عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: کنترل فشار خون از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند و اصلاح سبک زندگی مهمترین راه پیشگیری از فشار خون می باشد.

چه زمانی برای کنترل فشار خون باید دارو بخورید؟

دکتر نغمه ضیایی گفت: شایعترین علت مرگ و میر در جهان بیماریهای قلب و عروقی می باشد و شایعترین و تاثیر گذارترین عامل مستعد کننده برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ ناشی از آن، بالا بودن فشار خون بوده که اغلب بدون علامت بوده و به همین دلیل به آن قاتل خاموش می گویند.

دکتر نغمه ضیایی متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: مطالعات نشان داده از هر 5 نفر مبتلا به پرفشاری خون که نیازمند دریافت دارو هستند، یک نفر می داند که فشارخون بالا دارد و یا درمان درست می گیرد.

وی ادامه داد: پیشگیری و درمان پرفشاری‌ خون در بیمارانی که بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا مشکل کلیوی دارند می تواند عوارض جدی آنها مانند نارسایی کلیه، سکته های قلبی و مغزی و مشکلات چشمی را بطور قابل توجهی کاهش دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه چه زمانی غربالگری لازم می باشد، اظهار داشت: فشارخون در افراد بالای 18 سالِ بدون بیماری زمینه‌ای باید حداقل سالی یکبار اندازگیری شود ولی در افرادی که بیماری هایی مانند دیابت دارند باید در هر ویزیت فشار بیمار اندازه‌گیری شود و فشارخون های کمتر یا مساوی ۱۲۰ میلی متر جیوه بر روی ۸۰ میلی متر جیوه، طبیعی درنظر گرفته می‌شود.

دکتر ضیایی افزود: در صورتی که میانگین فشارخون های فرد در چند نوبت اندازه گیری آن در مطب پزشک و منزل، بین 139 تا 130 بر 89 تا 80 باشد، بیمار در مرحله‌ی یک و اگر بین 140 تا 159 بر 90 تا 99 باشد، در مرحله‌ی دو پرفشاری خون قرار می‌گیرد که در صورت عدم درمان مناسب به سمت فشار خون های بالاتر خواهد رفت که منجر به بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی، مغزی، چشمی، کلیوی و... می شود.

عضو هیات علمی تصریح کرد: در همه افرادی که در مرحله یک و بالاتر پرفشاری خون قرار دارند، توصیه به اصلاح سبک زندگی می‌شود که شامل انجام ورزش، کاهش وزن و نمک دریافتی و قطع سیگار می‌شود. همچنین در همه افرادی که در مرحله‌ی دو و بالاتر قرار دارند باید داروهای کاهنده فشار خون شروع شود اما برای شروع دارو در مرحله‌ی یک بر اساس بیماری های زمینه‌ای فرد تصمیم‌گیری می‌شود.

فلوشیپ نارسایی قلب و پیوند دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: فشار خون های خفیف ممکن است با رژیم غذایی، ورزش مناسب و اصلاح استرس ها کنترل شود ولی در صورت عدم موفقیت باید دارو مصرف شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha