جندقی، رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت و درمان: وقتی ما در انتظار بارش برای تامین آب شرب خود هستیم، پس به‌طور قطع از کشورهای دیگر بسیار آسیب‌پذیرتر خواهیم بود.

آسیب ایران از تغییر اقلیم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه پیام ما، سه روز قبل، روز «اقدام جوانان علیه تغییر اقلیم» بود و حالا در برخی منابع هم از 24 اکتبر یا دوم آبان به عنوان «روز جهانی تغییر اقلیم» نام برده شده. مبارزه با اثرات ناشی از تغییر اقلیم حالا به ادبیات زندگی روزمره برخی از افراد وارد شده و در شرایطی که نمی‌توان از شر اثرات سوء این تغییرات در امان ماند، نامگذاری روزهایی برای مقابله با این تغییرات بیش از گذشته جدی گرفته می‌شود. روز گذشته هم به مناسبت «روز جهانی تغییر اقلیم» سمینار تخصصی ایران در برابر تغییرات اقلیمی برگزار شد و در آن به روند فزاینده تولید گازهای گلخانه‌ای در کشور، بروز و شیوع بیماری‌های نو پدید و کاهش تاب‌آوری نظام سلامت به عنوان اثرات مخرب تغییرات اقلیمی اشاره شد. این در حالی است که زمان برگزاری کنفرانس اقلیمی «Cop27» که با حضور سران کشورهای مختلف برگزار می‌شود هم نزدیک است و این کنفرانس در بازه‌ای 10 روزه از تاریخ 17 تا 27 آبان در مصر برگزار خواهد شد.

جامعه جهانی بیش از سه دهه است که در سطوح مختلف نسبت به تغییر اقلیم واکنش نشان داده و داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در این سمینار با اشاره به این حساسیت در سال‌های گذشته گفت: «۱۷ کشور در دنیا دچار تنش‌های آبی هستند و ایران نیز جزو ۹ کشور آسیب‌پذیر در برابر تغییرات اقلیمی است، لذا لازم است تا خود را برای این تغییرات آماده کنیم. تغییرات اقلیم موجب افزایش آلودگی هوا و از طرفی آلودگی هوا موجب افزایش تغییرات اقلیم می‌شود.»
او یکی از تبعات تغییر اقلیمی را افزایش آتش‌سوزی‌های گسترده در پوشش گیاهی دانست و افزود: «افزایش گرد و غبار نیز از جمله این تبعات است و ۲۳ استان در سال جاری متاثر از آسیب‌های گرد و غبار چه با منشا داخلی و خارجی شدند و با توجه به اینکه برنامه اقتصاد کم کربن از برنامه‌هایی است که بسیار کمک کننده است، این برنامه در سال ۹۴ به تصویب رسید و تاکنون دو گزارش از آن منتشر شده است.»

«میکی کو سینگا»، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران: با وجود مطالعات گسترده در زمینه پیامدهای تغییر اقلیم در ایران، اما همچنان خلاهایی احساس می‌شود. مانند خلا در سیستم سلامت و سلامت روان که با توجه به اهمیت آن‌ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد

به گزارش ایسنا، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از دست دادن آب و خاک جبران ناپذیر است، ادامه داد: «در شرایط حاضر هم با فرسایش خاکی و هم با از بین رفتن آب مواجه هستیم. در حال از دست دادن منابع گیاهی و پوشش گیاهی هستیم. شاید بتوان آلودگی هوا را کنترل و پیشگیری کرد، اما منابع تجدیدناپذیر را نمی‌توان جبران کرد و لازم است مطالعه در مورد آسیب‌پذیری زیر ساخت‌ها و ارتقای تاب‌آوری در برابر این تغییرات و پیامدها انجام گیرد.»
به گفته او موضوع محیط زیست صرفا مربوط به سازمان محیط زیست نیست و همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مسئول هستند، او یادآور شد: «در این راستا آیین‌نامه‌های اجرایی نیز برای دستگاه‌ها ارسال شده است، امید است برای اجرای آن‌ها تلاش کنند.» از جمله دیگر نکات مهم صحبت‌های او به رتبه محیط زیست کشور در میان سایر کشورها اشاره کرد. به گفته او، رتبه محیط زیست ایران در میان سایر کشورهای جهان ۱۸ است و در حوزه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز رتبه ۷ را داریم.

بروز و شیوع بیماری‌های نوپدید، از اثرات مخرب تغییر اقلیم


انوشیروان محسنی بندپی، رئیس کمیته مرکز تحقیقات کیفیت هوا و تغییر اقلیم دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم که یکی دیگر از حاضران در این سمینار بود. او بزرگ‌ترین چالش قرن اخیر را تغییر اقلیم دانست و گفت: «از سال ۲۰۱۰ تغییرات مصنوعی ناشی از دخل و تصرف انسان در محیط زیست موجب بروز و افزایش تغییر اقلیم شده است که خود به‌تدریج باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای و به‌تدریج افزایش گرمایش زمین شده است و حتی ویروس کرونا و شیوع گسترده آن نیز ارتباط مستقیمی با تغییر اقلیم دارد.»


اثرات مخرب تغییر اقلیم بر بهداشت عمومی و منابع تغذیه


در ادامه این نشست «میکی کو سینگا»، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، به اثرات تغییر اقلیم بر بهداشت عمومی در ایران پرداخت و گفت: «تغییر اقلیم اثرات و پیامدهای مخربی بر زندگی و سلامت انسان‌ها می‌گذارد. بروز بیماری‌های قلبی، تنفسی، بیماری‌های منتقله از آب و غذا، بیماری مسری و غیر مسری و سلامت روان از مهم ترین عواقب این تغییرات هستند. با وجود مطالعات گسترده در زمینه پیامدهای فوق در ایران، اما همچنان خلاهایی احساس می‌شود. مانند خلا در سیستم سلامت و سلامت روان که با توجه به اهمیت آن‌ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.»

جعفر جندقی: شاید بیش از هر چیز تغییر اقلیم بر روان انسان اثر دارد. همچنین میزان مرگ‌های منتسب به گرما، در افراد بالا ۶۵ سال به ۸۰ در هزار نفر می‌رسد، در حالی که در گذشته بسیار کمتر بوده است

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران از محققان این حوزه خواست تا گزارش‌هایIPCC (main expected health impacts of climate change را مطالعه کنند و طبق گزارش‌های این سازمان یادآور شد: «یکی از مهم‌ترین تاثیرات تغییر اقلیم بر منابع غذایی و وضعیت تغذیه است.»
میکی کو سینگا با بیان اینکه بعد از بحران کووید ۱۹ لازم است تا همکاری‌های بین‌المللی بین سازمان‌ها ارتقا یابد، به شش حوزه‌ای که بعد از بحران کرونا باید مورد توجه قرار گیرد پرداخت و گفت: «حفظ محیط زیست، ارائه خدمات ایمن، استفاده از منابع انرژی پاک، ارتقای سیستم سلامت، ساختن شهرهای قابل زندگی و ایمن و متوقف کردن یارانه‌های آلودگی (subsidizing) از موارد حائز اهمیت هستند.»


افزایش بیماری‌های روحی روانی از عواقب مهم تغییر اقلیم


در ادامه این نشست جعفر جندقی، رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه برداشت ما از آب‌های زیرزمینی و مخازن افزایش یافته و از طرفی بارش باران و برف در سال‌های اخیر کاهش یافته است، تصریح کرد: «با افزایش یا کاهش دمای زمین، جریان‌های هوایی شکل می‌گیرند که می‌توانند زندگی را تحت تاثیر قرار دهند و موجب خشکسالی یا وقوع باران‌های سیل‌آسا شوند. وقتی ما در انتظار بارش برای تامین آب شرب خود هستیم پس به‌طور قطع از کشورهای دیگر بسیار آسیب پذیرتر خواهیم بود.»
جندقی با بیان اینکه بالا آمدن سطح آب می‌تواند استان‌های جنوبی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد سونامی شود، تاکید کرد: «تغییر اقلیم بر کیفیت زندگی ما نیز تاثیر می‌گذارد که این امر خود نشان دهنده اهمیت اقدامات برای مقابله با این تغییرات است.»
جندقی با اشاره به اینکه بیماری روحی – روانی از اثرات مهم بحران اقلیمی است، یادآور شد: «شاید بیش از هر چیزی این تغییرات بر روان انسان اثر دارد همچنین میزان مرگ‌های منتسب به گرما، در افراد بالا ۶۵ سال به ۸۰ در هزار نفر می‌رسد، در حالی که در گذشته بسیار کمتر بوده است.»
رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت و درمان در ادامه به اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی کشور در سال‌های اخیر پرداخت و عنوان کرد: «استقرار کارشناس مسئول و نیز کمیته تغییر اقلیم، تهیه گزارش‌های ملی در این زمینه، اجرای پروژه ملی آسیب پذیری تغییر اقلیم بر سلامت در کشور، تلاش در جهت تدوین برنامه عملیاتی مقابله با تغییر اقلیم و … از برنامه‌هایی هستند که در حال اجرا و توسعه هستند.»


تاب‌آوری نظام سلامت در برابر تغییر اقلیم ضعیف است


در ادامه این نشست علی مصدق‌راد، استاد دانشکده بهداشت دانشگاه تهران و کارشناس مدیریت و اقتصاد بهداشت با بیان اینکه ایران از نظر تغییر اقلیم در وضعیت مناسبی قرار ندارد، گفت: «از منظر حجم گازهای گلخانه‌ای و عدم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در رتبه‌های آخر هستیم. همچنین از نظر اجرای قوانین و مقررات خلأهای بسیاری وجود دارد. با وجود سیاستگذاری‌های موجود اما در اجرای آن‌ها بسیار ضعیف هستیم و باید در نظر بگیریم که نمی‌توان انفرادی و تک‌سازمانی کار را پیش برد. لذا لازم است تا همکاری بین بخشی وجود داشته باشد.»
مصدق‌راد تبدیل قانون‌ها به عمل را لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: «در عمل باید ظرفیت نظام سلامت در تغییر اقلیم گسترش یابد چرا که هنگام وقوع بحران‌های طبیعی، کشور از منظر عرضه و تقاضا دچار شوک می‌شود. حال باید نظام سلامت خود را طوری تربیت کنیم تا در برابر تغییرات نه تنها آسیب نبیند بلکه قوی‌تر شود.»


فرونشست وسیع زمین در ایران با مقیاس سانتی‌متر به جای میلی‌متر


رسول زرگرپور، معاون اسبق امور آب وزارت نیرو از دیگر سخنرانان این نشست بود. او با اشاره به شاخص‌های متفاوت در شناسایی و اندازه‌گیری گازهای گلخانه‌ای در کشور گفت: «به‌طور کلی حجم گازهای گلخانه‌ای در کشور زیاد و روبه افزایش است، که این خود موجب افزایش گرمای زمین و تغییر اقلیم می‌شود.»
معاون اسبق امور آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه در جهان واحد فرونشست زمین بر حسب میلی‌متر است اما در ایران بر حسب سانتی‌متر گزارش می‌شود، گفت: «این روند سریع فرونشست زمین تبعات بسیار مخربی دارد، به گونه‌ای که به آن زلزله خاموش می‌گویند. همچنین میزان تبخیر منابع آب در ایران سه برابر متوسط تبخیر جهانی است. چنانچه از ۴۵۰ محدوده مطالعاتی کشور ۳۵۳ محدوده یعنی ۷۸ درصد از مناطق ممنوعه هستند.»
زرگرپور در ادامه به شرح اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب تا ۲۰۴۰ پرداخت و گفت: «سیل نقطه مقابل خشکسالی است، همیشه باور بر این است که در مناطق خشک به دلیل نبود بارش‌ها سیل اتفاق نمی‌افتد در حالی که این امر کاملا بالعکس است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha