نشست‌های سخنگوی صنعت آب با خبرنگاران، وضعیت آب کشور را ترسیم می‌کند و شاید با مقایسه عددی بتوان موقعیت را عادی جلوه داد اما این اعداد در مورد حیات نقطه‌ای چون «دریاچه ارومیه» نمی‌توانند همه واقعیت را بگویند.

بازگشت وضعیت دریاچه ارومیه به ۷ سال قبل

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه پیام ما ،شاید عدد تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با سال ۱۳۹۴ عددی بزرگتری باشد اما به معنای عادی‌بودن موقعیت این اکوسیستم حیاتی کشور نیست. پیام نشست اخیر سخنگوی صنعت آب این جمله است: در مورد دریاچه ارومیه به وضعیت ۷ سال قبل بازگشتیم.

تازه‌ترین نشست سخنگوی صنعت آب کشور علاوه بر اعلام آخرین وضعیت منابع آب که ۱۸درصد نسبت به سال گذشته در همین زمان کمتر شده موضوعی محوری یعنی «دریاچه ارومیه» داشت. گرچه «فیروز قاسم‌زاده» تأکید کرده که دریاچه خشک نشده است و اعدادی از وضعیت تراز این اکوسیستم مهم کشورمان داد و آن را با وضعیت سال ۱۳۹۴ مقایسه کرد اما به نظر می‌رسد چیزی که به چشم دیده می‌شود وضعیت وخیم منطقه‌ای است که در حال تجربه ریزگردهای نمکی است.


او در جمع خبرنگاران گفت: شایعاتی که در خصوص خشک شدن کامل دریاچه ارومیه منتشر شده صحت ندارد و هم اکنون حجم این دریاچه به یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب رسیده در حالی که در سال ۱۳۹۴ این عدد یک میلیارد مترمکعب بوده است.حال آنکه در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مجموعه ‌اقدامات میان‌دستگاهی انجام شد تا بدون برداشت آب لازم جهت احیای دریاچه ارومیه جاری شود.

به گفته ناظران حتی «حمید چیت‌چیان» وزیر نیروی دولت یازدهم به مراتب از «رضا اردکانیان» وزیر نیرو دولت دوازدهم در دادن حقابه دریاچه ارومیه موثرتر عمل کرد. در عین حال دستگاه‌های دیگر به ویژه بخش کشاورزی نیز همراه بودند تا طرح نکاشت در حوضه آبریز این دریاچه به درستی به اجرا درآید. چیزی که قاسم‌زاده از آن صحبت می‌کند این است که ارتفاع آب حدود ۹سانتی‌متر بیشتر از سال ۱۳۹۴ است که با احتساب میزان تبخیر و عدم بارش اصلاً وضعیت مناسبی نیست.

اتفاقی که اینک کسی از آن خبر خوبی نمی‌دهد. با این حال برخی رسانه‌های دیروز با این تیتر سخنان قاسم‌زاده را منتشر کردند که «وضعیت دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۴ بهتر است» که جای تعجب داشت.تکالیف وزارت نیرو در ستاد دریاچه ارومیه مشخص شده، در بخش رهاسازی نقدهایی به وزارت نیرو مطرح می‌شود اما باید توجه داشت که اولویت ما تامین آب شرب است

با این حال سخنگوی صنعت آب ضمن رد شایعاتی مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه بیان کرد: در مهرماه سال ۱۳۹۴ تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۰۴ بود، اما اکنون این عدد به ۱۲۷۰.۱۸ رسیده که این نشان‌دهنده افزایش تراز دریاچه ارومیه است.قاسم‌زاده با بیان این‌که مساحت دریاچه ارومیه هزار کیلومتر بوده در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۴ حدود ۷۰۰ کیلومتر بوده است، عنوان کرد: امیدواریم در زمستان در نوار غربی بارش‌های خوبی را شاهد باشیم تا به افزایش سطح آب دریاچه کمک کند.


سخنگوی صنعت آب با بیان این‌که اقدامات ستاد احیاء همچنان تداوم دارد گفت: تکالیف وزارت نیرو در ستاد دریاچه ارومیه مشخص شده، در بخش رهاسازی نقدهایی به وزارت نیرو مطرح می‌شود اما باید توجه داشت که اولویت ما تامین آب شرب است.او ادامه داد: سدها می‌بایست در فصل پاییز آب شرب را تامین کنند، لذا پس از رهاسازی آب به دریاچه اگر با آب شرب مواجه شویم اولویت را تامین آب شرب قرار می‌دهیم.


قاسم‌زاده با اشاره به اقداماتی که برای بستن چاه‌های غیرمجاز صورت گرفته است، ادامه داد: کاهش آب کشاورزی ۴۰ درصد تعیین شد که این مساله در حال انجام است در حوزه رهاسازی آب نیز از زمان تصویب این مساله رهاسازی صورت می‌گیرد و اکنون براساس این چارچوب در حال حرکت هستیم.


سخنگوی صنعت آب با اشاره به کیفیت آب شرب در آذربایجان غربی بیان کرد: علت کاهش کیفیت آب ورود تراز پایین سد به تصفیه‌خانه بود که منجر به بوی نامطبوع و کدری آب شد، اما این موضوع در مدت کوتاهی برطرف شد و اکنون آب باکیفیت و استاندارد تحویل داده می‌شود.او با اشاره به وضعیت منابع آبی گفت: اکنون شرایط زیر نرمال است و خشکسالی ادامه دارد و علی‌رغم این‌که نسبت به سال گذشته میزان بارندگی‌ها ۳۰ درصد افزایش یافته، اما نسبت به نرمال ۱۸ درصد کاهش داشته است.


این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان این‌که امسال مخازن سدها ۴۱ درصد پرشدگی دارند بیان کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال‌های اخیر میزان پرشدگی مخازن باید به ۵۰ درصد می‌رسید اما طبق آمار پنج سال گذشته ۳۵ درصد کاهش داشته‌ایم.قاسم‌زاده در بخش دیگری از توضیحات خود گفت: با توجه به کنترل‌هایی که انجام شد میزان خروجی آب ۱۸ درصد کاهش یافته است، اما علی‌رغم کاهش بارندگی‌ها و وضعیت نامناسب حجم سدها با تنش چندانی در تامین آب مواجه نبودیم.در سفر وزیر نیرو به افغانستان و طی مذاکراتی که صورت گرفت قرار شد آب به سمت گودزره نرود و سازه اصلاح شود. اکنون ۱۹ میلیون مترمکعب آب وارد چاه نیمه‌ها شده و سرجمع در سال جاری ۲۷ میلیون مترمکعب آب به ایران رسیده است

سخنگوی صنعت آب با اشاره به طرح آبرسانی غدیر اضافه کرد: طرح آبرسانی غدیر با یک پنجم هزینه پیش‌بینی شده بود و با کیفیتی به مراتب بهتر به بهره‌برداری رسید، طرحی که در دولت سیزدهم برای آبرسانی به خوزستان در نظر گرفته شده است به نام طرح میان‌مدت غدیر بسیار با طرح قبلی متفاوت بوده و می‌توان ادعا کرد طرح ابتکاری در این دوره رقم خورده است.


او بیان کرد ‌که طرح میان‌مدت غدیر از نظر هزینه با یک پنجم هزینه پیش‌بینی شده و با یک هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده دلیل کاهش هزینه‌ها نیز تغییرات اساسی در طرح میان‌مدت نسبت به طرح قبلی است و باید گفت که طرح جدید با اصلاحات جدی در دولت سیزدهم اجرایی شد.
قاسم‌زاده در خصوص وضعیت تامین آب در استان همدان گفت: ضمن عذرخواهی از مردم هنگامی که این مشکل در استان همدان به وجود آمد تیم‌های فنی از همان ابتدا حضور داشتند دلیل این امر این بود که براساس پیش‌بینی‌هایی که اتفاق افتاده بود تصفیه‌خانه شهید بهشتی می‌بایست وارد مدار می‌شد، اما به دلیل افزایش دما این اتفاق نیفتاد و با مشکل تامین آب مواجه شدیم.


او ادامه داد: متاسفانه در آن ۱۰ روز مخازن خالی شدند و تا وارد مدار شدند مجدد با سختی مواجه شدیم؛ اما پیش‌بینی می‌شود که نهایتا تا هفته آینده تامین آب شهر همدان به صورت پایدار صورت گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.سخنگوی صنعت آب با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای تامین آب در پاییز و زمستان ادامه اد: پیش‌بینی می‌شود که پاییزی کم‌بارش اما زمستانی پربارش را پیش‌رو داشته باشیم به لحاظ تامین آب نیز مشکل نخواهیم داشت و در فصل زمستان نیز آب مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین می‌کنیم.


قاسم‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا افزایش احداث مسکن می‌تواند مشکلاتی را برای تامین آب به وجود آورد، گفت:‌ احداث مسکن به معنای جمعیت جدید نیست و خانه‌های جدید میزان مصرف را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهند ضمن این‌که برای هر طرح توسعه‌ای برنامه ‌ریزی‌های لازم برای تامین آب صورت می‌گیرد.


او درباره باروری ابرها گفت: این برنامه در دولت دنبال می‌شود، اما زمانی که توده هوا فعال باشد نسبت به باروری اقدام می‌کنیم.سخنگوی صنعت آب درباره آخرین وضعیت تخصیص حقابه هیرمند گفت: در سفر وزیر نیرو به افغانستان و طی مذاکراتی که صورت گرفت قرار شد آب به سمت گودزره نرود و سازه اصلاح شود. اکنون ۱۹ میلیون متر مکعب آب وارد چاه نیمه‌ها شده و سرجمع در سال جاری ۲۷ میلیون مترمکعب آب به ایران رسیده است.


قاسم‌زاده با اشاره به حقابه زاینده رود گفت: قرار بود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد شود اما با تغییراتی که صورت گرفت مقرر شد ۹۵۰ میلیون مترمکعب ورودی داشته باشیم که تاکنون ۹۵۸ میلیون مترمکعب محقق شده است، اما این میزان آب پاسخگوی نیاز پایین‌دست، کشاورزی و شرب نبود، جلسات متعددی با مردم و کشاورزان داشتیم و در شرق و غرب اصفهان آب شرب تامین شد به‌گونه‌ای که پنج نوبت آب به غرب و سه نوبت هم برای شرق رهاسازی شد.


او با بیان اینکه قرار شد ۳۲۰ میلیون مترمکعب برای کشاورزان اصفهان و ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزان چهارمحال تامین شود، توضیح داد: اکنون پیش‌بینی این است که آب شرب بدون مشکل تامین شود، اما لازم است مدیریت مصرف هم صورت گیرد، در حال حاضر زاینده‌رود ۱۹۴ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =