رشد 15 درصدی اهدای خون در3 ماهه اول سال جاری/توزیع بیش از 800 هزار واحد خون بین مراکز درمانی

۱۴۰۰/۰۴/۰۹ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 313953
رشد 15 درصدی اهدای خون در3 ماهه اول سال جاری/توزیع بیش از 800 هزار واحد خون بین مراکز درمانی

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان انتقال خون گفت:در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 15 درصدی در اهدای خون بوده‌ایم.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس یبشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به «آخرین وضعیت ذخائر خونی کشور»، بیان داشت: در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 15 درصدی در اهدای خون را داشتیم.


وی ادامه داد:استان قزوین با رشد 34 درصدی، استان خوزستان با رشد 33 درصدی و استان خراسان رضوی با رشد 24 درصدی بیشترین میزان رشد اهدای خون را داشته اند.


سخنگوی سازمان انتقال خون از مراجعه 630 هزار نفر در سه ماهه اول سال جاری جهت اهدای خون در سراسر کشور خبر داد و گفت:510 هزار واحد خون در این مدت اهدا شده است.


حاجی بیگی اضافه کرد: 73 هزار و 500 واحد خون اهدایی مربوط به اهدا کنندگان بار اول خون در سراسر کشور بوده است.


وی ابراز داشت:در سه ماهه اول سال جاری 883 هزار و 700 واحد خون و فرآوردهای خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد رشد داشته است.


سخنگوی سازمان انتقال خون متذکر شد:بیشترین میزان اهدای خون در سه ماهه اول سال جاری مربوط به استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی و مازندران بوده است.


حاجی بیگی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال جاری میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور 4.5 درصد بوده است، ابراز داشت: بانوان استانهای لرستان با 9درصد، سیستان و بلوچستان با 7.5 درصد و استان کردستان با 7 درصد در صدر اهدا کنندگان بانوان در کشور قرار دارند.


وی با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون مستمر در کشور 57 درصد است، متذکر شد: بیشترین میزان شاخص اهدای خون مستمر در کشور در سه ماهه سال جاری مربوط به استانهای سمنان با 73 درصد ، یزد با 67.5 درصد و بوشهر با 67.2 درصد بوده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41353s, 18q