پنجشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۱
کد خبر: 366754

متعادل کردن میزان مصرف شیرینی با یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و فعالیت بدنی منظم، کلید حفظ یک سبک زندگی سالم است.

 بعد از شام دسر نخورید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنلی مای هلث، افراط در خوردن شیرینی و دسر بعد از شام بسیار رایج است، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که وقتی دسر خود را بعد از شام میل می کنید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟ در حالی که لذت بردن از دسر در حد اعتدال می تواند لذت بخش باشد، ضروری است که از اثرات بالقوه آن بر سلامت خود آگاه بشوید.

وقتی بعد از شام دسر می خورید چه اتفاقی می افتد؟

موارد زیر را هر زمانی که خواستید بعد از شام دسر بخورید به خاطر بسپارید:

1. قند خون شما افزایش پیدا می کند

مصرف دسرها، به ویژه دسرهایی که دارای قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات بالایی هستند، می تواند منجر به افزایش سریع سطح قند خون شود. در نتیجه باعث می شود که پانکراس انسولین ترشح کند تا گلوکز افزایش یافته در جریان خون را تنظیم کند. با گذشت زمان، افزایش مکرر قند خون ممکن است به مقاومت به انسولین منجر شود که پیش زمینه ای برای ابتلا به شرایطی مانند دیابت نوع 2 است.

2. باعث افزایش وزن می شود

خوردن دسر بعد از شام کالری بیشتری به روتین روزانه شما می افزاید. تکنیک مدیریت وزن، در اصل حفظ تعادل ظریف بین کالری مصرف شده و سوزانده شده است و مصرف منظم دسرهای پر کالری بدون جبران افزایش فعالیت بدنی ممکن است در طول زمان منجر به افزایش وزن شدید شما شود.

بستنی

3. باعث نفخ و مشکلات گوارشی می شود

دسرها که اغلب سرشار از چربی و قند هستند می توانند روند هضم را کند و ناکارآمد کنند که می تواند منجر به احساس ناراحتی، نفخ و سوء هاضمه شود. انتخاب دسرهای سبک تر با میوه یا وعده های کوچکتر می تواند به کاهش این اثرات کمک کند.

4. باعث بروز اختلالات خواب می شود

خوردن شیرینی نزدیک به زمان خوابتان می تواند کیفیت خواب شما را مختل کند؛ چرا که محتوای قند ممکن است باعث نوسانات سطح قند خون شود که منجر به بیقراری و مشکل در به خواب رفتن می شود. برای داشتن خواب بهتر، در طول روز دسر میل کنید و نزدیک به زمان خواب دسر مصرف نکنید.

5. باعث عدم تعادل مصرف مواد مغذی می شود

اگر میل کردن دسر تبدیل به یک عادت معمولی بعد از شام شود، ممکن است باعث شود غذاهای مغذی بیشتری را که بدن شما برای سلامتی مطلوب نیاز دارد، حذف کرده و دسر را جایگزین آن کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی ضروری برای سلامت کلی ضروری است.

در آخر

نوش جان کردن دسر بعد از شام اگر افراطی نباشد و در حد تعادل باقی بماند، می تواند تجربه ای لذت بخش باشد. برای به حداقل رساندن اثرات بالقوه سلامتی، دسرهایی با شکر تصفیه شده کمتر، کنترل اندازه وعده ها و لذت بردن از این خوراکی ها در اوایل عصر در نظر بگیرید. تعادل بین لذت های شیرین خود را با یک ماده مغذی حفظ کنید. فراموش نکنید که رژیم غذایی غنی و داشتن فعالیت بدنی منظم کلید حفظ یک سبک زندگی سالم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha