چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 350552

اگر می‌خواهید تغییرات شما ماندگار باشند، باید اعتقادات و باورهایتان را در آن مورد خاص تغییر دهید.

چرا اراده می‌کنیم ولی شکست می‌خوریم؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علی‌اصغر هنرمند در رشته‌توئیتی نوشت: «تا به حال شده برای انجام کاری «اراده کنید» اما بعد از مدتی شکست بخورید؟ مثلا ورزش‌کردن، کاهش وزن یا ترک سیگار؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید، باید بگویم که در آن تنها نیستید و اصلا «شکستِ اراده» کاملا طبیعی است!

تحقیقات متعدد نشان‌ داده هنگامی که در مقابل خواسته‌های خودمان مقاومت می‌کنیم، اراده به‌تنهایی کافی نیست و استفاده از آن فقط در کوتاه‌مدت جواب می‌دهد.

جان اورتبرگ، نویسنده کتاب «زندگی‌ای که همیشه می‌خواستید»، اراده را اینگونه تعریف می‌کند: «اراده یعنی تلاش برای انجام‌ندادن کاری که به‌شدت دلمان می‌خواهد انجام بدهیم!»

کنترل اراده حتی در موارد به‌ ظاهر ساده هم دشوار است: فقط کافی است تصورش را بکنید که در یک مهمانی، شیرینی محبوب‌تان جلوی شما است اما به خاطر هدف کاهش وزن نباید آن را بخورید… چند بار شده که در چنین وضعیتی در نهایت شیرینی را بلعیده‌اید؟

حتما می‌دانید که «اراده» مانند باتری است و در طول روز به‌تدریج ضعیف‌تر می‌شود ... اما راه حل چیست؟

کلید اصلی: تغییر باورهایمان

اگر می‌خواهید تغیرات شما ماندگار باشند، باید اعتقادات و باورهایتان را در آن مورد خاص تغییر دهید. برای مثال اگر در پس‌زمینه‌ ذهن‌مان این باشد که من ذاتا کم‌تحرکم، نتیجه‌اش این است که تلاش ما برای کاهش وزن موقتی و فقط مبتنی بر اراده خواهد بود. اما اگر خودتان را فردی پرتحرک و علاقمند به فعالیت بدنی تصور کنید، ذهنیت شما به‌تدریج به همان سمت اصلاح خواهد شد. به نظر عجیب می‌آید اما مشخص شده که اگر روی تغییر ذهنیت‌مان تلاش کنیم، به‌تدریج شاهد عوض‌شدن آن خواهیم بود.

در پایان سه نکته را فراموش نکنیم:

۱- اصلاح ذهنیت منفی یک‌شبه انجام نمی‌شود و باید آنقدر روی آن پافشاری کنیم تا در ناخودآگاهمان نهادینه شود.

۲- اراده همچنان در مسیر تغییر، نقش ایفا می‌کند و به‌ویژه در شروع فرآیند اهمیت دارد اما مهم این است که بدانیم به‌تنهایی کافی نیست و باید در کنار اصلاح ذهنیت‌ قرار بگیرد.

۳- برای تغییرات ماندگار لازم است سبک زندگی‌مان را هم اصلاح کنیم و احتمالا بسیاری از فرآیندها و عادت‌های فعلی‌مان به اصلاح نیاز دارند و با بازبینی آنها می‌توانیم به ثبات تغییرمان کمک کنیم.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha