سلامت نیوز : افرادی كه سال نخست روزه داری را آغاز می كنند به توجهات بیشتری نیاز دارند و رعایت تنوع و تعادل در استفاده از تمامی گروه های غذایی بسیار مهم و ضروری است.
كارشناس تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور با اشاره به این كه روزه اولی ها در سنین رشد قرار دارند، به آنها توصیه كرد: از مصرف بالای مواد قندی ساده مانند زولبیا و بامیه و انواع شیرینی جات خصوصا در وعده سحری خوداری كنند زیرا مصرف این مواد سبب افت قند خون شده و توانایی یادگیری آنها در طول روز را كاهش می دهد.
میترا ابتهی افزود: به دلیل این كه حجم معده آنها نسبت به بزرگسالان كوچك است پس باید به حجم غذای مصرفی آنها دقت كرد و تا جای ممكن وعده های غذایی آنها را اضافه كرد كه در این افراد،‌ یك افطار سبك و سپس گنجاندن وعده شام توصیه می شود همچنین منابع خوب پروتئینی مانند انواع گوشت،‌ ماهی و حبوبات باید در برنامه غذایی آنها گنجانده شود.
وی تصریح كرد: بهتر است در برنامه غذایی آنها مواد غذایی مقوی و پرانرژی مانند خرما و موز گنجانده شود و والدین باید از دریافت كافی گروه شیر و لبنیات در این افراد مطمئن شوند.
كارشناس تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور تأكید كرد:‌ والدین می توانند بعد از افطار از شربت ها و قرص های مولتی ویتامین مناسب سن فرزندانشان بر اساس توصیه پزشك و متخصص تغذیه استفاده كنند تا نگرانی های والدین برای ایجاد كمبود های تغذیه ای در این ماه برطرف شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =