به گزارش سلامت نیوز،بشر همیشه دوست داشته عمر جاودان داشته باشد، این آرزویی محال است، اما می‌توان به عمر طولانی دست یافت. در واقع راز زیستن طولانی مدت سالم زندگی کردن است. به همین دلیل است که بسیاری از محققان بر روی شیوه های تغذیه و شیوه زندگی روزانه فرهنگ های سالم تر در سراسر جهان تمرکز کرده اند. به عنوان مثال، واژه مناطق آبی توسط برخی کارشناسان ابداع شده است که اشاره‌ای است به پنج منطقه در جهان که بیشترین درصد افراد 100 سال یا بیشتر را در ترکیب جمعیت خود دارند. این مناطق آبی اکنون به کانون اصلی مطالعه طول عمر و رازهای داشتن یک زندگی سالم تر تبدیل شده اند.

راز طول عمر مردم اوکیناوا فاش شد

یکی از مناطق آبی منطقه اوکیناوا در ژاپن است. اگر بخواهید با فردی در جامعه اوکیناوا صحبت کنید، به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که رازهای طول عمر او به ترکیبی از داشتن هدف در زندگی، داشتن روابط اجتماعی مناسب و تغذیه سالم مربوط می شود.

به طور خاص، یکی از شیوه های غذایی روزانه اهالی اکیناوا که به نوعی خود اهالی به عنوان یک ستون اصلی برای سلامت خود باور دارند، پیروی از قانون 80/20 است.

طبق تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی سبک زندگی، این به آن معنا است که مردم اوکیناوا فقط تا زمانی که حدود 80 درصد سیر شوند، غذا می خورند. ممکن است در رستوران‌ها یا خانه‌ای این منطقه بشنوید که کسی قبل از غذا این عبارت را خطاب به همگان به زبان می آورد: Hara hachi bu، که یک ضرب المثل باستانی ادا شده از کنفوسیوس است که به معنای «آن قدر غذا بخورید تا 80٪ سیر شوید» است

این شیوه غذا خوردن برخلاف شیوه غذا خوردن اکثر مردم جهان است. با توجه به حاکم شدن فرهنگ فست فود و استفاده وسیع از غذاهای آماده و با سایزهای بزرگ در رستوران ها، و وجود گزینه های بسیار بزرگ در هر رستوران فست فود، و حتی نوشیدنی های بسیار شیرین با حجم بالا که در کافه‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود، و تبلیغات متعدد تلویزیونی و فضای مجازی، مردم جهان دائماً با احساس نیاز به سیر شدن بمباران می شوند.

اما مردم اوکیناوا رابطه بسیار متفاوتی با غذای خود دارند. فرهنگ سنتی ژاپنی به جای تلاش برای درمان افراد در هنگام بروز بیماری، تمایل به پیشگیری از بیماری و سلامت ماندن را شامل می‌شود. یکی از رکن‌های سلامتی در فرهنگ ژاپن تغذیه سالم است و به عبارت دیگر  مردم این کشور و بخصوص اهالی اوکیناوا غذا را یک داروی پیشگیری کننده می دانند.

وقتی صحبت از قانون 80/20 به میان می‌آید صرفا موضوع دست از غذا کشیدن قبل از سیر شدن نیست، مردم اوکیناوا به آرامی غذا می‌خورند تا به معده‌شان زمان بدهند تا به مغزشان بگوید که سیر است. این به جلوگیری از پرخوری کمک می کند و این آرام غذا خوردن به آن‌ها کمک می‌کند از اضطراب و نیز مشکلات گوارشی دور باشند. مطالعات دانشمندان هم نشان داده همان 20 درصدی گرسنگی می تواند باعث داشتن وزنی سالم شود و به افراد با اضافه وزن در کاهش وزن کمک شایانی بکند.

اندازه وعده های غذایی مردم اوکیناوا در طول روز نیز متفاوت است. به گفته دکتر دن بوتنر، اهالی اوکیناوا کمترین وعده غذایی خود را در ناهار یا در زمان یک شام زودهنگام می خورند و سپس غذا خوردن را متوقف می کنند.

از اهالی اوکیناوا در مورد سلامتی و طول عمر بسیار بیشتر از قانون 20/80 می توان آموخت. آنها نه تنها به تغذیه سالم اعتقاد دارند، بلکه به چیزهایی مانند داشتن روابط اجتماعی سالم، یافتن هدف و زندگی کردن برای رسیدن به هدف خود، کاهش استرس تا حد امکان، و مراقبت از دیگران در صورت امکان، هم بسیار اهمیت می دهند.

امیدواریم بتوانیم از مسن‌ترین افراد جهان چیزهایی یاد بگیریم و در زندگی خود به سلامت بیشتر روحی و جسمی و نیز احساس رضایت و طول عمر بیشتری برسیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =