مطالعات نشان می دهد که درمان غدد درون ریز و رژیم غذایی می تواند میکروبیوم سینه را برای کاهش روند پیشرفت سرطان سینه و جلوگیری از عود آن اصلاح کند.

پروبیوتیک ها روند درمان سرطان سینه را تقویت می کنند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، بدن انسان دارای میکروبیوم های متمایز در چندین ناحیه بدن از جمله سینه است. اکثر تومورهای سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت (ER+) هستند و میکروبیوم سینه را برای تحریک رشد سرطان تغییر می‌دهند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی دریافتند که پروبیوتیک ها ممکن است فعالیت ضد سرطانی داروی تاموکسیفن و سایر داروهای هدف غدد درون ریز را افزایش دهند.

دو سوم تومورهای سرطان سینه به هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون حساس هستند و این نشان می‌دهد که سلول‌های تومور گیرنده‌هایی دارند که از هورمون‌ها به عنوان سوخت برای رشد استفاده می‌کنند.

سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت (ER+) شایع‌ترین نوع سرطان سینه است.

تحقیقات نشان می‌دهد که میکروبیوم منحصر به فرد سینه با رژیم غذایی یا وجود تومور تغییر می‌کند.

میکروبیوم ها مجموعه‌ای از میکروارگانیزم ها (مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها) است که در یک محیط خاص زندگی می‌کنند. میکروبیوم های متمایز در داخل بدن انسان وجود دارند.

در حالی که میکروبیوم روده بزرگترین و شناخته شده ترین نوع میکروبیوم هاست، سینه نیز میکروبیوم های خاص خود را دارد.

درمان هدفمند غدد درون ریز، که هورمون درمانی نیز نامیده می‌شود، برای کمک به کاهش سطح استروژن یا جلوگیری از اثرات آن تجویز می‌شود. تاموکسیفن دارویی است که معمولاً برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان سینه در افراد در معرض خطر و کمک به جلوگیری از عود پس از جراحی برداشتن سینه استفاده می‌شود.

در این مطالعه، مدل موش‌های آزمایشگاهی با رژیم غذایی مدیترانه ای یا غربی و پرچرب تغذیه شدند و به مدت سه ماه تاموکسیفن دریافت کردند.

آنها دریافتند حیواناتی که تاموکسیفن دریافت کردند سطوح بالایی از لاکتوباسیلوس در بافت سینه خود داشتند. لاکتوباسیلوس یک باکتری گرم مثبت است که به دلیل خواص ضد التهابی پروبیوتیک شناخته شده است.

سپس، محققان لاکتوباسیلوس را به غدد پستانی موش‌هایی که برای ایجاد تومورهای سینه مهندسی شده بودند، تزریق کردند. این حیوانات کاهش تشکیل و تکثیر تومور پستان را نشان دادند.

این تحقیق فقط به بررسی اثر لاکتوباسیلوس بر میکروبیوم سینه پرداخت. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا همه پروبیوتیک ها می‌توانند میکروبیوم سینه را تغییر دهند یا خیر.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha