. قرآن حتی از مذاکره با کفار سخن می‌گوید که باید با جدال احسن انجام شود. پس چرا ما می‌ترسیم و از این موضوع فرار می‌کنیم. اهم سخنان رئیس جمهور را در ادامه می‌خوانید: ما قدرتمندیم و نباید خودمان را ضعیف ببینیم.

می‌گویند آخر روبه‌رویتان آمریکاست. خوب باشد مگر آمریکا کیست؟ ما همان طور که در برجام مذاکره کردیم و آمریکا را پشت میز آوردیم باز هم این توانمندی را داریم اینقدر روی توان ما شک نکنید. بعضی‌ها می‌گویند ما فقط توان بیل زدن و یا ساخت کارخانه دستمال کاغذی را داریم، ولی در مذاکره توان نداریم. در صورتی که ما در تولید تکنولوژی و قدرت نرم هم توانمند هستیم. از مذاکره وین نترسید، بعضی‌ها می‌ترسند؛ حالا آنقدر که بعضی‌ها نگران هستند که مذاکره فوری انجام شود و تحریم‌ها زود برداشته شود و در انتخابات مشکل پیدا کنند.

حالا اینگونه هم نیست و مذاکره پیچیدگی‌های خودش را دارد. نباید اینقدر نگران باشیم. انتخابات برای ما روز بسیار مهمی است و حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است ولی هیچ جناح و هیچ فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت باشند. بگذاریم مردم زندگی کنند و تحریم برداشته شود، چون این به نفع انتخابات و به نفع حضور مردم در انتخابات و به نفع همه جناح‌هاست.

با این اتفاق هیچ جناحی ضرر نمی‌کند، ولی بعضی‌ها فکر می‌کنند که ضرر می‌کنند. البته ما عجله نداریم که بگوییم مذاکرات امروز باشد یا فردا و این وابسته به طرف مقابل است، اما ما آماده ایم و حرفمان روشن است و می‌گوییم آمریکا باید به همان سالی که برجام را امضا کرده است بازگردد؛ یعنی سال ۲۰۱۵. پس ما باید به تیرماه ۹۴ و به همان توافق برگردیم و آنچه را گفته‌ایم اجرا کنیم.

به محض اینکه آمریکا اجرا کرد و ما دیدیم درست و عملیاتی است بلافاصله ما هم عمل می‌کنیم. اینکه می‌بینید عنوان کرده‌ایم آی ار 6 در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی‌سازی را به 60 درصد خواهیم رساند این پاسخ خباثت‌های شماست. شما نمی‌توانید علیه ملت ایران توطئه کنید و در نطنز جنایت کنید. شما وقتی جنایت کنید ما دست‌تان را می‌بریم. ما دو دست تان را زدیم یکی با ای آر 6 و یکی با 60 درصد. معلوم هست که ما نمی‌ایستیم و معطل نمی‌مانیم.

شما اگر می‌خواهید نسبت به فناوری صلح‌آمیز قانونی ایران که تحت نظارت آژانس است اخلال ایجاد کنید و اذیت کنید ما باز هم در چارچوب قانون عمل می‌کنیم. کار شما تروریسم هسته‌ای بوده، اما کار ما کار قانونی است. مثلا کاری که قرار بوده 20 روز یا یکماه دیگر انجام دهیم الان داریم انجام می‌دهیم و پاسخ شما را می‌دهیم.

شما می‌خواهید در مذاکرات دستمان خالی شود اما ما با دست پرتر به مذاکرات می‌رویم. پاسخ ما در نطنز این بود که به جای آی آر1 از آی آر 6 استفاده خواهیم کرد و به جای غنی سازی 3.67 درصدی غنی سازی 60 درصدی انجام می‌دهیم، اما در عین حال فعالیت ما قطعا و صرفا صلح‌آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود. 60 درصد و 20 درصد و پنج درصد و سه درصد ما هم صلح آمیز است.

مسیر ما مسیری است که مردم می‌خواهند. ما منتخب مردم هستیم و حرفمان حرف مردم است. 24 میلیون رای و 73 درصد مردمی که در انتخابات شرکت کردند دارند با رئیس جمهور و دولت حرف می‌زنند پس ما تا لحظه آخر مانند روزهای اول خواست مردم را اجرا می‌کنیم. بعضی‌ها می‌گویند فقط 100 و چند روز تا پایان دولت باقی مانده برای ما فرقی نمی‌کند چقدر باقی مانده، چون مثل روز اول کار می‌کنیم و همان طور که تحریم‌ها را در 100 روز اول شکاندیم اگر دست ما را باز بگذارید در 100 روز آخر هم می‌شکنیم و ما مشکلی نداریم و این کار را انجام می‌دهیم. واکسن در برابر مرگ و میر مصونیت بالایی می‌دهد.

ممکن است کسی واکسن زده باشد و به ویروس جهت یافته مبتلا شود، اما درصد مرگ و میر با واکسن پایین می‌آید. امروز حفظ جان مردم برای ما اولویت اول است و بعد از آن باید گردش ویروس را قطع کنیم. در این شرایط وارد کردن واکسن یک وظیفه است و وزارت بهداشت در این زمینه وظیفه دارد اما از طرفی هر شرکت خصوصی، بیمارستان و موسسه‌ای که بخواهد می‌تواند با ارز نیمایی واکسن بیاورد و پخش کند. قیمتش هم با حمل و نقل و سایر هزینه‌ها عدد بالایی نمی‌شود. پس شرکت‌ها هم می‌توانند واکسن آزاد بیاورند تا مردم بتوانند با یک قیمت معمولی از آن استفاده کنند.

البته وظیفه وزارت بهداشت هم سرجای خودش باقی است. الان در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست و در کنار وزارت بهداشت که وظیفه خود را دارد بخش‌های خصوصی هم اگر می‌توانند در این زمینه آزاد هستند. از طرفی ما همه واکسن‌های داخلی را هم تقویت می‌کنیم، بعضی‌ها می‌گفتند بگذارید فقط روی یک واکسن کار شود ولی ما دیدیم اینها تزاحمی با هم ندارند و پایه‌هایشان با هم متفاوت است و باعث به تاخیر افتادن یکدیگر هم نمی‌شود.

پس روی همه واکسن‌ها کار کردیم البته ممکن است واکسن داخلی در تابستان به دست مردم برسد. عافیتی که در دعاها تاکید شده الان این است که ما به کادر درمان مان در این شرایط کمک کنیم و خودمان هم با رعایت پروتکل‌ها، رفت و آمدها و دورهمی‌ها را محدود کنیم. خیلی خوب بود که نماز جماعت و تلاوت قرآن دسته جمعی برگزار شود ولی امسال دیگر چاره‌ای نداریم و باید بیشتر عبادت‌ها را انفرادی انجام دهیم و امیدوارم صدا و سیما و فضای مجازی همان طور که پارسال توانستند امسال هم بتوانند این کمبود را جبران کنند و امسال هم این تجربه را برای آن عافیت داشته باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26285s, 19q