پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
کد خبر: 312562

یک روز از شروع محدودیت تردد بین‌استانی در تعطیلات نیمه‌خرداد می‌گذرد. طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و براساس اعلام پلیس راهور کشور، محدودیت‌ رفت‌وآمد بین‌استانی از 12ظهر روز گذشته (چهارشنبه۱۲خرداد) آغاز شده است و به‌مدت 5روز تا ١٢ ظهر دوشنبه هفته آینده (١٧خرداد) ادامه خواهد داشت.

سبقت سفرها از محدودیت تردد

سلامت نیوز:یک روز از شروع محدودیت تردد بین‌استانی در تعطیلات نیمه‌خرداد می‌گذرد. طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و براساس اعلام پلیس راهور کشور، محدودیت‌ رفت‌وآمد بین‌استانی از 12ظهر روز گذشته (چهارشنبه۱۲خرداد) آغاز شده است و به‌مدت 5روز تا ١٢ ظهر دوشنبه هفته آینده (١٧خرداد) ادامه خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری  ،هرچند در این مصوبه جریمه ۵۰۰هزار تومانی برای ورود به شهرهای نارنجی و زرد و جریمه یک میلیون تومانی برای ورود به شهرهای قرمز اعمال می‌شود، اما مشاهده‌های میدانی خبرنگاران همشهری و گزارش‌های پلیس‌راهور در استان‌های مختلف نشان می‌دهد، سفرها پیش‌تر و از روز دوشنبه هفته جاری آغاز شده است.همچنین باوجود محدودیت‌ها تردد در جاده‌ها ادامه دارد. البته پلیس راهور گزارش می‌دهد که اعمال قانون برای مسافران متخلف در حد تذکر و جریمه و بسته به تصمیم ستادهای استانی مقابله با کروناست و طبق تصمیم کلی قرار نیست خودرویی از جاده‌ها بازگردانده شود.

مسافران زودتر به گیلان آمدند

بیشترین حجم سفر در تعطیلات نیمه‌خرداد به مقصد استان‌های شمالی است. آمار پلیس راهور، مازندران و گیلان را در سفرهای نوروزی و عید فطر هم در صدر مقصد گردشگران اعلام می‌کند؛ اتفاقی که در سفرهای پیش‌رو هم در حال رخ دادن است.

گزارش‌های میدانی از این 2استان نشان می‌دهد گیلان و مازندران از روز دوشنبه و پیش از شروع محدودیت‌ها میزبان مسافران بوده‌اند و شهرهای مختلف این دو استان شلوغ شده‌اند. این درحالی است که اکثر شهرستان‌های گیلان در وضعیت زرد کرونایی هستند و با وجود تعطیلات پیش‌رو و تجمعات مربوط به انتخابات، نارنجی شدن شهرستان‌ها و آغاز پیک پنجم در این استان دور از انتظار نیست.

طبق آخرین رنگ‌بندی، 11شهرستان آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال، صومعه‌سرا، فومن، سیاهکل، لاهیجان، لنگرود، املش و شفت، زرد و 6شهرستان رودسر، رودبار، آستانه اشرفیه، رشت، بندر انزلی و خمام در وضعیت نارنجی هستند؛ هرچند رودسر و رودبار به‌دلیل اینکه مبادی ورودی استان هستند، اغلب زمان‌ها وضعیت قرمز یا نارنجی داشته‌اند.رئیس پلیس راهور گیلان هم این موضوع را تأیید می‌کند می‌گوید:

«در روزهای قبل که جاده‌ها بسته نبود، مسافران زیادی به استان آمده‌اند. به‌دلیل تکرار محدودیت‌ها به‌نظر می‌رسد این موضوع برای مردم عادی شده است و به آن توجهی ندارند.»سرهنگ امیر طالبی می‌افزاید: «وقتی زمان آغاز محدودیت‌ها مشخص است، مردم صبر نمی‌کنند و قبل از آن سفر می‌کنند. در روزهای قبل هم که راه‌ها بسته نبود و مشکلی وجود نداشت.

با وجود این همکاران من در همه مبادی ورودی استان مستقر هستند و با رویکرد تذکر و ارشاد با مسافران متخلف برخورد می‌کنند.»او توضیح می‌دهد که نیروهای پلیس راهور نمی‌توانند مسافران را بازگردانند و فقط با تذکر از آنها می‌خواهند بازگردند و مسافران درصورت ورود به استان، هر 24ساعت یک‌بار جریمه می‌شوند.


ورود به مازندران، همچنان ممنوع

در مازندران هم شرایط مشابه استان همسایه، یعنی گیلان است. با وجود اینکه مازندران تعطیلات پایانی هفته گذشته را هم با محدودیت تردد در مبادی ورودی پشت سر گذاشت، اما در این استان هم روزهای قبل ترافیک بیشتری را نسبت به چهارشنبه شاهد بودیم. رئیس پلیس راهور مازندران به همراهی مردم در تعطیلات پیش رو امیدوار است می‌گوید:

«در چند روز گذشته شاهد ترافیک بیشتر در ورودی‌های استان بودیم اما بعد از شروع محدودیت‌ها از حجم ترافیک کاسته شد. امیدواریم مردم و مسافران همراهی بیشتری داشته باشند تا کرونا مدیریت شود و در آینده بتوانیم سفرها را به‌صورت عادی داشته باشیم.»سرهنگ هادی عبادی با بیان اینکه ممنوعیت تردد در ورودی‌های استان مازندران در هفته‌های قبل هم برقرار بوده است، می‌افزاید:

«طی روزهای گذشته عموم ورودی شهرهای آمل، بابل، ساری و تنکابن که نارنجی و قرمز بودند، کنترل می‌شدند، اما از روز گذشته به‌طور کلی خودروهای غیربومی اجازه تردد بین‌استانی ندارند و بر همین اساس دوربین‌های ثابت یا سیستم هوشمند ما فعال است و نیروهای پلیس راهور به‌صورت میدانی در محورهای چالوس، هراز، سوادکوه و کیاسر مستقر و مشغول اعمال قانون خودروهای متخلف هستند.

تلاش ما در ابتدا این است که با تذکر رانندگان را برگردانیم و اگر رانندگان تمکین نکردند، مجبور به اعمال قانون هستیم.»وی با بیان اینکه ترددها در مازندران نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته است به مردم توصیه می‌کند برای اعمال محدودیت‌ها همکاری کنند تا هرچه زودتر زنجیره کرونا قطع شود.سفر به مازندران در تعطیلات پیش‌رو می‌تواند شیب بیماری را دوباره صعودی کند. این استان در روزهای گذشته با فراز و فرود آمار کرونا، شرایط شکننده‌ای را تجربه کرده است. هم‌اکنون ۸ شهرستان مازندران در وضعیت نارنجی و ۱۴ شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند که هرگونه بی‌توجهی می‌تواند شرایط را در آنها بحرانی کند.


محدودیت تردد در قم، محور 17استان

چند روز پیش بود که محمدتقی سلطانی، مدیرگروه آموزشی و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم از افزایش موارد فوت کرونایی در این استان خبر داده و گفته بود که موارد ابتلا و موارد بدحال در استان با وجود دوبرابر شدن فوتی‌ها کاهش یافته، اما همین آمار هم شکننده بودن شرایط را در قم نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قم در مسیر عبوری 17استان قرار دارد، نگرانی‌ها در تعطیلات پیش‌رو برای این استان هم زیاد است.

محسن اوروجی، مدیرکل مدیریت بحران قم پیش از این گفته بود که با وجود مجتمعهای بینراهی متعدد و توقف مسافران و از سوی دیگر مذهبی بودن قم و حضور خیل عظیمی از هموطنان برای زیارت، نگرانی‌ها درباره استان زیاد است؛ زیرا این میزان از تردد می‌تواند شیوع کرونا را در استان بسیار افزایش دهد.سرهنگ غلامرضا صدفی، سرپرست پلیس راهور استان قم هم به این موضوع اشاره می‌کند  می‌گوید:

«براساس نظر ستاد مقابله با کرونا علت عمده شیوع کرونا ناشی از ترددهای غیرضروری وسایل نقلیه و جابه‌جایی افراد ناقل است و به همین دلیل اعمال محدودیت‌ها در استان هم از روز گذشته شروع شد.»او اما تأکید می‌کند که در تعطیلات پیش‌رو رویکرد پلیس ارشادی است و رانندگانی که اصرار به تخلف داشته باشند، اعمال قانون می‌شوند.


آمار بالای فوتی‌ها در البرز

البرز هم شرایطی مانند قم دارد. این استان به‌عنوان مسیر عبوری 14استان و همچنین محل عبور مسافران شمال در همه ماه‌های گذشته شرایط بحرانی داشته است. سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم‌پزشکی البرز این استان را پرتراکم‌ترین استان ایران اعلام و می‌گوید که تراکم جمعیت، احتمال شیوع بیماری در البرز را افزایش داده است.

مهرداد بابایی با بیان اینکه الگوی شیوع کرونا در تهران و کرج مشابه است، میافزاید: «رفت‌وآمد شهروندان استان‌های همجوار به البرز هم یکی دیگر از مشکلات ماست.»با توجه به شروع سفرها در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، البرز هم شاهد تردد زیادی بود که مسافران شمال آن را رقم زدند.فوت 15بیمار کرونایی در روز گذشته نگرانی‌هایی را در این استان ایجاد کرده است؛ زیرا این آمار چند روز پیش زیر 10مورد بود.

البرز در تعطیلات نوروز هم طبق اعلام پلیس راهور میزبان مسافران بسیاری بود و مسافران زیادی هم از مبدا این استان به سفر رفته بودند. همین ترددها شرایط البرز را در پیک چهارم بحرانی کرد.در روزهای گذشته طبق اعلام وزارت بهداشت، بیشترین موارد بستری در چهارمحال و بختیاری، ایلام و خوزستان ثبت شده و البرز، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی بیشترین آمار فوت ناشی از کرونا را به‌خود اختصاص داده‌اند و سیستان و بلوچستان بدترین استان در رعایت توصیه‌های بهداشتی شناخته شده است.


افزایش تردد درون‌استانی در آذربایجان‌شرقی

آذربایجان شرقی هم بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۲شهرستان نارنجی و ۹ شهرستان زرد دارد و این شرایط در حالی رقم می‌خورد که این استان به‌عنوان یک استان سردسیری در روزهای گرم سال میزبان مسافران زیادی است. رئیس پلیس راهور این استان با بیان اینکه در تعطیلات نیمه خرداد هر سال بیشترین ورودی از سمت تهران به آذربایجان شرقی اتفاق می‌افتد  می‌گوید: «ترددها از ابتدای سال تاکنون نسبت به سال گذشته 20درصد افزایش یافته است، اما در روز شروع محدودیت‌ها تردد عادی و روان بود.»

رضا کریمی‌نژاد با بیان اینکه ترددهای پیش از تعطیلات هم بیشتر مربوط به تهران بوده است، می‌افزاید: «پیش‌بینی ماست که ترددهای بین‌استانی زیاد نباشد، اما احتمالا از امروز (پنجشنبه) شاهد افزایش تردد بین‌شهری در استان خواهیم بود.»۱۳شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۱۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۲۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی نیست.

تحلیل‌های آماری وزارت بهداشت نشان می‌دهد طولانی شدن موج چهارم، نرسیدن به ثبات آماری، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انتشار سویه‌های کرونای هندی و آفریقای جنوبی در برخی از شهرستان‌ها، می‌تواند عاملی برای ورود بلافاصله کشور به موج پنجم باشد؛ نگرانی‌ای که سفرهای پیش‌رو می‌تواند آن را تقویت کند. موج چهارم کرونا بلافاصله پس از سفرهای نوروزی شروع شد و روزهای سخت‌تری نسبت به موج‌های قبلی بر کشور تحمیل کرد.


 افزایش 7درصدی سفرها نسبت به سال گذشته

رئیس پلیس راه کشور با بیان اینکه اجرای محدودیت‌ها با کنترل سامانه‌ای و با حضور نیروهای پلیس راهور در مبادی ورودی استان‌ها و شهرهایی که رنگ قرمز و نارنجی دارند، اجرا خواهد شد به همشهری می‌گوید: «محدودیت‌های کرونایی منحصر به امروز یا این چند روز نیست.

این محدودیت‌ها با توجه به رنگ‌بندی شهرها برقرار بوده و فقط طی تعطیلات پیش‌رو فارغ از رنگ‌بندی تشدید شد.» سرهنگ هادی امیدوار درباره سفرهای صورت گرفته پیش از اعلام محدودیت‌ها توضیح می‌دهد: «پیش از شروع محدودیت‌ها نمی‌توانیم به مسافران بگوییم سفر نروند. ما مجری تصمیم‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و اینکه 2روز زودتر سفرها شروع شده ناشی از رفتار مردم است.» او همچنین با بیان اینکه 70تا 80درصد اعمال قانون پلیس راهور به‌صورت هوشمند و سیستمی انجام می‌شود، می‌افزاید: «ما به همه مسافران تذکر می‌دهیم، اما نمی‌توانیم جلوی عده‌ای که خیلی اصرار به سفر دارند را بگیریم و به همین دلیل فقط آنها را جریمه می‌کنیم.

به‌گفته امیدوار، البته سختگیری در مبادی ورودی هر استان به تصمیم ستادهای استانی مقابله با کرونا بستگی دارد. رئیس پلیس راه کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تردد به‌طور معمول در روزهای پایانی هفته افزایش می‌یابد، می‌گوید:« روز چهارشنبه نسبت به سال قبل 7درصد افزایش تردد را شاهد بودیم. ترددهای درون‌استانی هم افزایش یافته است.»

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا نیز در این‌باره می‌گوید: «محدودیت‌های تردد بین‌استان‌های سراسر کشور در همه گروه‌های رنگ‌بندی قرمز، نارنجی و زرد اجرا و ثبت تخلفات ترددهای غیرمجاز در این طرح توسط دوربین‌های مکانیزه ثبت تخلف و تیم‌های استقراری و گشتی پلیس انجام می‌شود.» سرهنگ احمد شیرانی می‌افزاید: «تیم‌های پلیس تذکر پرهیز از سفر را به رانندگان اعلام می‌کنند و درصورت اصرار راننده به ادامه مسیر، وی برابر مقررات اعمال قانون خواهد شد. میزان اعمال قانون در این طرح برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک‌میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان ۵۰۰ هزار تومان در هر 24ساعت است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =