خدمات روانشناسی و مشاوره به خدماتی لوکس و قابل استفاده توسط بخش کوچکی از جامعه تبدیل شده است؛ به طوری که 70 درصد افراد نیازمند به این خدمات، توان مراجعه به چنین مراکزی را ندارند؛ این در حالی است که تنها بیمه سلامت اکنون این خدمات را تحت پوشش قرار داده است.

خدمات روان‌شناسی گران است؛ همه بیمه‌های پایه وارد گود شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس: روان و سلامت روان یکی از مهمترین مولفه‌های تاثیر گذار در سلامت عمومی مردم است. روان آرام، جسم سالم را به دنبال دارد و برآیند این دو، داشتن جسمی سرشار از سلامتی و آرامش است.در این میان، خدمات روانشناسی جزء خدمات لوکس و گران قیمت است؛ به طوری که برخی روانشناسان و مشاوران هزینه‌های میلیونی برای یک جلسه مشاوره از مراجعه کنندگان طلب می‌کنند.

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نیز نرخ خدمات مشاوره و روانشناسی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد را ۲۳۰ هزار و برای دارندگان مدرک دکتری ۲۷۰ هزار تومان تعیین کرده است.

اما رعایت دریافت این نرخ‌ها توسط روانشناسان و مشاوران تنها توسط تعداد معدودی انجام می شود. همین بالا بودن هزینه های درمان روانشناسی باعث شده که بسیاری از مردم که نیازمند خدمات روانشناسی هستند قید درمان را بزنند و با شرایط نامناسب روحی و روانی روزگار بگذرانند و این بی توجهی اجباری سبب ساز بروز مشکلات و بعضا درگیری های بین فردی در جامعه یا خانواده می‌شود. در این راستا تحت پوشش قرار گرفتن خدمات روانشناسی سالیان سال است که مطالبه قاطبه جامعه بوده است.

به همین منظور بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تحت پوشش بیمه‌قرار گرفتن تعرفه خدمات روانشناسی خبر داد.

استاندار جهانی این است که هر ۵۰ خانواده یک روانشناس داشته باشند که به آنها خدمات مشاوره‌ای بدهد.در حال حاضر ۵۷ هزار روانشناس عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هستند و ۱۵۰ هزار دانشجوی روانشناسی در کشور در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند که اگر همه آن ها هم در نهایت به این حوزه ورود کنند، این تعداد دوبرابر استاندارد جهانی خواهد بود.

۷۰ درصد ایرانیان توان مراجعه به روانشناس ندارد/20 درصد جامعه ایران دچار مشکلات روان هستند

به گفته علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره حدود ۲۰ درصد جامعه ایران دچار مشکلات روان هستند و حدود ۷۰ درصد مردم توان مراجعه به مراکز روانشناسی و مشاوره را ندارند؛ ضمن اینکه درصد زیادی از افراد که به متخصصان مختلف پزشکی مراجعه می‌کنند مشکلات روان دارند.

نیمی از مردم ایران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

تحت پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی و مشاوره توسط بیمه‌های پایه انتظار و درخواست چندین دهه‌ای مردم بوده است اما این بیمه‌ها تاکنون از پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی سرباز زدند.از جمله این بیمه‌ها تامین اجتماعی است که نیمی از افراد جامعه تحت پوشش این بیمه پایه قرار دارند؛ به طوری که اکنون ۴۷ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۲۴۵ نفر از جامعه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

حدود 20 درصد جامعه ایران دچار مشکلات روان هستند و حدود 70 درصد مردم توان مراجعه به مراکز روانشناسی و مشاوره را ندارند

محمدمهدی ناصحی،مدیر عامل سازمان بیمه سلامت، در خصوص پوشش تعرفه خدمات روانشناسی توسط بیمه‌ها، گفت: تاکنون این خدمات تحت پوشش بیمه نبوده است اما اکنون باید تمام بیمه ها این خدمات را پوشش دهند ولی فعلا این اقدام در سامانه‌های بیمه سلامت وارد شده است.

جزئیات پوشش بیمه‌ای خدمات روانشناسی

وی افزود: خدمات روانشناسی شامل مشاوره روانشناسی و ویزیت مربوط به روانشناسی می‌شود. این خدمات گستردگی خاصی دارد. روانشناسی فردی، گروهی و خانواده اهم موضوعات مهم خدمات روان‌درمانی است که با تعرفه‌های اعلام شده از سوی شورای عالی بیمه تحت پوشش بیمه سلامت است.

بیماران تحت پوشش بیمه سلامت تنها بهره مندان از بیمه خدمات روانشناسی

مدیر عامل بیمه سلامت تاکید کرد: در مورد روانشناسی فردی مطمئنا مباحث مختلف تحلیلی و شناختی در این گروه تفسیم بندی شده و روان درمانی آنها بسته به ساعاتی که وقت گذاشته می‌شود تعرفه دارد که ابلاغ شده است‌ و بیماران تحت پوشش بیمه سلامت می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. هنوز بقیه بیمه‌ها وارد این خدمت نشدند.

ناصحی درباره مراکز آماده ارائه خدمات روانشناسی با پوشش بیمه، اظهار کرد: این خدمات در تمام مراکز طرف قرارداد ارائه می‌شود که در مورد خدمت روانشناسی که سرپایی است، ۷۰ درصد تعرفه مراکز دولتی در سایر مراکز هم پرداخت می‌شود.

به هر حال، برای اینکه همه آحاد جامعه که نیازمند خدمات روانشناسی و مشاوره هستند بتوانند بدون دغدغه از این خدمات مهم بهره مند شوند و بار سنگین هزینه‌های آن را متحمل نشوند پوشش قرار دادن هزینه‌های این خدمات توسط همه بیمه‌های پایه و به تبع آن بیمه‌های تکمیلی است؛ در نتیجه لازم است وزارت بهداشت با حساسیت بیشتری بیمه‌های پایه مختلف را ملزم به تحت پوشش قرار دادن این خدمات کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha