رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران از کمبود داروساز بالینی در بیمارستان‌های کشور خبر داد و گفت: توسعه داروسازی بالینی به ارتقای نظام سلامت کمک می‌کند.

کمبود داروساز بالینی در بیمارستان‌ها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از انجمن داروسازی بالینی ایران، جمشید سلام‌زاده، رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران، با اشاره به برگزاری دوازدهمین کنگره بین‌المللی داروسازی بالینی ایران در روزهای 17 لغایت 19 خرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی تهران، اظهار کرد: این رویداد با شعار «داروساز، دانش، مهارت و تعهد» و با حضور استادان برجسته داروسازی بالینی و پزشکی کشور به صورت حضوری برگزار می‌شود و علاوه بر سخنرانی‌های عمومی و کاربردی، پنل‌ها و کارگاه‌های تخصصی نیز برگزار خواهد شد تا علاقه‌مندان بتوانند حداکثر استفاده از مباحث را داشته باشند و سعی بر آن است که مطالب کاملا کاربردی، بر اساس مطالب و مسائل مرتبط با داروسازان در داروخانه‌ها، منطبق بر نیازهای نظام سلامت و در چارچوب فرمولری و دارونامه رسمی کشور همراه با معرفی جدیدترین توصیه‌ها و راهنماهای درمانی باشد.

رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی با بیان اینکه داروسازی بالینی به شکل و مفهوم یک رشته مستقل تخصصی داروسازی در کشور ما از یک سابقه تقریبا 30‌ساله برخوردار است، گفت: در این 30 سال، اگرچه این رشته تخصصی داروسازی با فراز و نشیب‌هایی مواجه بوده و چالش‌های متعدد و مکرری را در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی و اجرائی طی کرده است، ولی به برکت انگیزه مقدس و پشتکار قوی پیش‌کسوتان این رشته در کشور از یک سو و نیازهای شناخته‌شده نظام سلامت در حوزه ارتقای خدمات مشاوره‌ای و بالینی داروسازی و مراقبت‌های دارویی با هدف تجویز و مصرف منطقی داروها از سوی دیگر، زمینه بسیار مناسبی را برای حضور قوی و پررنگ این رشته و متخصصان آن در عرصه‌های آموزش، پژوهش و خدمات دارودرمانی فراهم کرده است.

وی افزود: با توجه به بیش از 155 هزار تخت بیمارستانی فعال در کشور که قریب به 110 هزار عدد از آنها مربوط به بخش دولتی است، ما حتی در بیمارستان‌های دانشگاهی هنوز از تعداد استاندارد داروساز بالینی فاصله درخور توجهی داریم. امید داریم که مسئولان محترم نظام درمان و دارویی کشور در وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر، نگرش و اراده لازم برای ایجاد فضا و شرایط مناسب برای حضور فعال و نقش مؤثر داروسازان بالینی در تیم مراقبت از بیمار در بخش بستری و سرپایی را حمایت و نهادینه کنند.

سلام‌زاده ادامه داد: قطعا ما در جایگاه ایدئال برای این رشته و خدمات قابل ارائه توسط متخصصان داروساز بالینی قرار نداریم و هنوز خدماتی هستند که باید تعریف و استانداردهای مربوطه تدوین شود. همچنین تعرفه‌های خدمات نیز باید تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر قرار گیرد تا حداکثر بهره‌مندی از مزایای حضور این متخصصان در تیم درمان حاصل شود. جایگاه‌های بالقوه‌ای به‌جز بخش‌های بالینی بیمارستانی ازجمله صنایع داروسازی، حوزه‌های مدیریت کلان دارویی، مراکز تحقیقات بالینی و... نیز هستند که باید بسترسازی مناسب برای حضور داروسازان بالینی در آنها انجام شود و تعریف جایگاه‌ها و پست‌های استخدامی باید در دستور کار نظام سلامت کشور قرار گیرد.

وی بیان کرد: متأسفانه چالش‌های ناشی از این خلأ جایگاه، به‌ویژه در دانشگاه‌های فاقد دانشکده داروسازی و نیز مراکز درمانی مستقر در شهرهای غیردانشگاهی، به مراتب آزاررسان‌تر بوده که بعضا به بی‌انگیزگی در دانش‌آموختگان این رشته و هدررفت منابع محدود موجود در بهره‌مندی مناسب از این عزیزان منجر می‌شود.

رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران گفت: با نگاهی به کشورهای توسعه‌یافته متوجه می‌شویم که ایجاد زمینه مناسب برای حضور داروسازان بالینی در مراکز بیمارستانی و نیز ارائه خدمات سرپایی مراقبت دارویی توسط ایشان، تا چه حد می‌تواند در ارتقای خدمات دارویی منجر به منطقی‌شدن تجویز و مصرف داروها، کاهش هزینه‌های دارویی بیماران، افزایش اثربخشی رژیم‌های دارویی، کاهش عوارض و تداخلات دارویی، افزایش رضایتمندی بیماران و در نهایت بهبود کیفیت زندگی بیماران مؤثر باشد. قطعا در کشور ما نیز این پتانسیل به میزانی انکارنشدنی وجود دارد و به‌ویژه با توجه به محدودیت منابع در حوزه سلامت و لزوم استفاده بهینه از این منابع محدود، توجه به جایگاه و نقش خدمات بالینی داروسازان در کلیه سطوح نظام سلامت اجتناب‌ناپذیر است. داروسازان بالینی پیشرو این خدمات بوده و آماده توسعه و عرضه این خدمات و بازتعریف نقش داروساز در عرصه‌های ارائه مراقبت‌های دارویی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha