مطالعات نشان می دهد اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند گزینه مناسبی برای اختلالات مغزی مرتبط با التهاب از جمله افسردگی باشند.

تاثیر ضدالتهابی اُمگا ۳ در کاهش ابتلا به افسردگی

سلامت نیوز:مطالعات نشان می دهد اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند گزینه مناسبی برای اختلالات مغزی مرتبط با التهاب از جمله افسردگی باشند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال اکسپرس، اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 (PUFAs) موسوم به اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) در ماهی‌های روغنی یافت می‌شود.


محققان در این مطالعه، اثرات دوزهای بالای EPA و DHA در سلول‌های عصبی آزمایشگاهی و سپس در بیماران را ارزیابی کردند تا پی ببرند که چگونه التهاب و افسردگی را کاهش می‌دهند. این رویکرد جدید به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا سازوکار مهم مولکولی را شناسایی کنند که می‌تواند به پیشرفت درمان‌های جدید بالقوه شامل اسیدهای چرب امگا ۳ برای بیماران مبتلا به افسردگی کمک کند.


دکتر «الساندرا بورسینی»، سرپرست تیم تحقیق از کالج کینگ لندن، در این باره می‌گوید: «با استفاده از ترکیبی از تحقیقات آزمایشگاهی و بیمار، مطالعه ما بینش جدیدی راجع به چگونگی اثرات ضدالتهابی اسیدهای چرب امگا ۳ بر بهبود افسردگی نشان می‌دهد.»


تحقیقات قبلی نشان داده است که افراد مبتلا به اختلال افسردگی حاد در بدن خود التهاب بیشتری نسبت به افراد فاقد این اختلال دارند. در حال حاضر هیچ راهکار درمانی ضدالتهابی اثبات شده‌ای برای افسردگی وجود ندارد و اگرچه نشان داده شده است که دو PUFA مهم امگا ۳، یعنی EPA و DHA، اثرات ضد التهابی و ضد افسردگی دارند، اما مکانیسم دقیق عملکرد آنها ناشناخته است.


نتایج این تحقیق نشان داد که وقتی اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن استفاده و فرآوری می‌شوند، برخی از متابولیت های آنها (معروف به واسطه‌های چربی) قادر به محافظت از مغز در برابر اثرات مضر التهاب هستند.


این مطالعه نشان داد که درمان سلول‌های هیپوکامپ انسان با EPA یا DHA قبل از قرار گرفتن در معرض پیام رسان های شیمیایی دخیل در التهاب موسوم به سیتوکین ها، از افزایش مرگ سلولی و کاهش نوروژنز مغز جلوگیری می‌کند.


در این مطالعه به ۲۲ بیمار مبتلا به افسردگی به مدت دوازده هفته ۳ گرم EPA یا ۱.۴ گرم DHA داده شد. متابولیت های چربی EPA و DHA در خون آنها قبل و بعد از درمان با امگا ۳، به همراه نمره علائم افسردگی شان اندازه گیری شد.


در هر دو گروه بیماران، درمان EPA یا DHA با افزایش متابولیت های مربوطه و بهبود قابل توجه در علائم افسردگی همراه بود؛ میانیگن کاهش علائم افسردگی در گروه‌های EPA و DHA به ترتیب ۶۴٪ و ۷۱٪ کاهش بود.


نتایج مطالعه نشان می‌دهد که واسطه‌های چربی بیواکتیو تولید شده از طریق تجزیه EPA و DHA در بدن می‌توانند به عنوان مکانیزمی برای کاهش افسردگی و التهاب هدف قرار بگیرند اما نیاز به اطمینان از طولانی شدن اثرات آنها برای این روش وجود دارد.


تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که یک آنزیم اصلی در متابولیسم اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند گزینه معتبری برای تغییر مجدد دارو باشد و می‌تواند برای سایر اختلالات مغزی مرتبط با التهاب از جمله افسردگی استفاده شود.

ترجمه از خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha