مشکلات پوستی از جمله چربی بیش از حد و غیر طبیعی، آکنه، خشکی و حساسیت ممکن است نشانه عدم تعادل در سطوح هورمونی باشد و شناسایی علت اصلی این مشکلات پوستی گام مهمی در جهت درمان شما است.

تشخیص عدم تعادل هورمونی در زنان از روی پوست

به گزارش سلامت نیوز به نقل از drzenovia، هورمون ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد موجود در سیستم غدد درون ریز تولید می شوند و به عنوان پیام رسان عمل می کنند.

این مولکول ها سیگنال های خاصی را از یک سلول به سلول دیگر منتقل می کنند. هورمون ها مسئول تنظیم فرآیندهای بدن از جمله اشتها، چرخه خواب، متابولیسم، ضربان قلب، خلق و خو و استرس هستند.

اگرچه هورمون‌ها قرار است مانند بسیاری از فرآیندهای داخل بدن در تعادل باشند، اما اغلب با عدم تعادل روبرو می شوند که می‌تواند تأثیر عمیقی بر پوست داشته باشد.

4 نشانه پوستی عدم تعادل هورمونی در زنان

شایع ترین نشانه های پوستی عدم تعادل هورمونی شامل چربی پوست، آکنه، خشکی و پوست حساس و تحت استرس است.

آکنه و چربی غیرطبیعی پوست

همه ما با جوش و آکنه روبرو شده ایم. از خفیف تا شدید جوش های روی پوست می تواند ناشی از نوسانات هورمونی باشد.

پوست ما غدد چربی زیادی دارد که ماده ای مومی و روغنی به نام سبوم ترشح می کند. سبوم و روغن برای سلامت پوست ضروری هستند. با این حال، سطوح بالای هورمون های آندروژن، مانند تستوسترون، می تواند باعث تولید بیش از حد این ماده شود و محیطی را برای رشد بیش از حد باکتری ها، بروز التهاب و آکنه ایجاد کند.

هنگام درمان آکنه هورمونی، استفاده از یک رویکرد بالینی چند جانبه از جمله اصلاح موضعی، خوراکی و شیوه زندگی مهم است. از نظر موضعی، مواد موثره مانند بنزوئیل پراکسید، سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و رتینول می توانند به افزایش گردش سلولی و کاهش باکتری ها و التهاب کمک کنند.

جوش

خشکی پوست

خشکی پوست معمولاً زمانی ایجاد می شود که آب و هوا سردتر و خشک تر می شود؛ با این حال، افزایش لکه های خشک و پوسته پوسته شدن پوست نیز می تواند نتیجه مستقیم عدم تعادل هورمونی باشد.

فراموش نکنید که استروژن در بدن زنان با قوی و هیدراته نگه داشتن سد پوست مرتبط است؛ بنابراین کاهش سطح استروژن می تواند باعث زبری، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود.

خشکی پوست

حساس شدن پوست

هورمون ها می توانند بر سطوح حساسیت پوست به خصوص در شروع چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند که به دلیل نوسانات استروژن در طول چرخه ماهانه و قاعدگی است. هنگامی که بدن استروژن کمتری تولید می کند، به دلیل تأثیر استروژن بر فرآیندهای حسی در مغز، پوست شما حساس تر می شود.

پوست حساس

پوست تحت استرس

پوست یک به سرعت استرس را احساس می کند، به این معنی که پوست ما هنگامی که سطح استرس در بدن ما بالا است سیگنال می دهد. استرس بیش از حد می تواند تعادل ظریف هورمون های ما را مختل کند و باعث شود سطوح بالاتری از کورتیزول ترشح کنیم. اگر سیستم ایمنی مختل شود، می تواند منجر به تشدید بیماری های التهابی پوست از جمله اگزما، پسوریازیس یا آکنه شود.

پسوریازیس

چگونه به طور طبیعی هورمون ها را متعادل کنید؟

راه های طبیعی برای تعادل هورمون ها عبارتند از:

  • پیروی از یک رژیم غذایی سالم
  • کاهش استرس و کنترل آن
  • داشتن خواب کافی و منظم
  • ورزش منظم و یا داشتن فعالیت بدنی کافی

حتماً هر گونه تغییر در پوست خود را با پزشک عمومی یا متخصص پوست و هرگونه ناهنجاری و تغییر غیرعادی در چرخه قاعدگی را با متخصص زنان در میان بگذارید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha