شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲

جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای با اشاره به امدادرسانی به 1339 نفر در هفته گذشته، از افزایش انجام عملیات امدادی در ماه دوم پاییز خبر داد.

امدادرسانی به 1339 نفر در هفته گذشته

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، از ۶ تا ۱۲ آبان ۱۴۰۲، در سطح کشور ۷۰۱ مورد عملیات و خدمات امداد و نجات به ثبت رسیده است که نسبت هفته ماقبل خود رشد ۱۷ درصدی پیدا کرده است. بر پایه اطلاعات ثبت شده طی هفته گذشته با حضور نجاتگران جمعیت هلال احمر به ۱۳۳۹ نفر خدمات لازم امداد و نجات ارائه شد، ۳۲۸ مصدوم و بیمار در سوانح مختلف به مراکز درمانی انتقال و ۲۳۹ مصدوم و بیمار در محل حادثه خدمات درمانی پیش‌بیمارستانی را دریافت کردند. طی این مدت، ۵۳۵ نفر آسیب‌دیده و در راه مانده اسکان اضطراری یافتند. بیشترین عملیات امداد و نجات در استان‌های اصفهان، مازندران و فارس با انجام به ترتیب، ۶۶، ۴۹ و ۳۶ عملیات بوده است.

طی هفته گذشته ۴۲۷ مورد عملیات امداد و نجات در سوانح جاده‌ای در محورهای برون‌شهری کشور توسط نجاتگران جمعیت هلال‌احمر به انجام رسیده است که منجر به انتقال ۲۴۴ مصدوم به مراکز درمانی، درمان ۷۸ مصدوم در محل حادثه و رهاسازی ۷۵ مصدوم محبوس شده در خودرو طی ۷۴ عملیات نجات فنی شده است. انجام عملیات امداد و نجات در سوانح جاده‌ای در محورهای برون‌شهری کشور، نسبت به هفته گذشته، ۲۱ درصد رشد داشته است. بیشترین عملیات امداد و نجات در استان‌های اصفهان با انجام ۴۶ عملیات، مازندران با انجام ۳۱ عملیات و آذربایجان شرقی و گلستان هر کدام با انجام ۲۹ عملیات بوده است.

از ۶ تا ۱۲ آبان‌ماه ،۱۴۰۲ در ارتفاعات کوهستانی و مناطق جنگلی ۲۱ استان کشور، ۴۴ مورد عملیات امدادونجات توسط نجاتگران جمعیت هلال‌احمر به انجام رسیده است که طی این مدت زمان، ۵۲ نفر نجات یافته و به مناطق امن انتقال، ۱۳ نفر از مصدومین به مراکز درمانی انتقال و ۴ نفر در محل حادثه درمان شدند. انجام عملیات امدادی در ارتفاعات کوهستانی و مناطق جنگلی نسبت به هفته گذشته، ۱۶ درصد رشد داشته است. بیشترین عملیات امدادونجات در استان‌ فارس با انجام ۸ عملیات، تهران با انجام ۴ عملیات و البرز و کهگیلویه و بویراحمد هر کدام با انجام ۳ عملیات، بوده است.

طی هفته گذشته به دلیل شدت بارش‌ها و طغیان رودخانه‌ها طی ۸ عملیات امداد و نجات در ۶ شهرستان، (۵ استان سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و همدان) و در ۱۷ منطقه عملیاتی به ۲۳۵ نفر خدمات لازم امدادی ارائه شد و ۷۱ نفر اسکان اضطراری پیدا کردند. همچنین طی این مدت با استفاده از ۹ دستگاه موتورپمپ و لجنکش آب از ۱۶ واحد مسکونی تخلیه شده است. بیشترین امدادرسانی در استان‎های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و همدان با امدادرسانی به ترتیب به ۷۵، ۷۴ و ۶۴ بوده است.

طی هفته گذشته ۵ زمین لرزه ۴ ریشتر و بیشتر، در ۳ استان خراسان جنوبی (شوسف و سربیشه)، کرمانشاه (سومار) و خوزستان (بهبهان) به وقوع پیوست که زمین لرزه‎‌های فوق صدمات جانی و خسارات مالی در پی نداشته‌اند؛ اما به دلیل وقوع زمین لرزه‌های مکرر در شهرستان نهبندان ( بخش شوسف) در ۱۶ روستا متاثر بخش شوسف با برپایی ۹۰ دستگاه چادر امدادی، ۴۳۵ نفر اسکان اضطراری یافتند.

شهروندان توجه داشته باشند که در ایام پاییز از سفر به مناطق صعب العبور و ناشناخته کوهستانی و جنگلی و سفرهای فردی و تک‌نفره پرهیز کنند. قبل از انجام سفر، بهتر است که به اخبار هواشناسی توجه کنند و در صورت احتمال بروز سیل و آبگرفتگی، از اطراق در حاشیه رودخانه‌ها بپرهیزند. قرار گرفتن در نقاط امن و بلند و توجه به هشدارهای امدادگران محلی در زمان بروز سیل و آبگرفتگی، توصیه می‎‌شود.

هموطنان در صورت بروز هرگونه حادثه در مناطق جنگلی، کوهستانی و جاده‌ای می‌توانند با شماره ۱۱۲ هلال احمر تماس بگیرند. امدادگران هلال‌احمر به‌صورت ۲۴ ساعته آماده خدمات‌رسانی به هموطنان هستند؛ همچنین برای دریافت آموزش‌های اولیه درباره امدادرسانی در حوادث، با مراجعه به سایت آموزش جمعیت هلال‌احمر khadem.ir نکات و موارد لازم را فراگیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha