چگونه زخم‌های دهان را درمان کنیم؟

۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 319025
چگونه زخم‌های دهان را درمان کنیم؟

سلامت نیوز: زخم‌های اطراف دهان یا زخم‌های داخل آن می‌تواند نشانه کمبود ویتامین B۱۲ باشد؛ این زخم‌ها در گوشه دهان یا کنار لب‌ها ظاهر می‌شوند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ‌زخم‌های دهانی، ضایعات کم عمق کوچکی در داخل دهان هستند که می‌توانند خوردن را دردناک کنند. آنها معمولا مشکل‌ساز نیستند و اغلب طی یک یا دو هفته بهبود می‌یابند با این حال می‌توانند نشانه پایین بودن میزان ویتامین B۱۲ باشند.


به گزارش سایکولوژی نیوز،سایر علائم رایج کمبود ویتامین B۱۲ کاهش اشتها، سردرد، احساس خستگی یا افسردگی و احساس تنگی نفس بعد از ورزش است.


نتایج تحقیقی نشان داده است که مصرف مکمل ویتامین B۱۲ می‌تواند زخم‌های دهان و درد ناشی از آن را کاهش دهد.


در این تحقیق، ۵۸ فرد مبتلا به زخم دهان به مدت ۶ ماه مکمل ویتامین B۱۲ یا دارونما مصرف کردند. سه چهارم افرادی که این ویتامین را مصرف کردند تا پایان مطالعه عاری از زخم بودند و فقط در ۳۲ درصد از افرادی که دارونما مصرف کرده بودند در همان مدت زخمی مشاهده نشد.


محققان اظهار کردند: متوسط ‌مدت شیوع و تعداد متوسط ‌زخم در هر ماه در هر دو گروه در چهار ماه اول آزمایش کاهش یافت.
آنان بیان کردند: کاهش مدت شیوع، تعداد زخم‌ها و میزان درد در پنج و ۶ ماه درمان با ویتامین B۱۲، صرف‌نظر از سطوح اولیه ویتامین B۱۲ در خون میزان قابل‌توجهی بود.


در طول ماه آخر درمان، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در گروه مداخله به وضعیت زخم بدون آفت دست یافتند.


کمبود ویتامین B۱۲ با مکمل‌ها یا تغییرات رژیم غذایی به راحتی برطرف می‌شود.


بدن از ویتامین B۱۲ برای ساخت گلبول‌های قرمز خون و حفظ سلامت سیستم عصبی استفاده می‌کند.


سطح ویتامین B۱۲ را می‌توان از طریق مکمل یا خوردن غذاهایی مانند لبنیات، جگر، ماهی آزاد و تخم‌مرغ افزایش داد همچنین غلات صبحانه غنی شده با ویتامین B۱۲ نیز مفید هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.36398s, 19q