مدیرکل امور حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور با اشاره به اهمیت ایمنی مراکز بهداشتی و درمانی در برابر آتش سوزی، از ابلاغ «دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق (کد ۱۲۵)» خبر داد.

۲ دستورالعمل ایمنی در برابر آتش سوزی در مراکز درمانی ابلاغ شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، شیوا یوسفیان، با بیان اینکه روند حوادث و سوانح در کشور رو به افزایش بوده و هر ساله آسیب های جانی و خسارات اقتصادی قابل توجهی را بر مردم و دولت ها تحمیل می کند، گفت: در بین انواع مخاطرات طبیعی، آتش سوزی به عنوان یکی از ۱۴ مخاطره اولویت دار کشور تعیین شده و برنامه های مرتبط با مدیریت خطرات ناشی از آن در قانون و برنامه های ملی مدیریت بحران مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نیمی از مرگ های ناشی از حریق مربوط به آتش سوزی های ساختمانی است همچنین آتش سوزی در مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت به لحاظ شرایط خاص بیماران، وجود تجهیزات تخصصی گران قیمت و نیروهای متخصص بسیار حائز اهمیت است.

یوسفیان از ارتقای سطح ایمنی و داشتن مراکزی تاب آور در برابر آتش سوزی به عنوان موضوعی یاد کرد که همواره مورد توجه مدیران و سیاستگذاران حوزه سلامت بوده است. به گونه ای که از سال ۱۳۹۱ تاکنون ارزیابی ایمنی مراکز درمانی و واحدهای بهداشتی در ابعاد مختلف سازه ای، غیرسازه ای و مدیریتی در دستور کار قرار گرفته و در برنامه اعتباربخشی مراکز درمانی نیز استانداردهای ایمنی در برابر آتش در حوزه استاندادرهای مدیریت خطر بیمارستانها مطرح شده است و هر ساله توسط ارزیابان ملی مورد بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی اهمیت ارتقای ایمنی در برابر آتش سوزی باعث شده که لزوم اخذ تائیدیه سازمان آتش نشانی در فرایند صدور و تمدید پروانه فعالیت موسسات پزشکی طی دو سال اخیر ملاک عمل قرار گیرد.


یوسفیان با اشاره به اقدامات سالهای اخیر برای ارتقای ایمنی و تاب آوری مراکز بهداشتی و درمانی کشور، خاطرنشان کرد: تایج ارزیابی ایمنی نشان می دهد که در زمینه استقرار سیستم های حفاظت از آتش در مراکز بهداشتی و درمانی رشد قابل توجهی وجود دارد اما همچنان نیازمند توجه ویژه به اجرای برنامه های پیشگیرانه هستیم.

مدیر کل امور حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور از تهیه و ابلاغ دو «دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق (کد ۱۲۵)» و «دستورالعمل تخلیه اضطراری (کد ۱۰۰)» در ماه جاری خبر داد.

وی افزود: این دو دستورالعمل شامل تمامی واحدهای بهداشتی، مراکز درمانی و پیش بیمارستانی و حتی واحدهای ستادی می شود و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی باید الزامات تعیین شده در دستورالعمل ها را که به تفکیک فازهای مختلف مدیریت بحران تدوین شده، اجرا کنند.

یوسفیان با بیان اینکه تمامی مراکز بهداشتی و درمانی باید علاوه بر انجام ارزیابی ایمنی و ارزیابی خطر، برنامه های مورد نیاز از جمله برنامه تخلیه اضطراری را تدوین کنند، گفت: تشکیل تیم های فرماندهی و تخلیه و همچنین تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای پاسخ موثر به انواع مخاطرات از جمله آتش سوزی ها و برگزاری دوره های آموزشی و انواع تمرین ها خصوصا تمرین های عملیاتی با همکاری سازمان آتش نشانی و جمعیت هلال احمر و سایر سازمانهای همکار در دستور کار دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی قرار می گیرد.

وی از لزوم تقویت سیستم های هشدار، برنامه ریزی جهت افزایش ظرفیت مراکز، شفاف سازی نحوه و تیم های ارزیابی وضعیت حادثه، تدوین برنامه عملیاتی مقابله در هر حادثه خاص(IAP)، فعال شدن سامانه فرماندهی حادثه، تامین ایمنی و امنیت، تخلیه اضطراری و اطلاع رسانی خطر به عنوان الزامات فاز پاسخ به حادثه یاد کرد.

مدیرکل حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور، ارتقای ایمنی و تاب آوری زیرساخت های سلامت را از برنامه های مهم و ضروری وزارت بهداشت دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع به عنوان تکلیف قانونی باید در همه دانشگاهها و سازمان های تابعه وزارت بهداشت در اولویت قرار گیرد و گزارش اقدامات انجام شده و پیشرفت های حاصله به صورت مداوم در قالب برنامه های عملیاتی ارائه شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha