چهارشنبه ۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲

در حالی وزیر راه و شهرسازی آمار مستاجران را یک چهارم جمعیت کل کشور عنوان کرد که فرودین ماه امسال، یک عضو کمیسیون عمران مجلس، تعداد مستأجران را ۵۱ درصد جمعیت کشور اعلام کرد.

نصف مستاجران در آمارهای وزیر گم شدند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رکنا، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز سه شنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ با بیان اینکه یک چهارم جمعیت کشور مستأجر هستند، گفت: طبق آمار بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ۱.۵ درصد کاهش داشت و رشد معاملات مسکن نیز حدود ۳ تا ۴ درصد افزایش یافت. اینها نوید خوبی در بخش مسکن است اما همچنان سهم اجاره در سبد خانوار بالاست که باید تلاش کنیم تا با تولید و عرضه مسکن این سهم را در سبد خانوار کم کنیم.

در حالی وزیر راه و شهرسازی از آمار 25 درصدی مستاجران در کشور خبر داده است که مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس روز یکشنبه 20 فروردین ماه 1402 درخصوص وضعیت مستاجران گفت: به طور متوسط در کشورمان 51 درصد جمعیت مستاجر هستند.

وی با اشاره به جمعیت مستاجران در کشورمان اظهار داشت: براساس آخرین گزارش‌ ها و سرشماری سال 1395 تعداد مستاجران در کشور 6.5 میلیون خانوار است که البته قاعدتا به این شکل است که در شهرهای بزرگ این آمار بالاتر می‌ رود و گفته می‌ شود بیش از 53 درصد از جمعیت تهران مستاجر هستند و در شهرهای کوچک‌ تر جمعیت مستاجران نرخ کمتری دارند اما به طور متوسط در کشورمان 51 درصد جمعیت مستاجر هستند.

گفتنی است پدیده اختلاف آمار بین نهادها و سازمان های مختلف از معضلات همیشگی کشور بوده است. هر سازمان و نهادی آمار متفاوتی را اعلام می کند که نه تنها با دیگر سازمان ها متفاوت است بلکه با واقعیت و زندگی مردم نیز فاصله بسیار دارد. مساله ای که حتی در سطح برنامه ریزی های کلان نیز تاثیر منفی به همراه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha