بسیاری از جهش‌های نوآورانه در فناوری سلامت در قرن‌های قبل که مردم به طبابت می‌پرداختند، انجام شده است، اما تعداد کمی از آنها به اندازه فناوری دیجیتال تأثیر یا تأثیر گسترده‌ای داشته‌اند. پیشرفت‌های چشمگیر در شبکه‌ها و رایانه‌ها نه تنها گزینه‌های درمان پزشکی را گسترش داده است، بلکه نحوه انجام کار پزشکان را نیز متحول کرده است.

چگونه فناوری،مراقبت های بهداشتی را تغییر داده است؟

به گزارش سلامت نیوز اگرچه متفکران درباره امکان استفاده از رایانه در پزشکی از اوایل دهه 1960 شروع به بحث کردند، رایانه ها در ابتدا برای روش های پزشکی بسیار گران و غیرقابل اعتماد بودند. با پیشرفت فناوری و کاهش هزینه ها، سیاست ها و استانداردهای داده ای ایجاد شد تا سازمان های مراقبت های بهداشتی را تشویق کند تا نه تنها برای تجهیزات پزشکی، مانند دستگاه های تصویربرداری تشخیصی، بلکه برای ثبت سوابق روزانه نیز از فناوری جدید استفاده کنند. پرونده‌های پزشکی کاغذی دیجیتالی شدند و عمدتاً با پرونده‌های سلامت الکترونیکی (EHR) جایگزین شدند که به آسان‌تر شدن دسترسی کارآمد و ایمن به داده‌های بهداشتی مانند نتایج آزمایش یا تشخیص‌ها کمک می‌کنند.

استفاده از سیستم های EHR یا سایر فناوری ها در حین درگیر شدن با بیماران و ایجاد طرح های درمانی در حال حاضر یک روش استاندارد است. لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی به اندازه گوشی‌های پزشکی رایج شده‌اند و شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد EHR ها تأثیر مثبتی بر دسترسی و تبادل اطلاعات سلامتی دارند.

با این حال، یک چالش بزرگ که EHR ها ایجاد کرده اند، انباشت مقادیر زیادی از داده های یکپارچه و غیر استاندارد است. در حال حاضر، بیشتر سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی داده‌های زیادی دارند که می‌توانند از آنها برای بهبود رویه‌ها و شیوه‌های تجاری خود استفاده کنند، اما ممکن است ابزار یا تخصص لازم برای کشف بینش در آن داده‌ها را نداشته باشند. فناوری‌های جدیدتر، مانند ابزارهای ابر، بلاک چین و هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ماشینی، می‌توانند به سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی کمک کنند تا الگوهای موجود در حجم زیادی از داده‌ها را کشف کنند و در عین حال این داده‌ها را ایمن‌تر و مدیریت آن‌ها را آسان‌تر کنند.

از آنجایی که صنعت مراقبت های بهداشتی با چالش های جدیدی مواجه است، راه حل های فناوری برای بهبود عملکرد، افزایش همکاری بین سیستم ها و مدیریت هزینه ها کمک می کند. با افزایش تقاضا برای سازمان‌ها، فناوری مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند فرآیندها را ساده‌سازی کند، وظایف را اتوماتیک کند و جریان‌های کاری را در مقیاسی بهبود بخشد که برای انسان‌ها به تنهایی امکان‌پذیر نیست. از آنجایی که ارائه دهندگان بیمارستان ها و سیستم های بهداشتی از مدل های بازپرداخت سلامت مبتنی بر ارزش استقبال می کنند، این راه حل ها به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا مراقبت از بیمار را بهبود بخشند، تجربیات بهتری ایجاد کنند و فرسودگی شغلی را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید : فردابانک ، نئوبانک هوشمند

مزایای استفاده از فناوری در مراقبت های بهداشتی


بهبود مراقبت از بیمار :

استفاده از فناوری برای اندازه‌گیری و جمع‌آوری داده‌ها در کل سیستم مراقبت از بیمار، به سازمان‌های بهداشتی تصویری بزرگ از نحوه عملکردشان می‌دهد. فناوری همچنین به خودکارسازی این اندازه‌گیری کمک می‌کند تا سازمان‌ها بتوانند به طور مداوم نتایج خود را بررسی کنند، مسائلی را که باید اصلاح شوند و راه‌هایی برای افزایش مراقبت و تجربه بیمار کشف کنند.

تبادل اطلاعات در زمان واقعی:

از پزشکان گرفته تا بیماران تا پرداخت کنندگان، بسیاری از گروه های مختلف به دلایل مختلف باید بتوانند به سوابق سلامت دسترسی داشته باشند. به طور سنتی، سازمان ها مجبور بودند برای هر گروه سوابق مختلفی را حفظ کنند. اما با فناوری جدیدی که استانداردسازی و ذخیره ایمن سوابق دیجیتالی بیماران را آسان‌تر می‌کند، سازمان‌های بیشتری داده‌های خود را یکپارچه می‌کنند تا افراد مجاز بتوانند در زمان نیاز به سوابق مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

انعطاف پذیری برای بیماران و پزشکان:

یافتن زمان برای قرار ملاقات با پزشک می تواند برای بیماران مشکل باشد. فناوری پزشکی از راه دور و پورتال‌های بیماران راه‌های بیشتری برای برقراری ارتباط مردم با متخصصان سلامت فراهم می‌کنند. فناوری پوشیدنی، مانند مانیتورهای قلب، همچنین به پزشکان راه‌های بیشتری برای ارزیابی سلامت بیماران خود می‌دهد و گزینه‌های بیشتری برای ثبت و ارزیابی علائم در حین انجام زندگی بیماران در اختیار آنها قرار می‌دهد.

فناوری هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی:

بسیاری از تلاش‌های کنونی برای گنجاندن هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی بر پشتیبانی تصمیم‌گیری بالینی و کشف بینش‌های مفید از مجموعه‌های بزرگ داده متمرکز شده‌اند. سازمان های مراقبت های بهداشتی داده های زیادی جمع آوری کرده اند که تجزیه و تحلیل آن بدون هوش مصنوعی غیرممکن است. ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند مجموعه داده‌های بزرگ و پیچیده‌ای را که از سوابق الکترونیکی، یادداشت‌ها، تصاویر، حسگرها و دستگاه‌ها تولید می‌شوند، غربال کنند تا روندهایی را پیدا کنند که می‌تواند مراقبت از بیمار را بهبود بخشد و به محققان کمک کند درمان‌های بهتری برای شرایط پزشکی ایجاد کنند. اگرچه فناوری هوش مصنوعی هنوز نسبتاً جدید است، موارد استفاده زیادی وجود دارد که می تواند برای سازمان ها در سراسر صنعت مراقبت های بهداشتی مفید باشد.

بلاک چین در مراقبت های بهداشتی:

فناوری بلاک چین در صنعت مراقبت های بهداشتی راهی کاربر محور برای جمع آوری، تأیید و اشتراک گذاری اطلاعات سلامتی ارائه می دهد. اکثر سیستم های بلاک چین یک دفتر کل شفاف و توزیع شده از سوابق ارائه می کنند که بدون ثبت تغییرات هستند. این فناوری را می توان برای ناشناس کردن و حفاظت استفاده کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =