روند نزولی بستری بیماران کرونایی در کشور/ پیک ششم کرونا در آبان‌ ماه رخ می‌دهد؟

۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 318678
روند نزولی بستری بیماران کرونایی در کشور/ پیک ششم کرونا در آبان‌ ماه رخ می‌دهد؟

سلامت نیوز:روند نزولی بستری بیماران مبتلا به کرونا در اکثر مناطق کشور ادامه دارد؛ با این وجود اقداماتی نظیر افزایش سرعت واکسیناسیون و تست کرونا و جداسازی بیماران کرونامثبت برای جلوگیری از بروز پیک ششم کرونا انجام نشده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، روند نزولی بستری بیماران مبتلا به کرونا در اکثر مناطق کشور ادامه دارد؛ در حال حاضر تنها 16 شهرستان در وضعیت قرمز و 198 شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند.


مابقی شهرها به رنگ زرد و آبی هستند که نشانگر خطر متوسط و کم‌خطر بودن این شهرها از لحاظ تعداد بیماران بستری و شیوع کرونا در آنهاست.
تعداد بیماران بستری روزانه مبتلا به کرونا به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، در کل کشور دارای نمودار نزولی است.


با این وجود برخی استان‌ها همانند کردستان، کماکان دارای وضعیت ناپایدار هستند.
اگرچه نقشه کرونایی کشور نشان‌دهنده وضعیت نسبتاً مطلوب شهرها از لحاظ تعداد بیماران بستری مبتلاست اما نگرانی‌هایی نسبت به بروز پیک جدید بیماری با افزایش سفرها وجود دارد؛ روز گذشته ترافیک سنگینی در جاده‌های شمالی ایجاد شد که نشان‌دهنده هجوم خیل عظیم مسافران به شهرهای شمالی و هشداردهنده بروز وضعیت نابسامان در این شهرها در آینده نزدیک است.


محدودیت‌های کرونایی
منع تردد شبانه در تمام شهرهای کشور از ساعت 22 شب تا 3 بامداد برقرار است؛ همچنین سفر از و به شهرهای قرمز و نارنجی مشمول جریمه 500 هزار و یک میلیون تومانی است.


تعداد پایین تست‌های تشخیصی کرونا در کشور
در شبانه روز گذشته تنها 104 هزار آزمایش تشخیص کرونا در کشور انجام شده که با وجود نبود بسیاری از محدودیت‌های کرونایی در کشور، رقم پایینی است. پایین بودن تعداد تست‌های انجام شده باعث عدم شناسایی بسیاری از مبتلایان و درنتیجه قرنطینه و درمان دیرهنگام آنها می‌شود که منجر به افزایش شمار مبتلایان و به تبع آن، افزایش تعداد مرگ‌ومیرها خواهد شد.


واکسیناسیون هنوز به حد مطلوب نرسیده است
اگرچه واکسیناسیون در دولت جدید شتاب بیشتری گرفته اما در شبانه روز گذشته تنها حدود 898 هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که عدد بسیار پایینی است.


تاکنون 42 میلیون و 449 هزار و 726 نفر دوز اول واکسن کرونا و 17 میلیون و 208 هزار و 581 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 59 میلیون و 658 هزار و 307 دوز رسیده است.
گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اذعان داشت: میزان واکسیناسیون کرونا در کشور هنوز به میزان دلخواه رسیده و نمی‌توانیم با اطمینان خاطر بگوییم که دیگر نگرانی وجود ندارد؛ برخی کشورهای منطقه نسبت به جمعیت خود واکسن‌های بیشتری تزریق کرده‌اند بنابراین در آن کشورها شانس مواجهه با موج جدید بیماری کمتر از ماست.


پیک بعدی کرونا در آبان ماه؟
هفدهم شهریورماه بود که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد که 6 تا 8 هفته آینده در سیر نزولی بیماری هستیم و باید حداکثر توان مان را برای ایمن سازی جامعه با واکسن کرونا به کار گیریم.
بر اساس اعلام وی، پیش بینی می‌شود پیک بعدی کرونا در کشور در آبان‌ماه باشد.


البته در صورت افزایش پوشش واکسیناسیون ممکن است تعداد مبتلایان افزایش یابد اما مرگ و میرهای پیک ششم خیلی بالا نرود؛ بنابراین ضرورت دارد سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور به بیش از یک میلیون دوز تزریق در روز برسد تا از بروز پیک ششم کرونا با مرگ و میرهای فراوان جلوگیری شود؛ از سوی دیگر تجربه کشورهای موفق در کنترل کرونا نشان می‌دهد تنها واکسیناسیون کافی نیست و شناسایی زودهنگام مبتلایان، جداسازی آنها، انجام تست کرونا برای افراد در تماس با بیماران کرونامثبت و جلوگیری از تردد افراد مبتلا در اماکن عمومی می‌تواند نقش بسیار مؤثری در کنترل بیماری کرونا در کشور داشته باشد؛ نکاتی که به نظر می‌رسد به طور جدی مورد توجه مسئولان وزارت بهداشت قرار نگرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97251s, 19q