به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو،مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در خصوص آخرین وضعیت برخی اقلام دارویی که با کمبود مقطعی مواجه است، توضیح داد.

آخرین وضعیت کمبودهای دارویی/ برندهای خاص دارویی جزو کمبود محسوب نمی‌شوند

دکتر حمیدرضا اینانلو در مورد وضعیت داروی دسفرال که نمونه دارویی برند مورد مصرف بیماران تالاسمی است، گفت: دلیل کمبود این دارو تاخیر در تخصیص ارز طی ماه‌های گذشته و تاخیر در ثبت سفارش آن در شرکت تولید کننده خارجی بود که محموله ثبتی، مردادماه تامین می‌شود. البته در سال گذشته در حد توان و به میزان بیش از سال ۹۹ دسفرال وارد کشور شده است. در وضعیت فعلی نیز نمونه تولید داخل آن در کشور موجود است و مشکلی نداریم.

وی در مورد داروی دکارلین نیز اظهار کرد: تریپتورلین ۰.۱ در لیست کمبود است و دوز ۱۱.۲۵ تریپتورلین این دارو قرار است توسط یک شرکت دارویی داخلی تولید شود.

اینانلو ادامه داد: در اسفند ماه ۲میلیون دز داروی الندرونیت تولید شده و در حال حاضر یک میلیون عدد در حال تولید است، در مورد داروی فاکتور ۸ نیز معادل ۴.۵ ماه موجودی داریم.

وی با اشاره به اینکه واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل با محدودیت مواجه است، گفت: بنابراین برخی داروهای برند جزو کمبود دارویی محسوب نمی‌شوند؛ چراکه دارای مشابه تولید داخل هستند. داروهای زلودا و ویکتوزا از این دسته داروها محسوب می‌شوند.

به گفته مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو، در مورد داروی دائولین معادل ۳ماه، پرازوسین دوز ۱ معادل ۴۲میلیون عدد تولید و دوز ۵ معادل ۱۳میلیون تولید شده، کپسول فنی توئین معادل ۱۰ماه، گلی کلازید دوز ۳۰ و۶۰  بالای چهار ماه و دوز ۸۰  چهار ماه موجودی داریم.

اینانلو در مورد داروی آلبومین گفت: به دلیل محدودیت منابع ارزی، میزان موجودی کاهش پیدا کرده و به زودی محموله‌های جدید وارد کشور می‌شود.

وی همچنین از تلاش برای تامین هرچه سریعتر داروی ترازوسین خبر داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =