معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون از ۶۰۶ دشت موجود در کشور، بیش از ۳۰۰ دشت با وضعیت قرمز و بحرانی مواجه‌اند و همین مساله سبب شده تا بخش‌هایی از کشور خالی از سکنه شده و مهاجرت از جنوب به شمال را شاهد باشیم.

اعلام وضعیت بحران در نیمی از دشت‌های کشور

سلامت نیوز: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون از ۶۰۶ دشت موجود در کشور، بیش از ۳۰۰ دشت با وضعیت قرمز و بحرانی مواجه‌اند و همین مساله سبب شده تا بخش‌هایی از کشور خالی از سکنه شده و مهاجرت از جنوب به شمال را شاهد باشیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، «علیرضا شهیدی» در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین افزود: از مجموع ۴۳ مخاطره موجود در جهان، ۳۴ مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد و مشکل آنجاست که به عبارت «پیشگیری به از درمان است» اعتقاد نداریم.

وی با اشاره به گرمی هوا و تغییرات اقلیمی در هفته‌های اخیر و همچنین مواجهه چند ساله با پدیده خشکسالی، گفت: خشکسالی سبب اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی می‌شود که در ادامه به بحران آب و فرونشست زمین می‌انجامد، همچنین آبخوان‌ها از بین رفته و با اندک بارندگی، سیلاب به راه می‌افتد و در برخی موارد رانش زمین را به دنبال دارد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، به‌طور نمونه با اشاره به رها کردن ۳۰۰ کیلومتر از سواحل مکران و در عوض کارآفرینی در سایر مناطق، تصریح‌کرد: ‌این در حالی است که در جهان پولدارترین شهرها در کنار سواحل قرار دارند و صنعت و تجارت به سواحل نزدیک است.

وی یادآوری‌کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، متولی اکتشافات مواد معدنی و تولیدکننده ثروت برای کشور است که شعار آن صیانت از ثروت تولیدی به واسطه شناخت از مخاطرات زمین‌شناسی است.

وی بیان‌داشت: این سازمان از زمان تاسیس خود در سال ۱۳۳۸ تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع نقشه در ۳۰۰ لایه تهیه کرده و امروز سایت داده‌های علوم زمین، پشتوانه علمی کاداستر معدنی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، زمین‌شناسی را رشته‌ای پول‌ساز و معادن را دارای ارزش‌افزوده بالا توصیف کرد و گفت: به عنوان نمونه، ارزش یک محدوده ۲۰ میلیون تنی سنگ‌آهن با قیمت حدود ۱۷۰ دلاری هر تن از آن، بیش از سه میلیارد دلار است، این در حالی است که پارسال ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی کشور کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بود.

وی همچنین با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین، آن را سومین مرکز از این دست در کشور برشمرد و افزود: این مکان که در اختیار شرکت‌های استارتاپی و پژوهشگران قرار خواهد گرفت، دست‌کم یک‌هزار نفر از نیروهای کارشناسی سازمان زمین‌شناسی پشتوانه آن خواهند بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =