یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
کد خبر: 347864

یک فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به علائم آنفلوآنزا و عفونت پنوموکوک در اطفال، درباره شرایط استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در زمان ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا و کرونا، توضیح داد.

چرایی ابتلای کودکان به "پنوموکوک"

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمود خدابنده درباره وضعیت ابتلا به آنفلوآنزا در کودکان و علائم آن، گفت: باید توجه کرد که یکسری از کودکان های‌ریسک تلقی شده و اگر مبتلا شوند، علائم در آنها شدیدتر بوده و نیاز به توجه خاصی دارند. زیرا آنفلوآنزا علاوه بر اینکه خودش می‌تواند دچار پنومونی شود، ممکن است به صورت همزمان عفونت‌های باکتریال هم بر روی آن سوار شوند و وضعیت بیمار را بدتر کنند. این افراد های‌ریسک شامل افراد زیر پنج سال و به ویژه سن زیر دو سال، افرادی که بیماری‌های قلبی زمینه‌ای دارند، کسانی که از قبل بیماری‌های زمینه‌ای قلبی، ریوی و ... داشته یا به هر دلیل به یک بیماری نورولوژیک زمینه‌ای مبتلا هستند و ... است. این افراد بیشتر مستعدند که اگر به عفونت‌های آنفلوآنزا مبتلا شوند، وضعیت‌شان بدتر شود. در عین حال در بزرگسالان نیز افراد بالای ۵۰ سال جزو افراد های‌ریسک قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه افراد های‌ریسک در صورت ابتلا به آنفلوآنزا، گاهی نیاز به درمان‌های اختصاصی آنفلوآنزا دارند، افزود: بر این اساس برای این افراد داروهای خاص ضدویروس را شروع می‌کنیم و باید مراقبت کنیم که اگر عفونت‌های باکتریال هم بر روی بیماری این افراد سوار شد، در صورت نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی برایشان این درمان را هم آغاز کنیم.

علائم آنفلوآنزا

خدابنده ادامه داد: به طور کلی علائمی که در آنفلوآنزا می‌بینیم، تب ناگهانی است. به طوری که کودک وضعیت مناسبی داشته، ا