پزشکی که دارو تجویز نمی‌کند بی‌سواد نیست

۱۴۰۰/۰۶/۰۱ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 316521
پزشکی که دارو تجویز نمی‌کند بی‌سواد نیست

سلامت نیوز:داروهای گیاهی کرونا فقط کمک‌کننده هستند.نایب رئیس انجمن داروسازان اظهار کرد: برای رفع مشکل مصرف خودسرانه دارو نیازمند فرهنگسازی هستیم. متاسفانه وقتی پزشکان دارویی را تجویز نمی‌کنند و پرهیز غذایی توصیه می‌کنند به آن‌ها انگ بی‌سوادی زده می‌شود و خود شروع به خوددرمانی می‌کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان برخی از تجویزها و خوددرمانی‌های اشخاص نسبت به بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: الان بخاطر موقعیت خود بیماری که داروی خاصی جهت درمان وجود ندارد، متاسفانه خوددرمانی‌ها مخصوصا در فضای مجازی بیداد می‌کند و هرکسی مدعی است کرونا را درمان کرده است و مردم بخاطر ماهیت بیماری به سخن بعضی از آدم‌هایی که نادانسته و یا دانسته پیشنهاداتی می‌دهند که به هیچ عنوان کاربردی نیست و بجز اینکه عوارض خاص و شدیدی بر بیمار و خانواده‌اش تحمیل می‌کند و آن فرد را از درمان دور می‌کند و به مرحله‌ای می‌رساند که دیگر نمی‌توان برای بیمار کاری کرد، عایده‌ای ندارد.


وی متذکر شد: مردم باید به محض مشاهده علایم کرونا، سریعا به پزشک مراجعه کنند و بر اساس تجویزی که پزشک انجام می‌دهد درمان را شروع کنند تا بیماری پیشرفته نشود و به مراحل خیلی حادش دچار نشوند که درمان بیمار را با مشکل رو به رو کند.


نایب رئیس انجمن داروسازان با اظهار به اینکه این انجمن قدرت اجرایی برای مقابله با خاطیان را ندارد، تصریح کرد: البته در سازمان غذا و دارو معاونت بازرسی و پیگیری وجود دارد. ما اطلاعاتی که از کف جامعه کسب می‌کنیم و یا همکاران ما در داروخانه‌ها اطلاع می‌دهند که فلان سایت خلاف واقعیت دارد تبلیغات می‌کند، ما این را مستند می‌کنیم و به سازمان‌های نظارتی گزارش می‌دهیم. تاکنون با افراد خاطی برخورد شده است.


وی در عین حال گفت: سازمان غذا و دارو تمام تلاش خود را برای مقابله با این اقدامات خلاف انجام می‌دهد اما به علت تعدد این سایت‌ها و افرادی که بدون مجوز دست به تجویز برخی از داروها می‌زنند، مقابله با این‌ها عزم ملی را می‌طلبد تا نهادهای دیگر از جمله پلیس فتا به کمک سازمان غذا و دارو بیایند تا جلوی این امر گرفته شود.


وی متذکر شد: برخی از شبکه‌ها این محصولات را با عنوان درمان کامل کرونا تبلیغ می‌کنند ولیکن چنین چیزی کذب است و تائید شده نیست. داروهای گیاهی که از وزارت بهداشت مجوز گرفته‌اند، تماما کمک کننده علائم بیماری کرونا هستند که در داروخانه‌ها توزیع شده‌اند و می‌توانند از این محصولات استفاده ‌کنند.


نایب رئیس انجمن داروسازان اظهار کرد: برای رفع مشکل مصرف خودسرانه دارو نیازمند فرهنگسازی هستیم. متاسفانه وقتی پزشکان دارویی را تجویز نمی‌کنند و به پرهیز غذایی توصیه می‌کنند به آن‌ها انگ بی سوادی زده می‌شود و خود شروع به خوددرمانی می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.25036s, 19q