سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با جمع‌آوری چرخ دستی‌ها از سطح شهر، طرح پایش تفکیک پسماند را به کمک خودروهای وانت‌بار در سطح مناطق مختلف اجرایی کرده است، خودروهای سازمان طبق برنامه از پیش اعلام شده در سطح شهر حضور پیدا می‌کنند و پسماندهای قابل بازیافت شهروندان را تحویل می‌گیرند.

طرح تفکیک پسماند در کلان‌شهر کرج به کمک خودروهای وانت‌بار

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار، چندی پیش به دستور دستگاه قضائی جمع‌آوری چرخ دستی‌ها در سطح شهر کرج به صورت جدی پیگیری شد و این مهم در مناطق مختلف به اجرا در آمد. در این میان شاهد جمع‌آوری چرخ دستی‌ها در سطح مناطق ده‌گانه کرج بودیم به نحوی که تأیید و رضایت شهروندان را نیز به دنبال داشت.


مرضیه بهاری، یکی از شهروندان کرجی می‌گوید: پیش از این حضور چرخ دستی‌ها فضای بصری شهر را خدشه دار کرده بود و شهر در مسیر ایده‌آل قرار نداشت. وی ادامه می‌دهد: همیشه در ذهنم سوال داشتم که چرا باید چرخ دستی‌ها با ظاهری نامناسب در سطح شهر جولان دهند و از پسماند شهروندان درآمدهای آن‌چنانی داشته باشند، از طرفی انتشار یک عکس از فعالیت این گروه چهره شهر و استان ما را در مجامع ملی دچار خدشه می‌کند.


جلوگیری از زباله‌گردی و تردد چرخ دستی‌های غیرمجاز در سطح شهر


محمدرضا خسروی، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در این خصوص به خبرنگار ایمنا گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در نظر دارد با هدف تغییر رویکرد جمع‌آوری پسماندهای با ارزش و جلوگیری از فعالیت چرخ دستی‌ها، زباله‌گردها و مراکز تفکیک زباله از شهروندان فهیم و دوستدار محیط زیست کمک بگیرد. وی با اشاره به ضرورت همکاری شهروندان در اجرای طرح تفکیک از مبدا، اضافه کرد: همکاری شهروندان و تفکیک پسماند از در منازل و تحویل زباله‌های تفکیک شده به عوامل سازمان پسماند، کمک زیادی به جلوگیری از زباله‌گردی و تردد چرخ دستی‌های غیرمجاز در سطح شهر می‌کند.


رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج تصریح کرد: به منظور نظارت بیشتر، کنترل عوامل غیرمجاز و کودکان کار و ساماندهی چرخ‌دستی‌ها با بررسی طرح‌ها و راهکارهای مختلف، مدل جدید چرخ دستی‌ها و پوشش عوامل تفکیک همچون پاکبان‌های مناطق طراحی و به پیمانکاران مربوطه ابلاغ شد تا از این پس با استفاده از آن‌ها عوامل تفکیک مجاز در سطح شهر قابل شناسایی باشد.


خسروی تصریح کرد: انتظار داریم هریک از شهروندان در صورت مشاهده موارد فوق از طریق یکی از راه‌های ارتباطی سازمان مدیریت پسماند از جمله سامانه ۱۳۷، شماره تماس ۰۲۶-۳۲۸۰۱۰۸۲ یا pasmand.karaj@gmail.com موضوع را اطلاع‌رسانی کنند.ده‌ها نفر به قصد جمع‌آوری اشیای کارتنی، کاغذی و پلاستیکی قابل بازیافت در سطح شهر پرسه می‌زنند و سطل‌های زباله را وارونه می‌کنند تا زباله‌های داخل آن را خارج کنند و به نان و نوایی برسند، غافل از اینکه این اقدام زنگ خطر آلودگی محیط و بیمار شدن فرد را به صدا در می‌آورد.


حالا سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج پای کار آمده است تا پس از جمع‌آوری چرخ‌دستی‌ها، زباله‌های قابل بازیافت را از در منازل جمع‌آوری کند، این امر علاوه بر کمک به محیط زیست، حفظ سلامت افراد جامعه و زیباسازی فضای بصری شهر به ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا نیز کمک شایانی خواهد داشت.


چرخ دستی‌ها با دستور قضائی جمع‌آوری شد


وهاب کاتبی، معاون فنی اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در حاشیه اجرای طرح تفکیک پسماند در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه به دستور قضائی چرخ دستی‌های سطح کلان‌شهر کرج جمع‌آوری شد، تاکید کرد: در این طرح وانت‌بارها جایگزین چرخ‌دستی‌ها می‌شود و با در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی پسماندهای قابل تفکیک را از شهروندان دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه در قالب این طرح وانت بارها در سطح مناطق گشت زنی خواهند داشت، اظهار کرد: این طرح در چهار پهنه کلان‌شهر به تفکیک مناطق اجرایی خواهد شد و در راستای فرهنگ‌سازی تفکیک زباله (خانه بازیافت) نیز راه‌اندازی شده است. نخستین خانه بازیافت کرج در خیابان شهیدبهشتی نبش تالار شهیدان نژاد فلاح نصب شده است و سه کانکس دیگر نیز تا پایان سال جاری نصب خواهد شد.


معاون فنی اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با تاکید بر اینکه طبق برنامه‌ریزی پیش‌بینی شده تعداد خانه‌های بازیافت تا پایان سال آینده به ۳۰ عدد خواهد رسید، تاکید کرد: خواهشمندیم تفکیک زباله از مبدا توسط شهروندان آغاز شود تا ضمن حفاظت از محیط زیست به بازیافت پسماند نیز کمک کند، شهروندانی که این موارد را رعایت کنند مشمول بسته تشویقی خواهند شد. مقرر شده است در قالب این طرح وانت‌بارها در ساعات مشخص به مناطق مختلف کرج سر بزنند و زباله‌های قابل بازیافت شهروندان را از در منازلشان تحویل بگیرند و برای بازیافت به سکوهای از پیش تعبیه شده و فعال منتقل کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha