موز حاوی مواد مغذی ضروری مانند منیزیم، پتاسیم و ویتامین B6 است که می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. این مواد مغذی به کاهش گرفتگی عضلات، کاهش استرس و اضطراب و حمایت از تولید هورمون‌های تنظیم‌کننده خواب مانند سروتونین و ملاتونین کمک می‌کنند.

برای داشتن یک خواب راحت موز بخورید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از amerisleep، موز یک میان وعده راحت شبانه است؛ موز حاوی مواد مغذی ضروری مانند منیزیم، پتاسیم و ویتامین B6 است که می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. این مواد مغذی به کاهش گرفتگی عضلات، کاهش استرس و اضطراب و حمایت از تولید هورمون‌های تنظیم‌کننده خواب مانند سروتونین و ملاتونین کمک می‌کنند.


موز یک درمان طبیعی برای اختلالات خواب است

موز می تواند برای افرادی که با بی خوابی، سندرم پای بی قرار (RLS) یا اختلالات خواب مرتبط با استرس دست و پنجه نرم می کنند، مفید باشد. منیزیم موجود در موز به آرامش عضلات و کاهش اضطراب کمک می کند، در حالی که ویتامین B6 به تبدیل تریپتوفان به سروتونین که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند، کمک می کند.

برای خواب بهتر چی بخوریم؟

علاوه بر موز، غذاهای دیگری مانند آلبالو، چای بابونه، سیب زمینی شیرین، لوبیا و شیر نیز می توانند به خواب بهتر کمک کنند. با این حال، اجتناب از کافئین و وعده های غذایی سنگین و چرب نزدیک به زمان خواب برای اطمینان از خواب آرام بسیار مهم است.

خوردن یک موز کوچک، یک میان وعده عالی برای شما است. آنها سرشار از پتاسیم، منیزیم، ویتامین C، ویتامین B6 و فیبر هستند. یک موز متوسط شامل 9 درصد از نیاز روزانه به پتاسیم، 33 درصد از نیاز ویتامین B6 و 8 درصد از نیاز شما به منیزیم است.

فواید خوردن یک موز برای بدن

موز علاوه بر بهبود کیفیت خواب همچنین می تواند به کاهش وزن، کاهش تورم و افزایش تولید گلبول های سفید کمک کند. از آنجایی که موز سرشار از آنتی اکسیدان است، می تواند از شما در برابر سموم سرطان زا محافظت کند.

این میوه دوست داشتنی کمک کننده کاملی برای خواب است. چندین ویتامین و مواد معدنی را فراهم می کند که می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد. موز استرس و اضطراب را کاهش می دهد، گرفتگی عضلات را کاهش می دهد و چرخه خواب و بیداری شما را با سروتونین و ملاتونین تنظیم می کند.

چرا موز بهترین میان وعده قبل از خواب است؟

موز نه تنها مملو از فواید سلامتی مختلف است، بلکه منیزیم، پتاسیم و ویتامین B6 موجود در این میوه با هم همکاری می کنند و به شما کمک می کنند تا سریع بخوابید و با آرامش استراحت کنید.

کاهش گرفتگی عضلات

سطوح بالای پتاسیم موجود در موز می تواند ماهیچه های شما را شل کند و گرفتگی های شبانه را کاهش دهد. این گرفتگی ها استراحت شما را مختل و پس از بیدار شدن دوباره به خواب رفتن را دشوار می کند.

گرفتگی عضلانی اغلب در نتیجه سطوح پایین پتاسیم است و می تواند در بین زنان باردار شایع باشد. از آنجایی که پتاسیم سدیم و الکترولیت های بدن را متعادل می کند، می تواند احتمال ابتلا به گرفتگی عضلات شبانه را کاهش دهد. به عنوان یک شل کننده عضلات
عمل کرده و به شما کمک می کند سریع بخوابید و از اختلالات خواب جلوگیری کنید.

کاهش استرس و اضطراب

رژیم غذایی سرشار از منیزیم نیز با کاهش سطح استرس و اضطراب مرتبط است. از آنجایی که موز منبع خوبی از منیزیم است، ممکن است به شما کمک کند قبل از خواب آرام شوید و استرس را از بین ببرید. منیزیم بر هیپوتالاموس، بخشی از مغز که غدد فوق کلیوی و هیپوفیز (غدد مسئول استرس) را کنترل می کند، تأثیر می گذارد و می تواند علائم بیماری را کاهش دهد.

استرس یکی از شایع ترین علل بی خوابی است، بنابراین خوردن یک موز قبل از خواب ممکن است همان چیزی باشد که برای به خواب رفتن سریع نیاز دارید.

کاهش بی خوابی

(گاما آمینوبیتریک اسید)، نقش مهمی در کمک به شما برای رسیدن به خواب آرام دارد. سطوح GABA انتقال دهنده های عصبی هستند که با کاهش امواج مغزی و آرام کردن بدن باعث خواب می شوند. از آنجایی که منیزیم سطوح سالم گابا را تضمین می کند، کسانی که با بی خوابی یا سایر اختلالات خواب سر و کار دارند می توانند با مصرف مکمل های منیزیم یا با خوردن یک موز قبل از خواب تسکین پیدا کنند.

افزایش تولید سروتونین و ملاتونین

ویتامین B6 موجود در موز باعث تبدیل اسید آمینه تریپتوفان به سروتونین می شود که انتقال دهنده عصبی کنترل کننده سطح ملاتونین در بدن است. ملاتونین ساعت درونی شما را تنظیم می‌کند و باعث می‌شود که در شب احساس خواب آلودگی کنید. بدون ملاتونین کافی، ممکن است به سختی به خواب بروید. با خوردن یک موز قبل از خواب، اطمینان حاصل می کنید که بدن شما آنچه را که برای استراحت و داشتن یک خواب خوب شبانه به طور طبیعی نیاز دارد، در اختیار دارد.

سندرم پاهای بی قرار

منیزیم همچنین ممکن است علائم مرتبط با سندرم پای بی قرار را کاهش دهد. این اختلال خواب منجر به نیاز غیرقابل کنترل به حرکت دادن پاها می شود. هنگامی که بدن در حال استراحت است، اغلب باعث احساس گزگز می شود. کسانی که از RLS رنج می برند (حدود 10 درصد از آمریکایی ها) مشکل خواب دارند و اغلب با کمبود خواب مزمن زندگی می کنند. تحقیقات نشان می دهد که منیزیم می تواند علائم RLS را مهار کند و به بیماران کمک کند خوابی آرام داشته باشند. از آنجایی که موز سرشار از پتاسیم است، می تواند راهی طبیعی و موثر برای کاهش ناراحتی مرتبط با RLS باشد.


پتاسیم فشار خون را تنظیم می کند

به طور طبیعی این ماده معدنی اثرات مضر سدیم را در بدن متعادل می کند. این فرآیند میزان آب مورد نیاز کلیه ها را برای ذخیره کاهش می دهد و به طور طبیعی فشار خون را کاهش می دهد.

ارتباط بین رژیم غذایی با پتاسیم بالا و سلامت قلب را نشان می دهد. کسانی که با فشار خون بالا زندگی می کنند می توانند با خوردن غذاهای غنی از پتاسیم به کاهش آن کمک کنند.

سایر غذاهایی که می توانند به خواب شما کمک کنند

چندین غذای دیگر می توانند خواب بهتری را تضمین کنند؛ در زیر فهرستی از غذاهای رایجی که می توانید برای خواب بهتر با موز همراه کنید، آورده شده است:

  • مانند موز، آلبالو نیز منبع خوبی از ملاتونین و ویتامین C است. نوشیدن مقدار کمی آب آلبالو را حداقل 1 تا 2 ساعت قبل از خواب در نظر بگیرید.
  • چای بابونه حاوی آپیژنین، آنتی اکسیدانی است که با اتصال به گیرنده های خواب آور در مغز، خواب را تقویت می کند. بابونه همچنین به طور طبیعی سطح قند خون را کاهش می دهد و تصور می شود که رفلاکس اسید را کاهش می دهد.
  • سایر سبزیجات مانند سیب زمینی شیرین و لوبیا منبع خوبی از پتاسیم هستند و می توانند به شما کمک کنند قبل از خواب آرام شوید.
  • شیر حاوی تریپتوفان است، بنابراین یک لیوان شیر همراه با یک موز بدن را برای داشتن خوابی آرام آماده می کند.

بسیاری از مردم هنگام خوردن آلبالو یا نوشیدن آب آلبالو ترش قبل از خواب به دلیل میزان بالای ملاتونین موجود در آنها، افزایش کیفیت خواب را گزارش می دهند. چای بابونه و چای نعناع فلفلی برای آرام کردن سیستم عصبی عالی هستند و به شما کمک می کنند قبل از خواب آرام شوید.

با این حال، مراقب میزان مصرف آب قبل از خواب باشید، زیرا می تواند باعث شود نیمه شب از خواب بیدار شوید و به دستشویی بروید. نوشیدن یک فنجان چای کوچک برای خواب با کیفیت یک ساعت قبل از خواب معمولا برای اکثر افراد خوب است.

غذاهایی که قبل از خواب باید از آنها پرهیز کنید

برای اطمینان از خواب عمیق و آرام هر شب، حتما از مصرف کافئین حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از خواب اجتناب کنید.


تولید آدنوزین

آدنوزین یک ماده شیمیایی طبیعی است که در طول روز در بدن انباشته می شود و باعث افزایش خواب آلودگی در شب می شود. فقط یک فنجان قهوه می تواند این تولید را متوقف کند، مغز را تحریک کند، بیداری را افزایش دهد و ساعت داخلی بدن شما را مختل کند. همچنین مراقب نوشیدنی هایی مانند نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا باشید که حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند. شکلات تلخ یک خوراکی شیرین محبوب است، اما حاوی مقدار کمی کافئین است که می تواند خواب را مختل کند.

اکثر مردم بهتر است بعد از ساعت 13 بعد از ظهر از کافئین اجتناب کنند، زیرا ممکن است بدن مدتی طول بکشد تا کافئین را به طور کامل متابولیزه کند. بعد از ساعت 1 بعد از ظهر دمنوش های گیاهی، آب حاوی الکترولیت و .. را انتخاب کنید.

یک میان وعده سبک و سالم قبل از خواب می تواند به شما کمک کند سریع بخوابید و راحت باشید. با این حال، خوردن یک وعده غذایی حجیم و سنگین قبل از خواب، آرامش و به خواب رفتن را دشوار می کند. علاوه بر این، غذاهای چرب قبل از خواب می تواند باعث مشکلات گوارشی و سوزش سر دل شود. در عوض، یکی از میان‌وعده‌های خواب‌آور ذکر شده در بالا را انتخاب کنید.

اگر نگران افزایش قند خون و انسولین بعد از خوردن موز به دلیل محتوای قند بالای آن هستید، موز را با یک کره آجیل کاملا طبیعی مانند کره بادام یا بادام هندی ترکیب کنید. این موارد سرشار از چربی و پروتئین سالم هستند و سطح انسولین را کاهش می دهند. از آنجایی که آنها حاوی چربی و پروتئین هستند، نسبت به خوردن یک موز به تنهایی احساس سیری بیشتری در شما ایجاد می کند که می تواند به شما کمک کند سریعتر بخوابید. یک موز همراه با یک قاشق غذاخوری کره آجیل، غذای کافی برای دفع هضم غذا یا خوابیدن نیست.


آیا مصرف روزانه موز سالم است؟

بله، موز به طور کلی یک میوه سالم برای خوردن روزانه در نظر گرفته می شود و بزرگسالان می توانند از یک یا دو عدد در روز لذت ببرند. آنها منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر غذایی هستند. با این حال، نیازهای تغذیه ای فردی ممکن است متفاوت باشد، بنابراین همیشه توصیه می شود که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و برای توصیه های غذایی شخصی با یک متخصص مشورت کنید.

چگونه بفهمم که به موز حساسیت دارم؟

اگر مشکوک هستید که ممکن است به موز حساسیت داشته باشید، مراقب علائمی مانند خارش یا تورم لب ها، دهان یا گلو، کهیر، درد معده، استفراغ یا مشکل در تنفس بعد از مصرف موز باشید. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که برای تشخیص دقیق و راهنمایی با یک متخصص مشورت کنید. آنها ممکن است آزمایش آلرژی یا رژیم غذایی حذف را برای تأیید آلرژی توصیه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha