رسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا اغلب با شیوع بیماری‌های تنفسی همراه است و هوای سرد همچنین یک محرک شایع برای بیماری آسم به شمار می‌رود. زمستان برای بسیاری از افرادی که به آسم مبتلا هستند می‌تواند به‌صورت بالقوه، یک فصل خطرناک از سال باشد.

آیا هوای سرد می‌تواند باعث بروز حمله آسم شود؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، برای درک بهتر محرک‌هایی که به حمله آسم منجر می‌شوند، لوله‌های برونش (نایژه‌ها) که هوا را به ریه‌ها می‌رسانند را مانند شاخه‌های روی یک درخت تصور کنید. این مجراهای هوایی در افرادی که آسم دارند همیشه ملتهب هستند. این التهاب باعث باریک شدن مجاری هوایی می‌شود و رسیدن اکسیژن به ریه‌ها را مختل می‌کند. به همین دلیل است که معمولاً افراد مبتلا به بیماری آسم حتی اگر بیماری‌شان عود هم نکند، تنفس سخت‌تری نسبت به دیگران دارند.

تغییرات آب و هوا و نوسانات دما نیز باعث التهاب بیشتر مجاری هوایی و تشدید علائم آسم می‌شود. برای افراد مبتلا به این بیماری، تأثیر هوای سرد بر تنفس می‌تواند قابل توجه و چشمگیر باشد.

اگر بیماری آسم شما شدید است، هوای سرد می‌تواند یک عامل محرک قوی محسوب شود و اگر در معرض هوای سرد قرار بگیرید، خطر حمله آسم می‌تواند به مراتب یک عامل تهدیدکننده جدی قلمداد شود. در هوای سرد اگر علائم آسم بدتر شود، باید به فکر مراقبت‌های پزشکی باشید.

در فصل زمستان برای جلوگیری از بروز حمله آسمی چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

به گزارش سایت تخصصی آسم و آلرژی، پزشکان تاکید می کنند افرادی که سابقه حملات آسم دارند در روزهای سرد، دهان و بینی خود را با یک پارچه یا شال گردن بپوشانند تا هوا قبل از ورود به دهان و ریه ها گرم شود.

همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از تشدید علائم آسم، با مشاهده اولین نشانه‌های حمله آسمی از یک داروی استنشاقی مانند آلبوتِرول استفاده کنید.

در هوای خیلی سرد تا جایی که می‌توانید در خانه بمانید. تنفس هوای گرم‌تر به باز شدن مجراهای هوایی شما کمک می‌کند. البته مطمئن شوید در مکانی که هستید هم هیچ گونه منبع محرک آسم یا عامل بروز واکنش آلرژیک وجود نداشته باشد.

همچنین اگر در اغلب روزهایی که هوا سردتر از معمول می‌شود، علائم تشدید یا بروز آسم را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود در مورد دریافت یک برنامه درمانی طولانی‌مدت مشورت کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha