راهكارهاي موقت براي گذر از تابستان خوزستان

10 روز پس از آغاز اعتراضات در خوزستان چه مي‌گذرد؟

۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 315188
10 روز پس از آغاز اعتراضات در خوزستان چه مي‌گذرد؟

سلامت نیوز:روزهاي تب‌دار خوزستان داغ‌تر هم شده‌اند. هشدار دماي هواي بالاتر از 49 و 50 درجه براي روزهاي آخر هفته اين استان رسيده است، استاني كه در 10 روز گذشته شاهد اعتراضات و ناآرامي‌هاي بسيار در اعتراض به كمبود آب و بي‌توجهي‌ها بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،پس از گذشت نزديك به 2 هفته از آغاز اين اعتراض‌ها مسوولان يك به يك از راه رسيدند و دريچه برخي از سدها گشوده شد و وعده‌هاي پيگيري و راهكارهاي موقت در پيش گرفته شدند تا خوزستان از روزهاي پرتلاطمش بگذرد. در شبكه‌هاي اجتماعي، خوزستان انگار در دو دنياي موازي وجود دارد: در يك دنيا كاربران هشتگ «خوزستان تنها نيست» مي‌زنند و از جانباختگان اعتراضات و قطع يا اختلال شديد در اينترنت نقاط مختلف استان مي‌نويسند، در دنياي ديگر كاربراني هشتگ «خبر خوب خوزستان» مي‌زنند و از چند روز قبل تصاويري از آب‌تني بچه‌ها در رودخانه‌ها و هورهاي پرآب مي‌گذارند و مي‌نويسند:

خدا را شكر آب به خوزستان رسيد. گروهي از خبرنگاراني كه در شبكه‌هاي اجتماعي به اصولگرايي شناخته شده هستند با هواپيما راهي اهواز شدند و در همان بحبوحه اعتراضات و خبرهاي قطعي اينترنت از داخل استان توييت مي‌كردند كه اينترنت وصل است و مشكلي نيست، از سوي ديگر برخي خبرنگاران آشنا با مردم محلي يا ساكن در خوزستان از كندي شبكه، قطعي اينترنت موبايل و تلاش بسيار براي بارگذاري فيلم و عكس خبر مي‌دادند.

يكي از خبرنگاران نوشته: «بعد از پنج روز اينترنت همراه از يك‌ساعت پيش در اهواز وصل شده، آبادان و شوش هم تماس داشتم وصل شده؛ اينكه اين وصل موقت است يا نه، هنوز مشخص نيست.»در خارج از دنياي مجازي مسوولان به شهرهاي خوزستان سر زده‌اند از تلاش براي به سامان رساندن وضعيت خبر مي‌دهند. روزها پس از انتشار تصاوير گاوميش‌هايي كه در حوضچه‌هاي خشكيده در گل مانده بودند، گذشته است.

حالا تصاويري كه خبرگزاري‌ها از برخي نقاط خوزستان مخابره مي‌كنند، نشان از تاسيس حوضچه‌هاي تازه دارد تا بلكه بخشي از آن درد مردم و دامداران كه ديدن تلفات دامي بود، حل شود. روز گذشته وحيد قاسمي، مدير دام جهادكشاورزي خوزستان گفت: «27 حوضچه ذخيره آب براي استفاده دام سبك و سنگين در كنار و بستر رودخانه كرخه و انشعاب‌هاي آن در محدوده سه شهرستان حميديه، دشت آزادگان و هويزه در غرب خوزستان احداث شد.»

او به ايرنا گفته است كه از دستگاه‌هاي مه‌پاش در محل استقرار گاوميش‌ها در مناطق غرب خوزستان كه در هفته‌هاي اخير با تنش آبي رو‌به‌رو بودند نيز استفاده خواهد شد: «يك هزار و ۵۰۰ تن خوراك دام به صورت رايگان بين دامداران سه شهرستان حميديه، دشت آزادگان و هويزه توزيع مي‌شود. اين ميزان خوارك دام به تدريج در ماه جاري بين دامداران و به تناسب نياز آنان توزيع خواهد شد تا بخشي از نگراني دامداران ناشي از تلفات دام بر اثر خشكسالي و كمبود علوفه درمنطقه برطرف شود.»

شاهين هاشمي، فرماندار حميديه هم گفته است كه مشكل كم آبي پنج روستاي اين شهرستان قرار است فعلا با تانكرهاي اهدايي پر شود: «۱۷ تانكر آبرسان (سپاه پنج تانكر، شركت آبفاي حميديه يك تانكر، ستاد اجرايي فرمان امام ۲ تانكر، شركت اروندان ۲ تانكر، امور عشاير يك تانكر و وزارت دفاع ۶ تانكر) به اين بخش اختصاص داده شده تا در اين شرايط بحراني مردم اين بخش بدون آب نباشند.»

آنچه در حال حاضر در حال انجام است، مسكني است براي كاستن از درد زخم‌ها. روزها و شب‌ها مردم معترض به بي‌آبي در خيابان‌هاي داغ شهرهاي خوزستان ماندند تا عاقبت براي بازگرداندن‌شان به خانه‌ها فكر موقتي شود. اين راهكارها براي گذر از همين تابستان است، تابستاني كه قرار است در روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه به سوي بالاي 50 درجه پيش برود. روز گذشته اداره كل هواشناسي خوزستان در اطلاعيه‌اي هشدار داد:« وقوع دماهاي ۴۹ درجه و بالاتر در مسجدسليمان، بهبهان، هنديجان و شادگان، وقوع دماهاي ۵۰ درجه و بالاتر در بستان، دشت آزدگان، هويزه، شوش، كرخه، هفتكل، آبادان، خرمشهر، اهواز، حميديه، كارون، باوي، اميديه، رامشير، رامهرمز، آغاجاري، شوشتر، دزفول، گتوند، انديمشك و ماهشهر در اين ۲ روز (سه‌شنبه و چهارشنبه) پيش‌بيني مي‌شود.»

اعتراضات خوزستان مجروح داشت، جانباخته داشت و تعدادي در بازداشت به سر مي‌برند و به گفته علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي: «دستور داده شده بازداشت شده‌هايي كه عمل مجرمانه‌ نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند.» با گذر از روزهاي اوج اعتراض و در پيش گرفتن راهكارهاي موقت براي عبور از تابستان داغ و بي‌آب خوزستان، بايد نوبت به چاره‌هايي اساسي‌تر برسد. خوزستان تابستان‌هاي بسياري پيش‌رو دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.58941s, 19q