انستیتو پاستور ایران در برنامه مهارت آزمایی که با هدف بررسی و ارزیابی توانایی آزمایشگاه‌های مرجع کشورها در تشخیص و شناسایی آبله میمونی توسط آزمایشگاه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی در آلمان برگزار شد، درجه عالی را کسب کرد.

کسب درجه عالی انستیتو پاستور ایران در تشخیص آبله میمونی

به گزارش سلامت نویز به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آزمایشگاه تیم پاسخ سریع بیماری‌های عفونی انستیتو پاستور ایران مسئولیت راه‌اندازی و پایش ۱۴ آزمایشگاه قطب انجام دهنده آزمایش غربالگری ویروس‌های خانواده اورتوپاکس را برعهده دارد و سازمان بهداشت جهانی، با ارزیابی و تایید توانایی‌های این آزمایشگاه در تشخیص موارد آبله میمونی، اطمینان لازم را به کشور در کیفیت عملکرد این آزمایشگاه داده است.

در این راستا، آزمایشگاه تیم پاسخ سریع بیماری های عفونی انستیتو پاستور ایران، به عنوان یکی از آزمایشگاه‌های برتر در این حوزه، توانست در برنامه مهارت آزمایی سال ۲۰۲۳ با کسب درجه عالی (صحت ۱۰۰ درصد) کیفیت و اعتبار خود را در سطح جهانی نشان دهد.

تیم پاسخ سریع بیماری‌های عفونی انستیتو پاستور ایران در سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شده است و هدف از تشکیل این تیم، ایجاد قابلیت تشخیص سریع طغیان بیماری‌های عفونی و نوع بیماری ناشناخته میکروبی در کمتر از ۴۸ ساعت بوده است. این گروه در بیش از ۱۵ سال گذشته در شناسایی و پاسخ سریع به چندین طغیان بیماری‌های باکتریایی و ویروسی، از جمله پاندمی کرونا و آبله میمونی، مشارکت فعال و جدی داشته است و از ارکان مهم نظام سلامت کشور بوده است.

این تیم در جهت عمل به برنامه مراقبت سندرومیک بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت نیز آمادگی لازم را فراهم کرده است.

در حال حاضر امکان بررسی چند عاملی بیماری‌های ویروسی تنفسی، گوارشی، تب و راش عفونی و برخی بیماری‌های دیگر در کنار آمادگی لازم برای تشخیص مولکولی بیماری‌های نوپدید و بازپدید از جمله ویژگی‌های آزمایشگاه تیم پاسخ سریع بیماری‌های عفونی انستیتو پاستور ایران است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha