شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 3439

توجه به وضعيت ستون مهره‌ها يكي از مهمترين نكات شيوه صحيح نشستن است كه از ابتلا به درد در ناحيه كمر جلوگيري مي‌كند.

دكتر اكبر شريفيان مدير گروه طب كار دانشگاه علوم پزشكي تهران به  باشگاه خبرنگاران گفت: صندلي استاندارد بايد در ناحيه كمر برآمدگي مناسب داشته باشد، تا فرورفتگي ناحيه كمر را بپوشاند و بالعكس در ناحيه پشتي مقداري خميدگي داشته باشد تا برآمدگي ناحيه پشتي را پركرده و ستون مهره‌ها (پشتي و كمري) در يك وضعيت خوب و مطلوبي قرار گيرد.
وي افزود: سطح صندلي افرادي كه در دراز مدت در حالت نشسته هستند بايد شيار داشته باشد تا فضاي آزاد براي تنفس پوست پشت ران، باقي بماند، طول نشيمن گاه نيز بسيار مهم است، به طوريكه بايد متناسب با طول ران باشد در غيراينصورت باعث خم شدن زانو مي‌شود و فرد از پشتي صندلي فاصله مي‌گيرد كه اين با اصول استاندارد سازگار نيست.
وي خاطرنشان كرد: راست نشستن بيش از حد باعث درد در ستون مهره‌ها و عضلات كمري مي‌شود و با توجه به وضعيت ستون‌ مهره‌ها يكي از مهمترين نكات شيوه صحيح نشستن است كه از ابتلا به درد در ناحيه كمر جلوگيري مي‌كند.
وي تأكيد كرد: نشستن غير استاندارد باعث فشار بر روي ستون مهره ‌كمر و پشتي مي‌شود و حتي بيش از بلند كردن يك بار سنگين است و در دراز مدت تخريب و آرتروز ستون مهره‌ها را در پي دارد و چنانچه عضلات كمري در شكل غيرعادي قرار گيرند سبب مستعد شدن فرد به كمر دردهاي مزمن و درد در مفصل و لگن و گردن مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =