دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 313805

برای پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی از روغن های مایع با منشاء گیاهی مصرف کنید چرا که چربی های مایع، روند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) را کند می کند.

افزایش خطر سرطان پستان با مصرف روغن جامد

سلامت نیوز: مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف روغن های جامد و نیمه جامد، سبب رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگ ها، تنگی و انسداد عروق قلب و سکته قلبی می شود.

به گزارش سلامت نیوز، نسرین علیزاده در گفت و گو با ایسنا، ادامه داد: بر اساس نتایج آخرین یافته های علمی در جهان، مصرف روغن های جامد و نیمه جامد به علت دارا بودن اسید چرب ترانس بالا، خطر بروز سرطان پستان در خانم ها و سرطان پروستات در آقایان را افزایش می دهد بنابراین برای حفاظت از قلب خود این روغن ها را مصرف نکنید.

وی با بیان این که مصرف خانگی روغن های جامد به هیچ عنوان توصیه نمی شود، گفت: روغن جامد به علت بافت مورد نیاز شیرینی ها، عمدتاً در قنادی ها کاربرد دارد.

علیزاده عنوان کرد: اسید های چرب اشباع موجود در روغن جامد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ها را به دنبال دارد.

وی اظهارکرد: اگر چه روغن های جامد در کشور ما با اصلاح فرمولاسیون و بهبود کیفیت به روغن نیمه جامد تبدیل شده اند و مقدار اسیدهای چرب اشباع و ترانس کمتری نسبت به روغن جامد دارند ولی باید توجه داشت که روغن نیمه جامد هم در مقایسه با روغن های گیاهی مایع، مقادیر بیشتری اسید چرب اشباع و اسید چرب ترانس دارد.

علیزاده افزود: مصرف روغن نیمه جامد خطراتی مانند افزایش کلسترول بد خون  LDL، تنگی و انسداد عروق قلبی و نهایتا سکته قلبی را بدنبال دارند و به ویژه افرادی که دچار اختلالات چربی خون و کلسترول بالا هستند نباید از روغن جامد و نیمه جامد استفاده کنند.

وی توصیه کرد: برای پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی از روغن های مایع با منشاء گیاهی مصرف کنید چرا که چربی های مایع، روند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) را کند می کند.

علیزاده بیان کرد: روغن نباتی مایع، درصد بسیار کمی اسید چرب اشباع و مقادیر قابل ملاحظه ای اسید های چرب غیر اشباع که برای حفظ سلامت قلب ضروری است، را دارند و میزان اسید چرب ترانس آن کمتر از دو درصد و در بعضی از روغن های مایع تقریبا صفر است که زیرو ترانس نامیده می شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت، مصرف روغن های مایع قطعا نسبت به روغن حیوانی و روغن نباتی جامد و نیمه جامد ارجحیت دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha