یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
کد خبر: 335758

سلامت نیوز:پیش‌بینی می‌شود با توجه به روند صعودی ابتلا و مرگ کرونا با سویه جدید، ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیمات جدی برای مدیریت شیوع این ویروس بگیرد، اما روز گذشته نتیجه جلسه، از اعمال محدودیت‌هایی فارغ از شدت شیوع ویروس در کشور، حکایت داشت.

 شیوع شدید، محدودیت ضعیف

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،به‌طوری‌که براساس اعلام عباس شیراوژن، سخنگوی این ستاد، تعطیلی‌ یک هفته‌ای مهدهای کودک در شهرهای قرمز، مرخصی 5روزه مبتلایان به اومیکرون و تزریق واکسن به زنان باردار، تنها تصمیماتی بود که از سوی ستاد گرفته شد.

شیراوژن جزئیات این تصمیمات را در حساب توییترش اعلام کرد: «در ستاد ملی کرونا مصوب شد، مهدهای کودک در شهرهای قرمز به‌مدت یک هفته تعطیل شود و با توجه به این تعطیلی، دستگاه‌های اجرایی زمینه استفاده از دورکاری را برای مادران دارای فرزند زیر ۶سال به‌مدت یک هفته فراهم کنند. همچنین مدت زمان مرخصی افراد مبتلا به‌سویه اومیکرون، ۵روز تعیین شد که با گواهی رسمی پزشک یا ارائه تست مثبتPCR قابل استفاده است.

از سوی دیگر، براساس مصوبه کمیته علمی، امکان واکسیناسیون تمامی بانوان باردار در تمامی سنین فراهم و بلامانع است.» این تمام تصمیماتی است که روز گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شد، درحالی‌که به فاصله چند ساعت بعد، تنها در 24ساعت، 133نفر جانشان را از دست دادند و 18هزار و 598نفر هم مبتلا شدند.

ابتلای روزانه بیش از 20هزار نفر و مرگ بالای 100 نفر، اما شرایطی مشابه با ماه‌های پایانی سال گذشته پس از پیک سوم را تداعی می‌کند. مرگ ناشی از کرونا، در یازدهمین ماه از سال، شباهت بسیاری با وضعیت دی ماه سال گذشته دارد. هرچند که حالا موارد ابتلا چندین برابر آن دوره است. دی ماه سال گذشته، با ثبت 191مرگ در نخستین روز شروع شد، در میانه به 110مرگ رسید و در نهایت این ما